Archiwum wydarzeń 2014

POLSKA WALCZĄCA. Otwarcie wystawy przygotowanej przez IPN Oddział w Rzeszowie w Filii nr 7 – relacja

05-11-2014

POLSKA WALCZĄCA.

Otwarcie wystawy przygotowanej przez IPN Oddział w Rzeszowie

- Filia nr 7

4 listopada 2014 r. w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie otworzono wystawę „Polska Walcząca”, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Rzeszowie, z okazji 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Otwarcia wystawy dokonała Katarzyna Kyc z IPN-u wykładem „Polskie Państwo Podziemne 1939-1945”.

W otwarciu ekspozycji, prezentowanej w holu Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie, uczestniczyli uczniowie z kl. VIb ze Szkoły Podstawowej nr 25 (wych. Bożena Błyskal) oraz Łukasz Kleska z WiMBP w Rzeszowie.

Wystawa przypomina o Polskim Państwie Podziemnym, zjawisku wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie, opowiada o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom – Niemcom i Sowietom. Poprzez archiwalne zdjęcia i dokumenty z epoki pokazujemy najważniejsze wydarzenia, w tym akcję „Burza” i Powstanie Warszawskie, których siedemdziesiątą rocznicę obecnie obchodzimy. Na wystawie zaprezentowane zostały sylwetki bohaterów, w tym także Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski, stawiając opór komunistycznej dyktaturze. Dopełnieniem opowieści są zdjęcia z prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN w miejscach, w których odnajdywane są i identyfikowane szczątki bohaterów Polski Walczącej, straconych w komunistycznych więzieniach.

oprac. Katarzyna Kyc

Instytut Pamięci Narodowej

Oddział w Rzeszowie

Wystawa przybliżyła uczestnikom losy polskich bohaterów narodowych, którzy w czasach dla nas bardzo trudnych, podczas II wojny światowej, walczyli o wolność naszego kraju. Ich upór, odwaga i determinacja przyczyniły się do powstania największej podziemnej organizacji wojskowej, niespotykanej w skali międzynarodowej – Polskiego Państwa Podziemnego. I o tym należy zawsze pamiętać. Obecnych było 20 uczestników.

Dziękujemy Katarzynie Kyc z Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie za przygotowanie prelekcji związanej z wystawą.

Dyrekcji i pracownikom Młodzieżowego Domu Kultury dziękujemy za przygotowanie i udostępnienie miejsca na ekspozycję wystawy.

Ekspozycję można zwiedzać od 3 do 10 listopada 2014 r. w hollu, w godzinach otwarcia MDK.

Serdecznie zapraszamy wszystkich czytelników WiMBP w Rzeszowie.

oprac. Anna Kurowska

__________________________________________________________________________________________