Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27102852 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2012

HISTORIA GODŁA i FLAGI POLSKI - spotkanie w Filii nr 7

10-06-2012

„Historia godła i flagi Polski”.

Prelekcja Pana Macieja Rędziniaka
z Instytutu Pamięci Narodowej
- Oddział w Rzeszowie
w Filii nr 7
 
 
             W dniu 16 maja 2012 r., w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie odbyła się prelekcja, której tematem była historia godła i flagi Polski. Prelegentem był Maciej Rędziniak - pracownik Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział Rzeszowie, a uczestnikami spotkania uczniowie kl. IVa ze Szkoły Podstawowej Nr 25.
           
Nasz gość przy pomocy projekcji multimedialnej,  przybliżył uczestnikom spotkania historię powstania godła i flagi państwa polskiego. Wstępem do tematu była dyskusja na temat naszego godła. Jak ono wygląda, co przedstawia i dlaczego właśnie taki symbol?
 
W dalszej części spotkania pan Maciej Rędziniak nawiązał do najważniejszego wydarzenia w historii Polski, które zmieniło oblicze naszej państwowości – do przyjęcia Chrztu przez Mieszka I w 966 r. Od tego momentu kraj nasz rozwija się pod względem gospodarczym, historycznym i kulturalnym, a z biegiem lat staje się jednym z potężnych i wpływowych państw Europy.
 
Kontynuując temat nasz Gość stwierdził - w herbie księcia z rodu Piastów pojawia się znak ptaka - orła. Sam orzeł stanowił symbol Cesarstwa Rzymskiego i legionów rzymskich, który oznaczał władzę, siłę, dumę, drapieżność i wolność, dlatego też, młode państwo polskie, wzorowało się na godle Republiki Rzymskiej. 
 
Orzeł określa potęgę, siłę, szlachetność, drapieżność i władzę, a także jego wielkość. W godle występuje kolor biały, czyli symbol chrześcijaństwa i chrztu, symbol czystości duchowej i odkupienia grzechów. Jest on również symbolem wody. Orzeł posiada także, elementy koloru złotego (korona, dziób, pazury), co symbolizuje władzę królewską - króla, który jest Pomazańcem Bożym naznaczonym przez Boga, a kraj Polan jest państwem chrześcijańskim, wolnym i bogatym. Kolor czerwony – purpury - (tło herbu) kojarzy się z krwią, chwałą, zwycięstwem, a Polska jest państwem czystym, honorowym i królewskim.
 
Zastosowanie herbu, jako godła państwa polskiego, przywrócił w 1295 r., książę Przemysł II. Godło ostatniego króla Polski - Stanisława Augusta Poniatowskiego - dodał pan Maciej -  było ostatnim herbem symbolizującym państwo polskie. W czasach niewoli, w zaborze carskiej Rosji używany był orzeł z dwoma głowami.
                       
Nawiązując do tematu flagi polskiej - Pan Rędziniak podkreślił - że kolory polskiej flagi zostały uznane w 1831 r., kiedy to Sejm uchwalił ustawę o fladze narodowej biało-czerwonej i godle  z symbolem Orła Białego z koroną, a w 1919 r. Sejm potwierdził ustawę z 1831 r. W 1927 r. zmieniono wizerunek orła białego. Jednakże po II wojnie światowej, w 1952 r., w wyniku przejęcia władzy przez rząd komunistyczny, zniesiono wizerunek orła białego z koroną, Dopiero  w 1990 r. przywrócone zostały ponownie symbole narodowe z 1927 r.
 
Barwy narodowe stosowano także, podczas bitew, a w czasie II wojny światowej używane były w formie opasek (Powstanie Warszawskie). Obecnie, osoby zasłużone dla kraju otrzymują flagę narodową pośmiertnie. Obecnych było 21 uczestników
                                                                                    Maciej Rędziniak

Panu Maciejowi Rędziniakowi z Instytutu Pamięci Narodowej dziękujemy za udział i przygotowanie prelekcji.

                                                                                              Anna Kurowska
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: