Archiwum wydarzeń 2012

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM - spotkania w Filii nr 7

09-06-2012

„Cała Polska Czyta Dzieciom”
pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”
- Filia nr 7

31.05.-07.06. 2012 r.

W ramach XI edycji akcji czytelniczej „Cała Polska Czyta Dzieciom” odbywającej się pod hasłem : „Czytanie łączy pokolenia”, Filia nr 7 WiMBP w Rzeszowie przygotowała szereg spotkań promujących literaturę dla dzieci oraz jej głośne czytanie najmłodszym.
Spotkaniami tymi były:

W KRAINIE BAJKI”

W dniu 31 maja 2012 r., w spotkaniu z przedszkolakami z Przedszkola Publicznego nr 37 w Rzeszowie pod hasłem : „W KRAINIE BAJKI” wzięli udział : pani Anna Mróz - zastępca dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie, pani Teresa Piechowicz – Rzecznik Prasowy Urzędu Kontroli Skarbowej w Rzeszowie, panie: Ewa Ferenc i Elwira Wróbel z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie i pan kpt. Robert Sitek z Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.

Atmosfera biblioteki i otoczenie książek sprzyjało radosnemu spotkaniu, gdyż zarówno dzieci, jak i goście zostali uhonorowani specjalnym znaczkiem symbolizującym hasło akcji. Otwartość gości i klimat jaki stworzyli, zachęcił do czytania, a dzieci do uważnego słuchania wybranych fragmentów tekstów z literatury dziecięcej.

W trakcie prezentacji utworów Pani Teresa Piechowicz zaprezentowała bajki swojego dzieciństwa, czytając utwory ze zbioru „Złota Księga Bajek” pod tytułem: „Kot w butach” i „Bajka o złotej rybce”. Pani Ewa Ferenc i pani Elwira Wróbel przypomniały młodym słuchaczom znane i lubiane wiersze Jana Brzechwy: „Jajko"; „Mucha”, Pająk i muchy”; Grzebień i szczotka” i „Żaba” Natomiast Pani Anna Mróz przeczytała utwory Juliana Tuwima „Okulary”„Skakankę”. Atrakcją spotkania była wizyta pana kpt. Roberta Sitka, który zaprezentował dwa utwory Czesława Janczarskiego: „Jak Wojtek został strażakiem” i Jana Brzechwy: „Pali, się”. Lektura ta nawiązywała do pracy strażaka i akcji gaszenia pożaru. Czytanie utworów pan kapitan wzbogacił prezentacją wybranych narzędzi strażackich, m.in.: węża strażackiego, kurtki, rękawic i sygnalizatora, który włącza się z chwilą pojawienia się niebezpieczeństwa zagrażającego strażakowi podczas pożaru. Dzieci z uwagą śledziły wypowiedzi pana kapitana, odpowiadając żywo na zadawane przez niego pytania. Najatrakcyjniejszym jednak symbolem spotkania był hełm strażacki, o którym każdy z chłopaków w dzieciństwie marzy. Chłopcy mogli go osobiście zobaczyć i przymierzyć. Chętnych nie brakowało, także wśród dziewczynek.

Kulminacyjnym punktem spotkania było przekazanie uczestnikom drobnych upominków, przygotowanych przez bibliotekę i gościa spotkania – panią Teresę Piechowicz. Obecnych było 27 osób.
Dziękujemy wszystkim Gościom za udział w spotkaniu.

„BIBLIOTECZNE OPOWIEŚCI”

1 czerwca 2012 roku w spotkaniu „BIBLIOTECZNE OPOWIEŚCI” z przedszkolakami z Przedszkola Publicznego nr 37 w Rzeszowie, nawiązującym do Dnia Dziecka, uczestniczyła kierownik Filii nr 7- Anna Kurowska. Udział w nim wzięli najmłodsi słuchacze z grup przedszkolnych.

Za kanwę spotkania posłużyły utwory ze zbioru „Śmieszne wierszyki” Jana Brzechwy: „Pytalski”, „Na straganie”, ”Samochwała”, „Smok”, Tadeusza Śliwiaka: „Zakochana żaba”, „Zwariowany parasol”, „Wilk u dentysty” ; Ludwika Jerzego Kerna: „Cień", „Na kanapie”, „Wąż”; Aleksandra Fredry: „Osiołkowi w żłoby dano…”, „Paweł i Gaweł”, „Małpa w kąpieli” oraz Ewy Chotomskiej: „Kuchenny alfabet”.

Wszyscy mali słuchacze, na zakończenie wspólnego czytania, otrzymali pamiątkowe upominki przygotowane przez bibliotekę. Obecnych było 76 uczestników.

„GAWĘDA O RZESZOWIE i NIE TYLKO”,
Spotkanie z Panem Markiem Czarnotą

5 czerwca 2012 r. pod hasłem: „GAWĘDA O RZESZOWIE i NIE TYLKO”, odbyło się spotkanie autorskie z Panem Markiem Czarnotą - znanym rzeszowskim bibliofilem i pasjonatem historii regionu. Uczestnikami spotkania byli uczniowie kl. Vd ze Szkoły Podstawowej nr 25.

Pan Marek Czarnota przypomniał historię powstania miasta Rzeszowa, mówiąc o początkach tych ziem, m.in. o najstarszym śladzie człowieka na naszych terenach, pochodzącym sprzed 10 tysięcy lat, a symbolem tego okresu jest grot strzały znaleziony w tym rejonie. Natomiast 3,5 tysiąca lat temu odkryto fragmenty ceramiki kultury wstęgowej.
Rzeszów może poszczycić się także starożytnym kurhanem, który usypano ok. 3 tys. lat p.n.e. Wówczas przez te tereny przechodziły hordy plemion z Azji, które rabowały i plądrowały podbite obszary. Jeden z współplemieńców zginął w tym miejscu i tutaj został pochowany.
Słuchacze dowiedzieli się też o pierwszych założycielach naszego grodu, o rycerzu  i dyplomacie - Janie Pakosławicu ze Stróżysk - zasłużonym dla króla Kazimierza Wielkiego, który dzięki swej dyplomacji u papieża przyczynił się do utworzenia Akademii Krakowskiej, późniejszego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Za zasługi Jan Pakosławic otrzymał od króla miasto Rzeszów wraz z przyległościami. Akt nadania został potwierdzony 19 lutego 1365 roku. Mikołaj Spytek Ligęza, kolejny właściciel Rzeszowa i okolic, rozbudował nasze miasto i uczynił je bardzo bogatym, co ściągało do niego Tatarów, którzy często go rabowali. W Rzeszowie za jego urzędowania działało 14 warsztatów złotniczych, które produkowały m.in. naczynia liturgiczne do kościołów.
W dalszej części spotkania uczniowie dowiedzieli się o historii Kościoła Św. Krzyża  i szkoły oo. Pijarów (obecnie I LO), która początkowo była I Wyższą Szkołą Muzyczną, a stopniowo przekształciła się w szkołę, gdzie kształciły się wybitne osobistości, profesorowie, rektorzy wyższych uczelni. Byli to m.in.: Gen. Władysław Sikorski, Ignacy Łukasiewicz, Onufry Kopczyński, a także święci i błogosławieni: św. Józef Sebastian Pelczar, Bł. Ks. Marek Sitko, Bł. Stanisław Papczyński; Bł. Jan Balicki.

Ciekawe spotkanie dało możliwość uzupełnienia wiadomości o historii Rzeszowa i regionu. Obecnych było 15 osób. Dziękujemy Panu Markowi Czarnocie za udział w spotkaniu.

Anna Kurowska