Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27101051 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2014

KIEDY TWOJE CIAŁO MÓWI WIĘCEJ NIŻ SŁOWA – KOMUNIKATY WERBALNE I NIEWERBALNE w Filii nr 7 – relacja

01-12-2014

Kiedy twoje ciało mówi więcej niż słowa – komunikaty werbalne i niewerbalne. Warsztaty z komunikacji interpersonalnej prowadzone przez Sylwię K. Mazur

z Instytutu Badań nad Cywilizacjami w Rzeszowie, działającego przy

Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania

- Filia nr 7

 

 

Wielu z nas nie zawsze wie, że w trakcie porozumiewania się wykonuje gesty, które w sposób naturalny, zrozumiałe są również dla innych. Są to zachowania niewerbalne. Temat ten został poruszony na warsztatach o komunikowaniu się interpersonalnym, 24 listopada 2014 r., z Sylwią K. Mazur z Instytutu Badań nad Cywilizacjami w Rzeszowie, działającego przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania. Nosiły one tytuł: „Kiedy twoje ciało mówi więcej niż słowa – komunikaty werbalne i niewerbalne”. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie Gimnazjum nr 17 z kl. IIg wraz z wychowawcami Aliną Daszkiewicz i Anną Roga.

 

W trakcie spotkania dowiedzieliśmy się, że pierwszym sposobem komunikowania się był gest, dopiero później pojawił się język. Dzisiaj na świecie ludzie porozumiewają się w ok. 7 106 językach. Nasz język – podkreśliła Sylwia K. Mazur – należy do grupy języków Słowian Zachodnich. W Polsce oprócz języka ojczystego obowiązują dialekty (kaszubski czy śląski) oraz gwary (np. góralska). Natomiast krajem, w którym nie ma języka narodowego, ale obowiązują dialekty (mandaryński, kantoński i wiele in.), są Chiny.

 

Gest zastępuję słowo. Poprzez ciało porozumiewamy się wzmacniając jego przekaz słowny. Przykładem takiego gestu może być symbol zwycięstwa, czyli znak rozwartych ramion (sygnały wrodzone i dziedziczne). Naukę zajmującą się znaczeniem komunikacji niewerbalnej, gestów i słów, nazywamy komunikologią. Jednym z najsłynniejszych żyjących naukowców w tej dziedzinie jest Paul Ekman, który podzielił gesty na 5 grup (emblematy, afektory, ilustratory, regulatory, adaptatory).

 

W dalszej części warsztatów nasz Gość przytoczył poszczególne rodzaje komponentów, które wpływają na komunikację międzyludzką. Są to: kinezjetyka, proksemika, haptyka, chronemika, okulestyka i olfaktyka. Komponenty te określają postawy porozumiewania się między ludźmi, z jakimi się człowiek identyfikuje w danej chwili. Może to być kontakt wzrokowy, postawa naszego ciała, dotyk, przestrzeń, terytorialność, kultura danego kraju, czas, zapach itp.

 

Uczestnicy zajęć z komunikacji niewerbalnej mogli za pomocą doświadczeń stwierdzić, że wiele ze wspomnianych komunikatów niewerbalnych wykorzystywali do tej pory, ale nie byli tego świadomi. Wyższa świadomość znaczenia tych właśnie gestów pomoże im zrozumieć lepiej nie tylko siebie, ale także drugą osobę.

 

Kontynuacją tych warsztatów będzie kolejne spotkanie z Sylwią K. Mazur 1 grudnia 2014 r., które będzie nosić tytuł: „Nie taki mikrofon straszny – o sztuce wystąpień publicznych”.

 

Obecnych było 21 uczestników.

 

oprac. Anna Kurowska

_________________________________________________________________________________

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: