Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27101292 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2014

DAREMNA MISJA. ROK 2014. ROKIEM JANA KARSKIEGO. Prelekcja Tomasza Kowalskiego w Filii nr 7 – relacja

03-12-2014

Daremna Misja. Rok 2014. Rokiem Jana Karskiego.

Prelekcja Tomasza Kowalskiego z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie

- Filia nr 7

 

15 października 2014 r., w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie, odbyła się prelekcja poprowadzona przez Tomasza Kowalskiego z Instytutu Pamięci Narodowej, nawiązująca do postaci Jana Karskiego. Nosiła ona tytuł: „Daremna misja. Rok 2014. Rokiem Jana Karskiego” (polskiego kuriera i emisariusza), a odbyła się w ramach cyklu: „Historia Polski w zarysie”. Gośćmi spotkania byli uczniowie kl. IIg z Gimnazjum nr 17 (wych. Alina Daszkiewicz, Anna Roga).

 

Jan Romuald Kozielewski, bo tak naprawdę nazywał się Jan Karski, urodził się w Łodzi 24 kwietnia 1914 r. Dorastał w rodzinie mieszczańskiej, w której duży nacisk kładziono na wychowanie katolickie i patriotyczne. Łódź wówczas była miastem wielokulturowym, młody Jan z rodziną zamieszkiwał kamienicę, w której większość lokatorów stanowili Żydzi. Na studia wyjechał do Lwowa, gdzie ukończył z wyróżnieniem prawo i dyplomację na Uniwersytecie Jana Kazimierza. Z świetnym wynikiem ukończył również Szkołę Podchorążych artylerii konnej w Włodzimierzu Wołyńskim. W 1939 r. dostał pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i wyjechał na placówkę do Genewy. Wyniesione z domu patriotyczne wychowanie sprawiło, że w chwili wybuchu wojny powrócił do ojczyzny i zaciągnął się do wojska. W czasie kampanii wrześniowej dostał się do radzieckiej niewoli, a następnie został w ramach wymiany jeńców przekazany Niemcom. Szybko udało mu się zbiec z niewoli i udał się do Warszawy, gdzie jego brat, Marian Kozielewski, pełnił funkcję komendanta stołecznej policji. To właśnie jego brat pomógł mu przedostać się do Francji, gdzie spotkał się z członkami administracji Polskiego Rządu na uchodźstwie. Jan Kozielewski został emisariuszem, łącznikiem polskiego rządu z polskim państwem podziemnym walczącym z okupantem. Jan przybrał pseudonim "Witold" i pod przybranym nazwiskiem Karski, kilkukrotnie udał się do ojczyzny z niebezpiecznymi misjami.

 

W 1940 r. cudem uniknął śmierci odbity przez partyzantów z rąk Niemców ze szpitala w Nowym Sączu. Przeniknął do getta warszawskiego, gdzie zdobył materiały dokumentujące dramatyczną sytuacje ludności żydowskiej w stolicy. Zachęcony sukcesem tej misji udał się na wschód, gdzie dotarł w pobliże obozu zagłady w Bełżcu, następnie w przebraniu ukraińskiego strażnika, dostał się na teren tranzytowego obozu w Izbicy, gdzie zdobył dowody na eksterminacje ludności żydowskiej. Po zakończeniu tej misji udał się do Londynu, gdzie aktualnie przebywał Polski Rząd, aby zrelacjonować ogrom nieszczęść i tragiczną rzeczywistość, z którą na co dzień musieli się borykać mieszkańcy okupowanej Polski. Jan Karski to co widział streścił w 30-minutowym raporcie, dotyczył on holocaustu ludności żydowskiej, zbrodni nazistowskich na ludności polskiej, mówił również o działalności polskiego państwa podziemnego. Jan Karski był pierwszą osobą która oficjalnie mówiła o holocauście i o tym, co dzieje się w okupowanej przez nazistów Polsce. W 1943 r. został zaproszony przez samego Franklina Delano Roosevelta. Pomimo jego zabiegów, licznych wystąpień oraz spotkań z najważniejszymi personami polityki międzynarodowej, nie udało mu się zatrzymać zagłady ludności żydowskiej. Po wojnie Jan Karski zamieszkał w USA i zajął się pracą naukową na Uniwersytecie w Georgetown w Waszyngtonie, gdzie na Wydziale Służby Zagranicznej przez 40 lat wykładał stosunki międzynarodowe i teorię komunizmu.

 

W 1982 r. otrzymał tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, a w 1995 r. Order Orła Białego, uhonorowany został ośmioma tytułami doktora honoris causa przez uniwersytety Polskie i Amerykańskie. W 1994 r. otrzymał honorowe obywatelstwo państwa Izrael, a w jego 50. rocznice powstania został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Jan Karski zmarł 13 lipca 2000 r. w Waszyngtonie, pochowany został u boku swej żony artystki Poli Nireńskiej na cmentarzu Mont Olive w Waszyngtonie. Podczas uroczystości pogrzebowych hołd oddali mu prezydenci Bill Clinton i Aleksander Kwaśniewski.

 

oprac. Tomasz Kowalski

Instytut Pamięci Narodowej

Oddział w Rzeszowie

 

W trakcie prelekcji młodzież zapoznała się z sylwetką tego wybitnego Polaka i jego postawą oraz zaangażowaniem w ratowanie ludności pochodzenia żydowskiego. Obecnych było 22 uczestników.

 

Dziękujemy Tomaszowi Kowalskiemu z Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie za przygotowanie prelekcji na temat postaci Jana Karskiego.

 

Dyrekcji i pracownikom Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie dziękujemy za przygotowanie sali na prelekcję.

 

oprac. Anna Kurowska

____________________________________________________________________________________

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: