Archiwum wydarzeń 2012

Spotkanie KLUBU PODRÓŻNIKA - Filia nr 7

06-06-2012

„Podróż przez kontynent europejski”

- spotkanie z Panią Ewą Nowak-Koprowicz

w Filii nr 7

Dużymi krokami zbliża się czas wakacji, w związku z tym, również Filia nr 7 WiMBP w Rzeszowie, zaprosiła uczniów kl. II b ze Szkoły Podstawowej Nr 25 (wych. p. Elżbieta Salamon), na ostatnie podsumowujące już spotkanie w ramach cyklu: Klub Podróżnika - podróże po krajach Unii Europejskiej - z panią Ewą Nowak-Koprowicz z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej działającego w Rzeszowie. Tematem prelekcji była „Podróż przez kontynent europejski”.

Uczniowie zostali poddani testowi, który miał sprawdzić ich wiedzę w zakresie znajomości państw europejskich. Wyłonione zostały cztery grupy reprezentujące Irlandię, Niemcy, Francję i Hiszpanię. Elementem uzupełniającym i jednocześnie dekoracyjnym, była mapa Europy, dzięki której uczestnicy mogli łatwo odnaleźć omawiany kraj, jak również elementy charakterystyczne dla niego.

I tak np. Irlandia znana jest z historii o św. Patryku, który posługując się symbolem koniczynki wyjaśnił znaczenie Trójcy św. ; Francja, jako stolica mody, słynie z różnych nowych trendów lansujących ciekawe style, jak też  z rogalików – croisantów, które je się tylko na śniadanie, żabich udek i ślimaków, a także  zabytków, np. Wieży Eiffla. Belgia to kraina czekolady i frytek, a Hiszpania zainteresować może nas muzyką gitarową, tańcem flamenco i walkami byków zwanych corridą. Szwecja posiada najbardziej zorganizowaną sieć czytelniczą, której wskaźnik czytelnictwa jest najwyższy w Europie.  Finlandię, jak wiadomo, zamieszkuje św. Mikołaj (Laponia), a Dania może poszczycić się najstarszą flagą w Europie, klockami lego i najbardziej rozbudowaną trasą komunikacji rowerowej. O Portugalii możemy się dowiedzieć smakując cynamon, który rozszerzył się na Europę po przywiezieniu go z Indii przez Vasco da Gamę. Wielka Brytania najbardziej znany kraj na świecie, z Królową Brytyjską Elżbietą II, ze stolicą Londynem i najsłynniejszym zegarem Big Benem, posiada tradycję kultywowaną od ponad 300 lat –‘tea time’ – ’czas na herbatę’. Codziennie o godz. 17.00 podawana jest ona z mlekiem i małym ciasteczkiem. Najsławniejszym, zaś obrońcą biednych był Robin Hood, a jedynego na świecie potwora można zobaczyć w jeziorze Loch Ness.

Podróż po krajach europejskich kończy Holandia i Słowenia. Holandia  słynie z pięknych, kobiercowych tulipanów i szeregu wiatraków, uzupełniających niderlandzki krajobraz. Słowenia natomiast może pochwalić się rzadkiej rasy końmi - Lipicanami (o maści białej, a przy narodzeniu o maści szarej)- używanymi do specjalnej jazdy konnej i musztry. Często zakupywano je do Wiednia na dwór cesarski.

Zakończyliśmy podróż po krajach Europy. Uwiecznieniem tej podróży były drobne upominki, przygotowane dla uczestników spotkania. Obecnych było 17 osób.