Archiwum wydarzeń 2012

ZWYCIĘSKIE SKRZYDŁA... - prelekcja w Filii nr 7

19-10-2012

„ZWYCIĘSKIE SKRZYDŁA – POLACY W BITWIE O WIELKĄ BRYTANIĘ 1940”

- prelekcja Rafała Kocoła
z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie w Filii nr 7

Jeszcze nigdy tak wielu, nie zawdzięczało tak wiele, tak nielicznym
                                                                          Winston Churchill

Po przegranej kampanii wrześniowej wielu żołnierzy polskich znalazło się na obcej ziemi. Tak wykład na temat udziału Polaków w „Bitwie o Anglię 1940 r.” rozpoczął pan Rafał Kocoł z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie,   w dniu 18 października 2012 r., dla uczniów kl. III ETM z Zespołu Szkół Samochodowych w Rzeszowie.

Sporo z nich dostało się do Francji i Wielkiej Brytanii gdzie tworzono polski rząd na uchodźstwie oraz formowano armię polską. Wśród tych żołnierzy było około 11 tys. lotników. Po klęsce Francji, rozpoczęto formowanie polskich dywizjonów myśliwskich i bombowych na Wyspach Brytyjskich. W czasie bitwy o Wielką Brytanię (lipiec-październik 1940) brały udział w walkach dywizjony myśliwskie 302 i 303 oraz dywizjony bombowe 300 i 301.
Na szczególną uwagę zasługuje słynny 303 Polish Fighting Squadron (lotnicy polscy to m.in.: Zdzisław Krasnodębski, Jan Zumbach, Ludwik Paszkiewicz, Witold Urbanowicz, Kazimierz Daszewski, Józef Frantiszek (Czech), który był najlepszym dywizjonem RAF-u z łączną liczbą 126 zestrzeleń. Dla porównania najlepszy brytyjski squadron miał tych zwycięstw 48. Niemcom nie udało się przejąć kontroli w powietrzu i tym samym niemożliwe stało się przeprowadzenie operacji Seelöwe – inwazji na Wielką Brytanię.

Rafał Kocoł

Prelekcja przygotowana w formie prezentacji multimedialnej przybliżyła uczestnikom spotkania nieznane i szczegółowe fakty historyczne z bitwy o Wielką Brytanię, m.in. o rodzajach samolotów, ich wyposażeniu i obsłudze zarówno przez pilotów jak i techników. Obecnych było 23 uczestników.

Dziękujemy panu Rafałowi Kocołowi z Muzeum Okręgowego Rzeszowie za wykład i udział w spotkaniu.
Dyrekcji i pracownikom Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie dziękujemy  za pomoc i udostępnienie sali.
                                                                             Anna Kurowska