Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27103087 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2014

ROK 2014 ROKIEM ŚW. JANA Z DUKLI w Filii nr 7 – relacja

09-10-2014

Rok 2014 Rokiem św. Jana z Dukli – Filia nr 7

 

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, 6 grudnia 2013 r., ogłosił rok 2014 Rokiem św. Jana z Dukli, w 600. rocznicę urodzin i 275. rocznicę ogłoszenia Go Patronem Polski. Z tej okazji, 6 października 2014 r. odbyło się spotkanie pod hasłem: „Rok 2014 Rokiem św. Jana z Dukli”, upamiętniające postać Patrona Polski. Wzięli w nim udział uczniowie klasy VIb ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Rzeszowie (wych. Bożena Błyskal). W trakcie lekcji przypomniany został krótki życiorys Świętego Patrona, który prezentujemy poniżej.

 

Św. Jan z Dukli urodził się w 1414 r. w Dukli niedaleko Krosna. W młodości usunął się na jakiś czas do swojej pustelni, jaką stworzył na górze Cergowej w lasach nad Duklą (Wzgórze Piotruś). Tam, w ciszy, wsłuchiwał się w Głos Boga, czekał Jego wskazówek do dalszego życia, w wyborze nowej drogi. Po tym okresie wstąpił do zakonu franciszkanów konwentualnych, gdzie odbył nowicjat i złożył profesję zakonną. Również skończył niezbędne studia i otrzymał święcenia kapłańskie. Został znanym i cenionym kaznodzieją i spowiednikiem. Czyniąc posługę kaznodziei, przez wiele lat pełnił funkcję gwardiana klasztoru w Krośnie i Lwowie. Powierzono mu także urząd kustodii lwowskiej, czyli przełożonego franciszkańskiego okręgu lwowskiego.

 

Biorąc przykład ze św. Jana Kapistrana – reformatora franciszkańskiego życia zakonnego – w roku 1463 wstąpił do franciszkanów obserwantów, dzisiejszych bernardynów, którzy służyli Bogu i ludziom według zaostrzonej reguły zakonnej. Tutaj powierzono mu także urząd kaznodziei i spowiednika. Jego kazania, posługa spowiednika, której nie przerwał nawet w obliczu utraty wzroku i niedowładu nóg, sprawiały, że już za życia uważano Go za świętego. W tej opinii odszedł do domu Ojca 29 września 1484 r. we Lwowie.

 

Po śmierci jego kult rozszerzył się, a grób Świętego był miejscem wielu pielgrzymek nie tylko Katolików, ale i Prawosławnych i Ormian. Do jego grobu pielgrzymowali, m.in.: królowie polscy Zygmunt III Waza, Władysław IV Waza, Jan Kazimierz w 1636 r., jako królewicz, Michał Korybut Wiśniowiecki wraz z królową Eleonorą, a także Jan III Sobieski wraz z królewiczem Jakubem i legatem papieskim Horacjuszem Pallavicinim oraz kardynałem Michałem Radziejowskim.

 

W Dukli w Kościele Ojców Bernardynów znajdują się relikwie naszego świętego Patrona. Tradycja i legendy podają wiele przykładów cudów, jakie zaistniały za wstawiennictwem św. Jana. Wspomnieć należy, m.in. o cudownym ocaleniu Lwowa przed najazdem Bohdana Chmielnickiego, który dokonał się, jak powszechnie uważano, za wstawiennictwem św. Jana z Dukli. Podczas oblężenia Lwowa naoczni świadkowie widzieli Jana unoszącego się w powietrzu nad klasztorem bernardynów. Przerażeni tym widokiem wrogowie ustąpili spod miasta. Od 1648 r. ludność zaczęła powszechnie określać Jana z Dukli jako Błogosławionego Patrona Polski. Z tej właśnie przyczyny Król August III Sas, arcybiskup lwowski Jan Skarbek oraz biskupi i magistrat Lwowa, wysłali do papieża Klemensa XII listy, w których poprosili o ogłoszenie Jana z Dukli Patronem Polski. I tym razem papież przychylił się do prośby. Kongregacja Obrzędów 5 września 1739 r. ogłosiła Jana z Dukli patronem Korony i Litwy. W 1733 r. Papież Klemens XII ogłosił Jana błogosławionym, a Papież św. Jan Paweł II kanonizował Bł. Jana z Dukli 10 czerwca 1997 r. w Krośnie, podczas VI. Pielgrzymki do Polski*.

 

Uczniowie zapoznali się również z tekstami legend i tekstem pieśni „Jan z Dukli w Komborni” T. S. Dymszy oraz tekstami z przywitania w Sanktuarium w Dukli i homilii św. Jana Pawła II z kanonizacji św. Jana z Dukli w Krośnie w 1997 r. Podsumowaniem całości spotkania było uzupełnienie zdań w „Rozsypance” o św. Janie z Dukli. Zadaniem domowym uczniów było odwiedzenie Bazyliki Mniejszej – Sanktuarium Matki Bożej Pani Rzeszowa oo. Bernardynów, by tam móc poszukać symboli związanych ze św. Janem z Dukli. Obecnych było 20 uczestników.

 

oprac. Anna Kurowska

*Źródła:

http://www.polskieradio.pl/77/937/Artykul/328541,VI-pielgrzymka-Jana-Pawla-II-do-Polski-31-maja10-czerwca-1997-http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/homilie/krosno_10061997.html.http://www.dukla.bernardyni.pl/index.php/strona-glowna/dekret-blogoslawienstwo-papieskie

http://www.dukla.bernardyni.pl/index.php/strona-glowna/jubileusz

http://www.dukla.bernardyni.pl/index.php/sanktuarium-sw-jana-z-dukli/2-uncategorised/2-zycie-i-dzialalnosc-sw-jana-z-dukli

http://www.parafiajana.pl/patron-parafii/tradycja-i-legendy-o-%C5%9Bw-janie-z-dukli/

______________________________________________________________________________

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: