Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27105796 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2011

„Sybiracy – Zesłańcy – Deportowani” - wystawa IPN-u w Filii Nr 7

31-03-2011

W dniach 16 marca 2011 r. i 17 marca 12011 r. , w ramach cyklu spotkań pod hasłem: „Historia Polski w zarysie”, organizowanych przez Filię Nr 7 WiMBP w Rzeszowie, odbyły się prelekcje towarzyszące wystawie noszącej tytuł: „Sybiracy – Zesłańcy – Deportowani”   (powstała w 2008 r. w rocznicę wywózek na Sybir) przygotowanej przez pana Bogusława Kleszczyńskiego, pracownika Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział w Rzeszowie. Była ona prezentowana w budynku Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Osmeckiego 51, w dniach od 14-18 marca 2011 r. Prelekcje te dotyczyły historii Sybiraków i zesłańców oraz deportowanych Polaków wywiezionych na Sybir i do Kazachstanu, których historia datuje się od wieku XVI w., ale ich nasilenie nastąpiło w wieku XIX i trwało do I połowy XX wieku. Uczestnikami pierwszego dnia spotkań, z p. B. Kleszczyńskim byli uczniowie kl. I a z Gimnazjum Nr 4 (wych. p. Renata Sztaba -13 osób) i dorośli słuchacze.


Pan Kleszczyński tematem –”Deportacje obywateli polskich w głąb ZSRS w latach 1940-1941 w kontekście historycznym i kulturowym” - zapoznał uczestników najpierw z wystawą, przedstawił sytuację Polski oraz rolę Polaków, którzy przyczynili się do poznania tej krainy i budowania cywilizacji przyszłości na terenach zsyłek. Deportowani byli tam ludzie wykształceni: naukowcy, biolodzy, geolodzy geografowie, m.in.: Benedykt Dybowski, Aleksander Czekanowski, Jan Czarski czy Wacław Sieroszewski. Nawiązał szczególnie do brata Józefa Piłsudskiego – Bronisława Piłsudskiego, dzięki któremu, zachował się oryginalny język Aimów,(nagrany przez niego na pierwszym aparcie dźwiękowym wynalezionym przez Edisona )oraz opis tradycji i kultury tego ludu.


W dalszej części spotkania, w trakcie wykładu, uczniowie dowiedzieli się, że podczas II wojny światowej, w wyniku Paktu Ribbentrop-Mołotow (23.08.1939 r.) nastąpił podział kraju na dwie części (49 % -Niemcy; 51 % - Związek Sowiecki ),a ludzie zamieszkujący tereny wschodnie byli deportowani w głąb Związku Sowieckiego. Nastąpiła eksterminacja ludności polskiej zarówno przez Niemców jak i Rosjan. Takich deportacji było w sumie 4. Pierwsza wielka deportacja nastąpiła 9/10 lutego 1940 r., podczas której zesłano od 139-250 tyś. Polaków .Byli to leśnicy, żołnierze i oficerowie Wojska Polskiego, działacze polityczni , dziennikarze i część urzędników państwowych. Prócz tej pierwszej, która była najtragiczniejsza, odbyły się jeszcze 3 wielkie deportacje: 12/13.04.1940 r. ; 28/29.06.1940 r. i 22.05.1941 r.


Podczas tej pierwszej deportacji- podkreślił pan Bogusław- ludzie mieszkali w warunkach urągających godności człowieka (bez dachu nad głową i żadnych warunków sanitarnych),gdzie lato było gorące i suche, a zima mroźna (do -40 C) targana wichurami i burzami śnieżnymi, tzw. buran (Kazachstan) i często doskwierał głód. Więźniowie przetrzymywani byli w obozach pracy (Gułagi-Syberia) i stanowili tanią siłę roboczą. Zmuszani byli do ciężkiej, katorżniczej pracy w pobliżu kopalń, czy miejsc wyrębu drzewa- bardzo źle karmieni i pozbawieni pomocy medycznej. Najcięższe obozy były w rejonie Workuty i Magardanu.


Temat ten został kontynuowany w drugim dniu przez pana Macieja Rędzinika- pracownika IPN-u- dla uczniów kl. II a z IX Liceum Ogólnokształcącego (wych. p. Maria Tomkiewicz i p. Lucyna Sandecka- 18 osób) i II b z Gimnazjum Nr 4 (wych. p. Dariusz Lenart- 12osób). Pan prelegent nakreślił sytuację polityczną Polski, a zwłaszcza jej wschodnich rubieży, które po odzyskaniu Niepodległości znalazły się w obszarze Polski. Społeczeństwo było bardzo zróżnicowane pod względem kulturowym, religijnym i społecznym. Odradzała się armia polska, która po walce z bolszewikami osiedlała się na Kresach Wschodnich. Nastąpiła potrzeba tworzenia się nowych struktur i administracji. Rozpoczęło się też osadnictwo cywilne. Zakładano szkoły w większości męskie, urzędy i kółka rolnicze. Z chwilą wybuchu II wojny światowej Galicję Wschodnią zamieszkiwało od 10-15 % Polaków, 70% Żydów i Rusinów.


Scharakteryzowana została również przez pana Macieja sytuacja polskich rodzin(m.in. Gierlaków, Ciebierów, Czarkowskich i Golemów). Deportacje opracowywano według planu – podkreślił pan Rędziniak. W momencie wkroczenia sołdatów z NKWD, rodzina miała jedynie pół godziny na przygotowanie się. Były to w większości kobiety i dzieci oraz starsi mężczyźni, gdyż większość młodych mężczyzn i ojców rodzin internowano. Rodziny transportowano w bydlęcych wagonach, (jechało w nich ok. 60 osób). Był niesamowity mróz , w wagonie na środku stała koza, a zapas węgla na dzień wynosił jedynie 5 kg. Brak było najprostszych środków sanitarnych, a przede wszystkim wody. Członkowie rodzin musieli po przybyciu sami znaleźć sobie mieszkanie i pracę, dlatego też bardzo często pozbywali się kosztowności, które przywieźli, płacąc za jedzenie i nocleg. W trakcie pobytu musieli sobie radzić sami, i związku z tym utrzymywali się z pracy, jako kowale, garncarze.


W wyniku umowy zawartej między Gen. Władysławem Sikorskim a Iwanem Majskim (30.07.1941 r. -układ między Polską a ZSRS przewidywał nawiązanie stosunków dyplomatycznych), zesłańcy zostali objęci amnestią i mogli wstąpić do tworzonej się Armii gen. Władysława Andersa (115 tyś. Polaków), która później brała udział m.in. w bitwie pod Monte Cassino. Ostateczny powrót Polaków z zsyłki nastąpił w 1946 roku.


Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród osób dorosłych (80 osób) oraz młodzieży (43 osoby). Podsumowując odwiedziło ją 123 uczestników.

 

Dyrekcji oraz panu Bogusławowi Kleszczyńskiemu i panu Maciejowi Rędzińskiemu z Instytutu Pamięci Narodowej –Oddział w Rzeszowie oraz Dyrekcji i pracownikom Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie dziękujemy za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: