Archiwum wydarzeń 2012

RZESZÓW - NASZA MIASTO - spotkanie w Filii nr 7

20-10-2012

„Rzeszów - Nasze Miasto”.

Spotkanie studentów zagranicznych i młodych rzeszowian
- przedsięwzięcie w ramach ogólnopolskiej akcji
 „POLSKA DLA WSZYSTKICH" w Filii nr 7

W dniu 17 października br., w ponad 40 miejscach w Polsce, w ramach Konkursu Ministra Spraw Zagranicznych POLSKA DLA WSZYSTKICH, realizowane były inicjatywy na rzecz promocji dialogu międzykulturowego i tolerancji. Jak zaznaczyli organizatorzy kampanii: „W Polsce na przestrzeni wieków spotykały się różne kultury, religie i grupy etniczne – wszystkie one, współistniejąc ze sobą przez stulecia, także wtedy, gdy nie istniało państwo polskie, stworzyły niezwykłe, bogate dziedzictwo naszej wspólnej ojczyzny. Są one częścią polskiej historii i współczesności. Szacunek dla tego dziedzictwa i jego ochrona są naszym obowiązkiem (...) Polska nie jest tylko dla etnicznych Polaków, jest w niej dość miejsca dla wszystkich, którzy są z Polską i polskością historycznie związani”.

W celu zwrócenia uwagi na coraz liczniejszą obecność na Podkarpaciu studentów  zza wschodniej granicy, zwłaszcza osób, których korzenie związane są z Polską, w organizację przedsięwzięcia włączyli się również zagraniczni studenci rzeszowskiej WSIiZ działający w Kole Naukowym Forum Inicjatyw Europejskich. Wraz z opiekunem Ewą Nowak-Koprowicz, spotkali się   z najmłodszymi mieszkańcami Rzeszowa, by porozmawiać o tym, co oznacza bycie cudzoziemcem oraz co należy zrobić, by obcokrajowcy przybywający do Rzeszowa i stali mieszkańcy, związani  z naszym miastem od wielu lat, mogli czuć się dobrze przebywając obok siebie.

Dzięki przychylności pani Anny Kurowskiej oraz pani Ewy Szeteli z Filii nr 7 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, uczniowie trzeciej klasy z Zespołu Szkół Muzycznych Nr 2 w Rzeszowie mieli możliwość spotkania, wzajemnego poznania się z Anastasiyą Horoshkevych i Aliną Sakharuk - ukraińskimi studentkami z kierunku „Stosunki międzynarodowe” WSIiZ.

Studentki opowiedziały o sobie, swoich odczuciach (nadziejach i lękach) związanych zamieszkaniem w Rzeszowie. W relacjach studentek dzieci odnajdywały część swoich doświadczeń z wakacji spędzanych zagranicą, gdy wokół siebie słyszały języki, których nie znają lub dopiero się uczą. Z dużym zainteresowaniem uczestników prelekcji, spotkała się scenka odegrana przez Anastasiyę i Alinę w języku ukraińskim. Przedstawiły one sytuację rozmowy mamy z córką oraz informacje o miastach rodzinnych dziewczyn - Tarnopolu i Dubnie.

Uświadomieniu znaczenia pojęć - cudzoziemiec/obcokrajowiec, obywatelstwo - służyło wprowadzenie dotychczasowych informacji i uzupełnienie wiedzy dzieciom, z sytuacją rzeczywistego kontaktu z cudzoziemcem, mieszkającym w tym samym mieście, co one. A na pytanie: Jak wesprzeć obcokrajowców przybywających do Rzeszowa, aby czuli się w naszym mieście, jak najlepiej? - uczestnicy spotkania zdecydowanie doradzają wszystkim mieszkańcom - uśmiech.

Ewa Nowak-Koprowicz

Dziękujemy pani Ewie Nowak-Koprowicz oraz paniom Alinie i Anastasii za przygotowanie  i udział w spotkaniu na wyżej wymieniony temat. Obecnych było 21 uczestników.

Anna Kurowska