Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27106543 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2015

„MIGRACJE W KONTEKŚCIE KOMUNIKACJI MIĘDZYKULTUROWEJ”.Spotkanie z Sylwią K. Mazur z Instytutu Badań nad Cywilizacjami w Rzeszowie

29-04-2015

„MIGRACJE W KONTEKŚCIE KOMUNIKACJI MIĘDZYKULTUROWEJ”.
Spotkanie z Sylwią K. Mazur z Instytutu Badań nad Cywilizacjami w Rzeszowie - relacja

 

W dniu 13 kwietnia 2015 r. w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu: „Komunikacja Międzykulturowa” pod hasłem: „Migracje w kontekście komunikacji międzykulturowej”. Poprowadziła je Sylwia K. Mazur z Instytutu Badań nad Cywilizacjami w Rzeszowie, działającego przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarzadzania w Rzeszowie oraz Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct - Rzeszów. Gośćmi spotkania byli uczniowie kl. II g z Gimnazjum nr 17 w Rzeszowie.

 

Procesy migracyjne towarzyszą ludzkości od początku istnienia. W czasach współczesnych szczególnie istotna była migracja z Europy do Stanów Zjednoczonych z przełomu XIX i XX w. W okresie istnienia Związku Radzieckiego z Polski emigrowali głównie „wrogowie ludu”. Kolejna fala wyjazdów z naszego kraju miała miejsce po akcesji do Unii Europejskiej. Niestety najwięcej ludzi w wieku produkcyjnym wyjechało z województwa podkarpackiego, co w połączeniu z niskim wskaźnikiem urodzeń może doprowadzić do klęski demograficznej.

 

Czynniki decydujące o migracji dzielimy na dwie grupy. Pierwsza z grup to czynniki pull (przyciągające), czyli te które sprawiają, iż ludzie osiedlają się w danym kraju, są to: wysokie zarobki, szansa zatrudnienia, lepszy system edukacji, przestrzeganie praw człowieka, stabilność polityczna i mniejsze występowanie kataklizmów np. trzęsień ziemi.

 

Czynniki push (wypychające) to czynnik powodujący emigrację obywatela danego państwa do innego kraju. Przyczyny, tak jak i w przypadku czynników przyciągających, mogą być ekonomiczne, społeczne lub ekologiczne. Do czynników wypychających zaliczamy: niskie zarobki, dyskryminację, niestabilną sytuację polityczną, brak odpowiedniej opieki zdrowotnej, klęski żywiołowe. Wśród cech współczesnej emigracji można wymienić jej globalizację. Równie istotnym zjawiskiem jest akcelaracja procesów migracyjnych. Kolejną cechą jest feminizacja migracji. Oznacz to, iż wśród migrujących coraz wyższy odsetek stanowią kobiety. Jeszcze do niedawna kobiety przemieszczały się głównie w celu łączenia rodzin, kiedy dołączały do swoich mężów. Dzisiaj wzrosła liczba kobiet, które poza granicami swych ojczyzn szukają pracy.

 

Skutki migracji ponosi imigrant, kraj wysyłający i kraj przyjmujący. Dla imigranta problemem często jest asymilacja z danym miejscem. Wiele osób w kraju przyjmującym ma problemy z tożsamością. W kwestiach ekonomicznych coraz bardziej zauważalna jest wielkość transferu „pieniądza migranckiego” (remittances). Migranci ślą do swych ojczyzn coraz więcej pieniędzy. Szacuje się, iż wkrótce suma wszystkich transferów przekroczy 500 mld dolarów amerykańskich.

 

Do negatywnych skutków migracji zaliczamy „drenaż mózgów” (brain drain). Termin ten został ukuty przez Brytyjczyków w latach 60. ubiegłego wieku, kiedy wielu specjalistów wysokiej klasy wyjeżdżało do Stanów Zjednoczonych. Dziś sytuacja jest odwrócona, to Wielka Brytania przyciąga wielu specjalistów, głównie z Afryki, według wielu, przyczyniając się tym do hamowania rozwoju Czarnego Lądu.

 

Patrząc na mapę współczesnych migracji widać, iż najwięcej osób migruje z Ameryki Płd. do Stanów Zjednoczonych. Popularnym celem migracji jest także Europa Zachodnia oraz Australia. USA oraz Australia są tradycyjnymi państwami imigranckimi. Oznacza to, iż trzon ich państwowości stanowili osadnicy. To właśnie dzięki migrantom państwa te mogły się w pełni rozwinąć. Warto dodać, iż zwiększa się liczba migrantów-emerytów, którzy po zakończeniu życia zawodowego przeprowadzają się do innego miejsca, najczęściej przez wzgląd na przyjazny klimat. Dziś mówiąc o migracji, mamy przed oczyma tonących migrantów z Afryki Płd. Niestety ani Włochy, ani cała Unia Europejska nie mają pomysłu jak pomóc „uchodźcom  z łodzi”.

Sylwia K. Mazur
z Instytutu Badań nad Cywilizacjami w Rzeszowie

 

Ciekawy temat, który został przedstawiony przez naszego Gościa przybliżył i poruszył problem zjawiska migracji dzisiejszego świata, którego my także nie możemy ignorować, gdyż może on nas dotknąć w każdej chwili.

 

Obecnych było 22 uczestników.

 

Dziękujemy Sylwii K. Mazur z Instytutu Badań nad Cywilizacjami w Rzeszowie za przygotowanie prelekcji.

oprac. Anna Kurowska

 -----------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: