Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27102696 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2011

„Irlandia Północna” z cyklu: Podróże po krajach Unii Europejskiej – Prezydencja Polska

28-03-2011

Spotkanie kl. III z Zespołu Szkół Muzycznych Nr 2 (wych. p. Bogusławą Sztabą) z p. Ewą Nowak z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej, działającego przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie; dnia 15.03. 2011 r. w Filii Nr 7 WiMBP w Rzeszowie, dotyczyło tematu „Irlandii Północnej”  i odbyło się w przeddzień święta św. Patryka (17 marca)– patrona Irlandii.

 

Uczestnicy spotkania usłyszeli wiele ciekawych informacji związanych z tym państwem. Najważniejszym kolorem używanym przez Irlandczyków jest kolor zielony, dlatego kraj ten nazywany jest Zieloną Wyspą. Nazwa Irlandia pochodzi od irlandzkiego słowa „Éire”(ang. Ireland), a jej stolicą jest Dublin (w 1921 roku, nastąpił podział państwa, który objął 26 hrabstw, a 6 pozostałych znalazło się w granicach Irlandii Północnej). Istnieje tradycja, że w tym dniu wszyscy powinni być ubrani w kolor zielony, gdyż w przeciwnym razie może go spotkać niespodzianka w postaci podszczypywania przez swoich rówieśników.


Św. Patryk – patron Irlandii (5 w. n.e.) był misjonarzem i będąc na terenie tego kraju zasłynął wieloma cudami, które przyczyniły się do nawrócenia Irlandczyków. Trójlistna zielona koniczyna, która jest symbolem państwa, występuje jako element dekoracyjny tego dnia na stołach, ciasteczkach czy w witrynach sklepowych. Za czasów przedchrześcijańskich była symbolem druidów, ale pomogła ona Świętemu w wyjaśnieniu Irlandczykom znaczenia Trójcy Świętej, jako symbolu Jedynego Boga w trzech osobach. Znak ten jest również umieszczony na herbie Irlandii – harfie- tradycyjnym irlandzkim instrumencie. Według legend –podkreśliła pani prelegentka- św. Patryk przywracał wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych i uwolnił Irlandię od plagi węży. Dzień jego imienin jest dniem wolnym od pracy. W związku z tym Irlandczycy przebywający na emigracji, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych urządzają specjalne parady.


Inne nazwy pochodzące z Irlandii, o których usłyszeli uczniowie to, m.in.: limeryki- krótkie poetyczne utwory pochodzące od nazwy miasta Limerick, przez które przepływa najdłuższa rzeka Irlandii - Shannon. Hymnem kraju jest „Pieśń żołnierza”, a sportem narodowym jest hokej na trawie- hurling, (gra zespołowa, w której gracze używają kije i piłki). Słuchacze dowiedzieli się też, że jedną z pierwszych kobiet irlandzkich - pilotek - była Mery Heath, która w czasie I wojny światowej pełniła funkcję łączniczki i przewoziła meldunki wojskowe.


Wszystkie przekazane przez panią Ewę Nowak wiadomości, pomocne będą słuchaczom w przedmiocie geografii, w starszych klasach szkoły podstawowej. Obecnych było 21 uczestników.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: