Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27105842 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2015

FERIE Z KSIĄŻKĄ w Filii nr 7 - relacja

18-02-2015

 Ferie Zimowe w Bibliotece.

Ferie z Książką w Filii nr 7 - relacja

 

Filia nr 7 WiMBP w Rzeszowie zorganizowała Ferie Zimowe w Bibliotece – Ferie z Książką, dla czytelników w wieku od 6 do 12 lat.

 

Były to następujące propozycje spędzenia wolnego czasu:

 

„Spotkanie z Postaciami z Bajek”

„Zima w Dobranockach” – wystawa

z Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie

 

3 lutego 2015 r. w ramach cyklu: „Spotkanie z bajką”, odbyły się zajęcia plastyczne zorganizowane we współpracy z Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie, pod hasłem: „Spotkanie z postaciami z bajek”. Poprowadziła je Beata Mianowska. Spotkaniu towarzyszyło otwarcie wystawy „Zima w dobranockach”, która prezentowana była w holu Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie w dniach od 02.02.2015 r. do 14.02.2015 r. W trakcie wystawy przedstawiane były pozycje książkowe nawiązujące do znanych i lubianych postaci z bajek: Żwirek i Muchomorek, Bolek i Lolek, Smerfy, Koziołek Matołek, Zbójnik Rumcjas, Wilk i Zając itp. Uzupełnieniem całości spotkania był konkurs plastyczny, w którym nagrodą było udostępnienie prac w Muzeum Dobranocek. Bibliotekę odwiedziła również pani Małgorzata Iwanicka - dziennikarka Polskiego Radia Rzeszów. Obecnych było 6 uczestników;

 

„Zimowa Składanka”

 

Kolejne zajęcia pod hasłem: „Zimowa składanka” odbyły się 4 lutego 2015 r. i miały formę warsztatów plastycznych. Utwór „Gra” ze zbioru opowiadań  „Ciocia Jadzia” Elizy Piotrowskiej wprowadził najmłodszych czytelników w klimat zajęć. Uczestnicy mieli za zadanie stworzyć własną grę planszową. Obecnych było 9 uczestników;

 

„Europejski Rok Rozwoju 2015 r.”

 

„Europejski Rok Rozwoju 2015 r.”, to tytuł zajęć poprowadzonych przez  panią Monikę Lewicką, z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie działającego przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, 5 lutego 2015 r.

Rok 2015 nazwany został Europejskim Rokiem na rzecz Rozwoju. Jest to pierwszy rok w historii europejskiego roku tematycznego poświęcony działaniom zewnętrznym Unii Europejskiej i roli Europy na świecie. Dla europejskich organizacji rozwojowych jest to wyjątkowa okazja do pokazania, jak Europa angażuje się w walkę z ubóstwem na całym świecie, oraz do zainteresowania tą pomocą większej liczby Europejczyków i zaangażowania ich w nią.

Motto 2015 roku brzmi: Nasz świat, Nasza godność, Nasza przyszłość.

Każdemu miesiącowi poświęcona jest inna tematyka:

STYCZEŃ – Europa w świecie

LUTY – Edukacja

MARZEC – Kobiety i dziewczęta

KWIECIEŃ – Zdrowie

MAJ – Pokój i bezpieczeństwo

CZERWIEC – Zrównoważony ekologiczny wzrost gospodarczy, godna praca i przedsiębiorstwa

LIPIEC – Dzieci i młodzież

SIERPIEŃ – Pomoc humanitarna

WRZESIEŃ – Demografia i migracja

PAŹDZIERNIK – Bezpieczeństwo żywności

LISTOPAD – Zrównoważony rozwój i zmiany klimatu

GRUDZIEŃ – Prawa człowieka i sprawowanie rządów.

Podczas drugiej części zajęć dzieci zapoznały się z historią, kulturą i religią Indii, podziwiały zabytki zaprezentowane na slajdach, obejrzały mapę kraju, zaciekawił je alfabet, dowiedziały się kim był Mahatma Gandhi. Nie zabrakło również licznych ciekawostek i odpowiedzi na pytania, m.in. czym jest dla Hindusów „święta krowa”, co to jest joga, dlaczego czcią otacza się rzekę Ganges, jak wygląda tradycyjny hinduski ubiór czy makijaż. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali prelekcji, a na zakończenie wypróbowali jedno z ćwiczeń jogi.

 

Informacje zaczerpnięte ze strony europa.eu

Link do strony: https://europa.eu/eyd2015/pl

 

Monika Lewicka

Konsultant z  Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie

działającego przy Wyższej Szkole i Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

 

„Budżetowy zawrót głowy”

 

10 lutego 2015 r. odbyły się zajęcia edukacyjne pod tytułem: „Budżetowy zawrót głowy”, w ramach akcji: „Nie bądź jeleń weź paragon”. Poprowadziła je  pani Teresa Piechowicz-Barzyk z Urzędu Kontroli Skarbowej w Rzeszowie. Opowiadanie z książki o przygodach Grega Heffleya, „Biała gorączka” Jeffa Kinneya (z cyklu: „Dzienniczek Cwaniaczka”), wprowadziło nas w klimat zimowych ferii.

Podczas tych zajęć, zwrócono uwagę na znaczenie paragonu. Dokument ten otrzymywany jest z chwilą zakupu jakiegoś produktu. Równocześnie jest on symbolem podatku, który wpływa do budżetu państwa. Pieniądze z tego tytułu przeznaczone są na potrzeby różnych instytucji m.in. bibliotek. W dalszej części zajęć młodzi uczestnicy uzupełniali wspomniane wiadomości przy pomocy przygotowanych wcześniej przez naszego gościa rysunków. Obecnych było 5 uczestników;

 

„Aniołki są wśród nas”

 

Inną atrakcją „Ferii Zimowych w Bibliotece” - 11 lutego 2015 r. - były warsztaty plastyczne pod hasłem: „Aniołki są wśród nas”, które poprowadziła pani Dorota Noworól z Gimnazjum w Hyżnem.

Tworzeniu postaci anioła metodą origami, towarzyszył utwór Leszka A. Moczulskiego „Wierszyk na dobranoc" ze zbioru wierszy „Do kogo biegniesz, do kogo się śmiejesz?" oraz opowiadanie „Nataniel” autorstwa Agnieszki Przywary ze zbioru opowiadań „Anielskie sprawki”. Młodzi plastycy z zapałem i wyobraźnią tworzyli  swojego anioła. Obecnych było 13 uczestników;

 

„Krajobraz w zimowej szacie”

 

„Krajobraz w zimowej szacie” to ostatnie zajęcia organizowane podczas ferii zimowych w Filii nr 7 mające charakter warsztatów plastycznych. Poprowadziła je Dorota Noworól z Gimnazjum w Hyżnem - 12 lutego 2015 r.

Tym razem tematem warsztatów był krajobraz zimowy, który posłużył do stworzenia obrazu przy pomocy świecy woskowej i farb plakatowych . Krajobraz połączony został z postacią kota w tle, który uzupełnił rysunek. Końcowym akcentem spotkania było odczytanie przez naszego gościa opowiadania z książki Shirley Barber "Niespodziewana pomoc”, której bohaterką była m.in. kotka Sabina. Obecnych było 14 uczestników.

 

Dziękujemy pani Teresie Piechowicz-Barzyk z Urzędu Kontroli Skarbowej w Rzeszowie, pani Beacie Mianowskiej z Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, pani Monice Lewickiej z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej i pani Dorocie Noworól z Gimnazjum w Hyżnem za udział w zajęcia zorganizowanych podczas Ferii Zimowych w Bibliotece.

Z warsztatów plastycznych i zajęć edukacyjnych  zorganizowanych w trakcie Ferii Zimowych w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie skorzystało 50 uczestników, a w otwarciu ekspozycji „Zima w dobranockach” wzięło udział 50 uczestników.

Anna Kurowska

___________________________________________________________________________________________

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: