Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27104322 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2014

JEMEN. Spotkanie z Ewą Nowak-Koprowicz w Filii nr 7 – relacja

23-04-2014

Jemen. Spotkanie z Ewą Nowak-Koprowicz – Filia nr 7

 

Klasa II z Zespołu Szkół Muzycznych nr 2 (opiekun D. Gasztych), 8 kwietnia 2014 r., uczestniczyła w lekcji omawiającej tradycję kraju wywodzącego się z Półwyspu Arabskiego – Jemenu. Wycieczkę po tym egzotycznym kraju zaproponował Michał, kolega z klasy uczestników spotkania. Ewa Nowak-Koprowicz w prezentacji multimedialnej przybliżyła nam niektóre ciekawostki charakteryzujące ten kraj.

 

Państwo jest nietypowe pod względem tradycji i klimatu (zwrotnikowy, suchy), leży na starym szlaku karawanowym z Mekki do Edenu, dlatego zaciekawiło młodych słuchaczy swoją oryginalnością. Stolicą tego kraju jest Sana. Nazwa „Sana” oznacza warowne miasto, a pozostałości murów otaczających starówkę, potwierdzają, że kiedyś rzeczywiście takie było. Sana jest najczęściej odwiedzanym przez turystów miastem. Stolica kraju liczy ponad 2 tys. lat. Jedno z jemeńskich przysłów mówi: Sanę musisz zobaczyć bez względu na to, jak dużo czasu ci ta podróż zajmie, i jak wiele razy twój zmęczony wielbłąd padnie na kolana.

 

Flaga Jemenu składa się z trzech pasów, o kolorach (od góry) czerwonym, białym i czarnym. Każdy pas ma jednakową szerokość. Kolory te uznawane są za barwy panarabskie i często występują na flagach państw arabskich. Natomiast godło symbolizuje złoty orzeł z rozpostartymi skrzydłami, trzymający w łapach skrzyżowane flagi Jemenu i rozwiniętą wstęgę z nazwą kraju w języku arabskim (pol. Al-Dżumhurija al-Jamanija). Na piersi orła znajduje się tarcza, na której jest krzew kawowca (coffeaarabica) i zarys starożytnej tamy w Marib. Używane jest ono od 1990 r., czyli od zjednoczenia Jemenu Pn. i Jemenu Pd.

 

Religią dominującą jest islam. To druga na świecie największa religia pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Kraj ten zamieszkują prawie wyłącznie Arabowie. Spotkać można tam również nielicznych mieszkańców pochodzenia afrykańskiego, europejskiego lub hinduskiego. Jemeńczycy są bardzo przyjaznym i gościnnym narodem. Mężczyźni chętnie zagadują, służą pomocą i z chęcią zapraszają do domu na obiad. Istnieje również zwyczaj podawania i przyjmowania wszystkiego wyłącznie prawą ręką bez sztućców, ponieważ lewa zarezerwowana jest do celów toaletowo-higienicznych. W niektórych sytuacjach dopuszczalne jest pomaganie sobie lewą dłonią, ale w żadnym przypadku nie można nią dotykać ust, czy wkładać za jej pomocą posiłku do nich. Sztućce często zastępowane są przez miejscowe pieczywo, którym nabiera się potrawę. Ponadto, kraj charakteryzuje ostrożne traktowanie obcych kobiet, wylewne okazywanie przyjaźni miedzy mężczyznami (nierzadko dwóch przyjaciół trzyma się za ręce), jedzenie rękoma ze wspólnego naczynia itp. Kobiety odziane są od stóp do głów w czerń i noszą zasłony na twarz. Zrobienie kobiecie zdjęcia jest uznawane za pogwałcenie jej prywatności. Większość miejscowych kobiet nie życzy sobie zdjęć. Mężczyźni natomiast ubrani są w tradycyjne dżalabijje lub futy (barwne płótno omotane wokół bioder), na które zarzucają marynarki, a na głowie noszą fantazyjnie zawiązane chusty. Każdy mężczyzna nosi za pasem tradycyjny, charakterystycznie zakrzywiony nóż jemeński, zwany dżambijją. Eksponowanie publiczne uczuć do osoby płci przeciwnej, takie jak: przytulanie, całowanie czy trzymanie za rękę, jest w bardzo złym tonie.

 

Inne ciekawe miejsca to: Dolina Wadi Dhahr, gdzie znajduje się najpopularniejszy budynek w Jemenie – Dar al-Hajar, wybudowany na szczycie skały. Al Hajjarah – jedno z najwspanialszych miast na wzgórzach, zbudowane na skalnym urwisku miasteczko, znane jest jako jeden z najlepszych przykładów miejscowej architektury obronnej. Na terenie Jemenu rosną Smocze drzewa, zwane też drzewami smoczej krwi, ze względu na wytwarzany przez nie czerwony sok (to wizytówka wyspy i występują tylko tutaj).

 

oprac. Ewa Nowak-Koprowicz

 

Dziękujemy Ewie Nowak-Koprowicz za przygotowanie wspomnianego tematu. Obecnych było 16 uczestników.

 

oprac. Anna Kurowska

_______________________________________________________________________________________

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: