Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27104862 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2014

ŻOŁNIERZE WYKLĘCI. Prelekcja Zenona Fajgera z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie w Filii nr 7 – relacja

23-04-2014

Żołnierze Wyklęci.

Prelekcja Zenona Fajgera z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie –

Filia nr 7

 

„Żołnierze Wyklęci”, taki tytuł nosiła prelekcja Zenona Fajgera z Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział w Rzeszowie, dla uczniów kl. VIb i VIc ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Rzeszowie (opiekunowie: L. Białas, A. Dźwierzyńska, B. Kuczek), zorganizowana 11 kwietnia 2014 r., w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie.

 

Nazwa ta przyjęła się dla określenia żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy po wkroczeniu na ziemie polskie Armii Czerwonej, wypierającej wojska niemieckie w latach 1944-1945 r., traktowali ją jako nowego okupanta, a współpracujące z sowietami polskie władze i działaczy Polskiej Partii Robotniczej, jako zdrajców. Dowódcy oddziałów byli przeważnie oficerami Wojska Polskiego sprzed 1939 r. i ich postawa była konsekwencją złożonej przysięgi. Początkowo mieli nadzieję, że po pokonaniu Niemiec, dojdzie do konfliktu między państwami zachodnimi a ZSRS, w wyniku którego Polska odzyska niepodległość, a oni będą w tej walce potrzebni. W sytuacji kiedy nasi sojusznicy (Wielka Brytania, USA) uznali, że utworzenie Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej (28 czerwca 1945 r.) i zapowiedź demokratycznych wyborów, rozwiązuje problem suwerenności Polski, dalsza walka zbrojna traciła sens. Grupa wyższych oficerów wywodzących się z formalnie rozwiązanej (19 stycznia 1945 r.) Armii Krajowej, kontynuujących działalność w kadrowej organizacji „Nie” a później Delegaturze Sił Zbrojnych na Kraj, utworzyła 2 września 1945 r. Ruch Oporu bez Wojny i Dywersji „Wolność i Niezawisłość” (Zrzeszenie „WiN”). Miała to być konspiracyjna organizacja polityczna, ale w jej ramach nadal działały oddziały partyzanckie. Do trwania w lesie i kontynuacji walki zbrojnej częściowo przyczyniała się obawa przed represjami, które mimo ogłaszanych przez władze amnestii, dotykały ujawniających się żołnierzy.

 

Po sfałszowanych wyborach w styczniu 1947 r., osłabły nadzieje na możliwość odzyskania suwerenności i motywacja do dalszej walki. Również działania NKWD i polskich sił bezpieczeństwa prowadziły do ciągłego zmniejszania się liczby i liczebności oddziałów. W latach 50. były to już tylko małe grupki lub pojedyncze ukrywające się osoby. Ostatni z nich – Józef Franczak ps. „Lalek” zginął podczas próby aresztowania 21 października 1963 r.

 

Propaganda komunistyczna określała żołnierzy podziemia niepodległościowego jako bandytów. Jako tacy po ujęciu byli sądzeni, trafiali do więzień, wielu skazano na karę śmierci. Określenia „Żołnierze Wyklęci” zaczęto używać w latach 90. XX w. W 2011 r. Sejm RP ustanowił Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca (1 marca 1951 r. wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV. Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce). Wielu historyków uważa, że dla podkreślenia ich nieugiętej postawy w walce o prawdziwie niepodległą Polskę, właściwsze byłoby określenie „Żołnierze Niezłomni”.

 

oprac. Zenon Fajger

 

Dziękujemy Zenonowi Fajgerowi z Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział w Rzeszowie za prelekcję związaną z tematem „Żołnierzy Wyklętych”.

 

Dyrekcji i pracownikom Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie dziękujemy za udostepnienie i przygotowanie sali na spotkanie. Obecnych było 43 uczestników.

 

oprac. Anna Kurowska

________________________________________________________________________________________________________________

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: