Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27107315 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2014

WAKACJE W BIBLIOTECE w Filii nr 7 – relacja

26-08-2014

Wakacje w Bibliotece.

LETNIA WĘDRÓWKA PRZEZ SŁÓWKA – OJCZYSTY – LUBIĘ TO! – Filia nr 7

 

W lipcu i sierpniu, w związku z wakacjami, zorganizowane zostały w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie zajęcia dla młodszych czytelników Biblioteki. Uczestnicy w wieku od 5 do 12 lat spotykali się we wtorki i czwartki w dniach od 29 lipca 2014 r. do 14 sierpnia 2014 r.

 

Hasło tegorocznych wakacyjnych spotkań nawiązywało do języka ojczystego i polskiej mowy, nosiło tytuł: „Letnia Wędrówka przez Słówka” – „Ojczysty – Lubię to!”. Wiersze znanych polskich współczesnych poetów, m.in.: Agnieszki Frączek, Małgorzaty Strzałkowskiej, Łukasza Dębskiego czy Wiesława Drabika, wprowadziły uczestników w klimat językowych słówek.

 

Poniżej prezentujemy wakacyjny blok tematyczny.

 

LIPIEC

 

„Pieniądz w budżecie – Nie bądź jeleń weź paragon”.

Spotkanie z Teresą Piechowicz-Barzyk z Urzędu Kontroli Skarbowej w Rzeszowie

 

Pierwszym gościem, rozpoczynającym wakacyjne spotkania w Bibliotece, była Teresa Piechowicz-Barzyk z Urzędu Kontroli Skarbowej w Rzeszowie, która w dniu 29 lipca 2014 r. (wtorek) przeprowadziła zajęcia z cyklu „Nie bądź jeleń weź paragon” pod hasłem: „Pieniądz w budżecie”.

 

Uczestnicy zajęć aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, odpowiadając na zadawane przez naszego Gościa pytania związane z pieniędzmi i paragonem. Wiadomości przekazane przez Teresę Piechowicz-Barzyk pomogły młodym uczestnikom zrozumieć zawiłości ekonomicznego gospodarowania pieniędzmi.

 

Uzupełnieniem spotkania było wykonanie literowej zagadki, której hasło brzmiało: „Wiem, po co jest paragon!” Dodatkowym zadaniem zaproponowanym przez naszego Gościa było narysowanie wymarzonego symbolu wspomnianego paragonu. Podsumowaniem spotkania było podkreślenie akcji promującej hasło: „Podatki nie mają wakacji”, gdyż pieniądze znajdujące się w budżecie państwa, przeznaczane są na cele publiczne. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe upominki przygotowane przez Teresę Piechowicz-Barzyk w związku z akcjami organizowanymi przez Urząd Kontroli Skarbowej podczas Wakacji. Obecnych było 10 uczestników.

 

„Wakacyjne marzenia”.

Spotkanie z Dorotą Noworól z Gimnazjum w Hyżnem

 

„Wakacyjne marzenia” to kolejne zajęcia, które odbyły się 31 lipca 2014 r. (czwartek) i miały charakter malarskich inspiracji. Uzupełnione zostały utworem Agnieszki Frączek ze zbioru „Chichopotam”: „Przepis na tęczę”. Zajęcia zostały poprowadzone przez plastyka – Dorotę Noworól z Gimnazjum w Hyżnem.

 

Młodzi malarze wykazali się dużą wyobraźnią, tworząc wspaniałe obrazy nawiązujące do wymarzonych miejsc, które odwiedzali młodzi uczestnicy podczas wakacji, m.in. góry, czy morze. Obecnych było 11 uczestników.

 

SIERPIEŃ

 

„Łap kolory” – „Dobranocka na Wesoło”.

Spotkanie z Katarzyną Lubas z Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy

w Rzeszowie

 

„Łap kolory” – „Dobranocka na Wesoło” to kolejne spotkanie nawiązujące do wakacyjnych zajęć językowych. Gościem Biblioteki w dniu 5 sierpnia 2014 r. była Katarzyna Lubas – Dyrektor Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Utwór „Łamisłówka” Łukasza Dębskiego wprowadził w klimat świata dobranockowych bohaterów. Filię nr 7 w towarzystwie Katarzyny Lubas odwiedzili: Krecik, Kubuś Puchatek, Wilk i Zając, Bolek i Lolek, Jacek i Agatka, Reksio, Bob Budowniczy oraz bohater rosyjskich bajek animowanych noszący imię Czeiburaszka, co w języku polskim oznacza Kiwaczek.

 

Młodzi uczestnicy bawili się znakomicie przy bajkowych postaciach, wsłuchując się w wydawane przez nie odgłosy (słowa, piosenkę). Na zakończenie spotkania, każdy z uczestniczących namalował wybranego przez siebie bohatera. Bezapelacyjnie główne miejsce przypadło Krecikowi, którego lubią nie tylko dzieci, ale również i dorośli. Obecnych było 10 uczestników.

 

„Kwiatowe dywany: kolorowe krajobrazy w letniej inspiracji”.

Spotkanie z Dorotą Noworól z Gimnazjum w Hyżnem

 

7 sierpnia 2014 r. (czwartek) odbyło się drugie spotkanie z plastykiem – Dorotą Noworól z Gimnazjum w Hyżnem. Nosiło tytuł: „Kwiatowe dywany: kolorowe krajobrazy w letniej inspiracji” i nawiązywało do wiersza „Dmuchawiec” Agnieszki Frączek ze zbioru „Chichopotam”.

 

Dzieci otrzymały zadanie wykonania letniego, kwiatowego dywanu. Kwiaty wykonane za pomocą origami, uzupełnione malarskim tłem, stworzyły bukiet kwiatowego obrazu. Wszystkie prace wykonane zostały starannie z dozą wyobraźni i fantazji. Obecnych było 8 uczestników.

 

„Państwo, miasto, rzeka” – „Podróże po mieście”.

Spotkanie z Danielem Szeligowskim z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej

w Rzeszowie

 

12 sierpnia 2014 r. (wtorek), w zajęciach pod hasłem: „Państwo, miasto, rzeka…” – „Podróże po mieście” wziął udział po raz pierwszy Daniel Szeligowski z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie, działającego przy WSIiZ w Rzeszowie. W nawiązaniu do tematu spotkania odczytany został fragment utworu Wiesława Drabika „Muuundial na pastwiskach”.

 

Daniel Szeligowski za pomocą prezentacji multimedialnej w ciekawy sposób przygotował przegląd wybranych zdjęć przedstawiających ulice i zabytki Rzeszowa okresu międzywojennego i obecnego. Widzowie mogli zobaczyć, m.in. Rynek, Park oo. Bernardynów, ul. 3-go Maja, Ratusz Miejski i studnię, która została odkryta w czasach współczesnych i pełni dzisiaj funkcję towarzyskich spotkań młodych Rzeszowian. Dzieci mogły naocznie przekonać się o różnicach wynikających z przemian zachodzących w Rzeszowie.

 

Zadaniem domowym, które zaproponował uczestnikom spotkania Daniel Szeligowski, było odwiedzenie przez nich wspomnianych miejsc. Końcowym akcentem uzupełniającym temat było narysowanie jednego z zabytków architektury Rzeszowa. Obecnych było 10 uczestników.

 

„Zabawy słowne – gra w skojarzenia”

 

Ostatnie spotkanie, kończące cykl wakacyjnych zajęć, odbyło się 14 sierpnia 2014 r. (czwartek). Przygotowane gry i zabawy dla dzieci odbyły się pod hasłem: „Zabawy słowne – gra w skojarzenia”. Utwory „Omnibus” i „Rym, cym, cym…” Małgorzaty Strzałkowskiej ze zbioru „Rym, cym, cym”, wprowadziły młodych słuchaczy do zabawy. Dotyczyło to gier związanych, m.in. z układaniem kart kolorami i układaniem puzzli. Uzupełnieniem zajęć było rozwiązywanie rebusów i historyjki obrazkowej. Obecnych było 9 uczestników.

 

 

Za udział w wakacyjnych zajęciach wszyscy jego uczestnicy otrzymali pamiątkowe nagrody przygotowane przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. Ogółem w zajęciach, w miesiącu lipcu i sierpniu wzięło udział 58 uczestników.

 

Dziękujemy naszym Gościom: Teresie Piechowicz-Barzyk, Katarzynie Lubas, Dorocie Noworól oraz Danielowi Szeligowskiemu za udział w wakacyjnych zajęciach zaproponowanych przez Filię nr 7.

 

oprac. Anna Kurowska

_________________________________________________________________________________________

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: