Archiwum wydarzeń 2012

„Schody do Nieba”

Spotkanie z Panem Andrzejem Śmiałym
w Filii nr 7

Pomysł wyprawy na morskie turnie do Szkocji i Irlandii Północnej zrodził się w 2002 roku, ale dopiero po roku przygotowań, w 2003 roku, nastąpiła jego realizacja. Tak spotkanie pod tytułem: ”Schody do Nieba”, rozpoczął pan Andrzej Śmiały - rzeszowianin, podróżnik, geograf, miłośnik survivalu i wspinaczki wysokogórskiej oraz eksploracji mało znanych rejonów Ziemi. Jest także autorem książek nawiązujących do innych swych wypraw: „Pętla Spitsbergenu” oraz  „Przejść Ładogę”.

W spotkaniu zorganizowanym przez Filie Nr 7 WiMBP w Rzeszowie, w dniu 19 kwietnia  2012 roku, w ramach cyklu: „Ze Sportem Zdrowiej”, wzięli udział uczniowie kl. VI a ( 20 osób) i VIc (24 osoby) wraz  z nauczycielami: panią Bożeną Błyskal i panią Grażyną Gajownik-Jakubek ze Szkoły Podstawowej Nr 25 oraz uczniowie  kl. VI z Zespołu Szkół Muzycznych Nr 2 ( 24 osoby) z opiekunami: ks. Tadeuszem Kawalcem i panią Urszulą Klimas.

Wstępem do tematu była krótka prezentacja - przygotowana przez naszego Gościa - omawiająca znaczenie i budowę geologiczną morskich turni oraz historię zdobywania ich przez wspinaczy (po raz pierwszy na morskie turnie wspiął się, w 1887 r., Anglik- Barrington). Pan Andrzej posługując się mapą fizyczną Europy wymienił najważniejsze miejsca występowania morskich turni w Europie i na świecie: m.in. w Gotlandii (Stac Lee), u wybrzeży Islandii, Portugalii, na Malcie u wybrzeży Wyspy Gozo, na wyspie Capri, na Morzu Egejskim, w Normandii, Bretanii i Wyspach Owczych. Wymienił także, największą turnię morską na świecie, znajdującą się 700 km od Sydney o nazwie Ball’s Pyramid - liczącą 526 m.

Historię wyprawy trzech kolegów na morskie turnie, do brzegów Szkocji i Irlandii Północnej - pana Andrzeja Śmiałego, pana Jerzego Szumilasa i pana Marcina Pudło oraz  towarzyszącej im maskotki - Mr Żaby, uczestnicy spotkania mogli zobaczyć oglądając film pod tytułem „Schody do nieba” . Producentem tego filmu była firma „Biuro Opisu Ziemi”, zaś jego reżyserem i operatorem kamery - nasz Gość - pan Andrzej Śmiały.

Wbrew temu, co nam się wydawało, wspinaczka na morską turnię, wcale nie jest taka prosta. Za pomocą wyciągu linowego nasi zdobywcy musieli bardzo ciężko i mozolnie wspinać się na morskie turnie. Pierwsza, którą zdobyli nosiła nazwę: Old Man of Hoy czyli Starzec z Hoy (mieszcząca się na wyspie Hoy, w Szkocji, w archipelagu Orkady). Innymi zdobytymi przez rzeszowian turniami były: Old Man of Stoer i Herdsman.

Kolejny wyczyn, który zaliczony został do wielkiego wydarzenia, gdyż po raz pierwszy w historii wspinaczki na tym terenie, zdobyte zostały dwie turnie morskie:  Lady of Owey (Dama z Owey) i Blade czyli tzw. Żyleta (Irlandia Północna)*. Ten czyn został nagrodzony głośną owacją uczestników spotkania.

Końcowym akcentem prelekcji była możliwość zobaczenia akcesoriów do wspinaczki, przyniesionych przez pana Andrzeja Śmiałego m.in.: kasku, lin, butów, a także rozmowy z nim. Rozpoczęły się pytania, niekiedy zaskakujące. Niektórzy ze  słuchaczy, zachęceni przez pana Andrzeja, dowiadywali się o możliwości uczenia się tego sportu w Rzeszowskim Klubie Wysokogórskim oraz na skałkach mieszczących się na Uniwersytecie Rzeszowskim. Obecnych było 68 uczestników.

Dziękujemy panu Andrzejowi Śmiałemu za prezentację wyprawy i udział  w spotkaniu. Dyrekcji i pracownikom Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie dziękujemy za udostępnienie sali na spotkanie i pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia. Dyrekcji i pracownikom Szkoły Podstawowej Nr 25 w Rzeszowie dziękujemy za udostępnienie mapy fizycznej Europy.

*Źródła internetowe: