Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27105881 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2014

ŚCIEŻKI CICHOCIEMNYCH. Prelekcja Rafała Kocoła z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie w Filii nr 7 – relacja

16-10-2014

ŚCIEŻKI CICHOCIEMNYCH.
Prelekcja Rafała Kocoła z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie – Filia nr 7 

 

13 października 2014 r. odbyła się prelekcja Rafała Kocoła z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie pod hasłem: „Ścieżki cichociemnych” dla klasy III ETM z Zespołu Szkół Samochodowych (wych. Paweł Rejman), z cyklu: „Historia Polski w zarysie”.

 

Cichociemni stanowili elitę wojska polskiego, spadochroniarzy, żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, którzy zdecydowali się na konspiracyjną walkę w zajętej przez wroga Ojczyźnie. Przegrana w kampanii wrześniowej 1939 r. spowodowała, że Polska pogrążyła się w okupacji niemieckiej i sowieckiej. Pomimo klęski żołnierze polscy kontynuowali walkę nie tylko na Zachodzie Europy, ale także w zniewolonym kraju. Już 27 września 1939 r. powstały zalążki walki konspiracyjnej w postaci Służby Zwycięstwu Polski, którą potem przekształcono w Związek Walki Zbrojnej. Rząd gen. Władysława Sikorskiego, działający na obczyźnie musiał utrzymywać kontakt z polskim podziemiem. Można było to robić trzema sposobami: drogą lądową (bardzo niebezpieczną i długą), drogą radiową (bezpośrednią łączność z Warszawą uzyskano dopiero w grudniu 1940 r.) oraz drogą powietrzną. W tym ostatnim przypadku użyci mieli być cichociemni. Trudne były początki. Kapitanowie Jan Górski i Maciej Kalenkiewicz, wiele czasu poświęcili by przekonać polskie dowództwo do tej idei. Opracowali raporty i instrukcje służby powietrznodesantowej, na których później bazowano nie tylko przy szkoleniu cichociemnych, ale też przy tworzeniu polskiej 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej oraz angielskiej jednostki tego rodzaju.

 

Podobno nazwa „cichociemni” pojawiła się wśród nich, w codziennych rozmowach. Pojawiali się znikąd, robili po cichu swoje i znikali w ciemnościach. Po prostu. Ich znakiem stał się zaprojektowany przez Mariana Walentynowicza spadający do walki orzeł (znak spadochronowy). Żołnierze do tej służby musieli być ochotnikami. Zgłosiło się 2413 kandydatów. Skończyło ciężkie szkolenie ponad sześciuset, zaś do kraju zrzucono 316.

 

Cichociemni, żeby zasłużyć na to miano, musieli ukończyć kursy zasadnicze, a było ich pięć (m.in.: kurs strzelecko-minerski, spadochronowy, psychotechniczny) oraz odpowiednie kursy specjalistyczne. Pierwszy zrzut miał miejsce w połowie lutego 1941 r. Jednym z pierwszych skoczków był rotmistrz Józef Zabielski „Żbik”, później było wiele innych nazwisk, takich jak: Jan Piwnik „Ponury”, Stefan Bałuk „Starba”,  Wacław Kopisto „Kra”, Kazimierz Iranek-Osmecki „Makary”, Hieronim Dekutowski „Zapora” czy Elżbieta Zawacka „Zo” – jedyna kobieta w szeregach cichociemnych. Po krótkim okresie aklimatyzacji w okupowanym kraju, włączali się czynnie w akcje bojowe polskiego podziemia (m.in. akcja odbicia więźniów w Pińsku, akcja „Góral” – przejęcia od Niemców ponad stu milionów złotych), w szkolenie kadr, organizowali łączność, przekazywali szeroką wiedzę uzyskaną na przebytych kursach. Po zakończeniu II wojny światowej część z nich kontynuowała walkę z sowieckim i komunistycznym aparatem władzy w Polsce. Podczas wojennej służby z 316 skoczków, ponad stu zginęło śmiercią żołnierza.

 

Kontynuatorem tradycji cichociemnych jest obecnie Jednostka Wojskowa GROM, która nosi imię Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.

 

oprac. Rafał Kocoł
Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

 

Młodzież z uwagą słuchała wykładu naszego Gościa, który przedstawił historię powstania, podczas II wojny światowej, elitarnej grupy wojskowej, działającej dla dobra Polski. Obecnych było 27 uczestników.

 

Dziękujemy Rafałowi Kocołowi z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie za przygotowanie projekcji multimedialnej.

 

Dyrekcji i pracownikom Młodzieżowego Domu Kultury dziękujemy za przygotowanie i udostępnienie sali na prelekcję.

 

oprac. Anna Kurowska

---------------------------------------------------------------------

GALERIA 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: