Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27104960 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2011

Estonia- Klub Podróżnika w Filii nr 7

14-02-2011

Kolejne spotkanie z cyklu: „Klub Podróżnika – Podróże po krajach Unii Europejskiej”, uczniów z kl. I B ze Szkoły podstawowej Nr 25 wraz z ich wychowawczynią p. E. Salamon z p. Ewą Nowak, p. Przemysławem Bacikiem z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej oraz p. Anastasiią Sydyrko i p. Virą Nazarenko z Forum Inicjatyw Europejskich z Koła Naukowego Wyższej Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie działającego przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, odbyło się 8 lutego 2011 r. w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie.


Tematem prelekcji była Estonia. W trakcie spotkania dzieci mogły się dowiedzieć od pani Ewy Nowak o ciekawostkach związanych z omawianym państwem. To jeden z najbardziej wysuniętych na północ krajów bałtyckich. Kraj nizinny, rozciągający się wzdłuż wschodniego wybrzeża Bałtyku. Słynie z dużej ilości jezior i wysp (największe jezioro Pejpus), a także z dużej powierzchni gruntów zalesionych i ornych. Językiem urzędowym jest język estoński, blisko spokrewniony z językiem fińskim i w niczym nie przypomina języków pozostałych republik bałtyckich(litewskiego i łotewskiego), ani języka rosyjskiego. Około jedna czwarta ludności Estonii to osoby pochodzenia rosyjskiego. Do 1991 roku Estonia była jedną z republik ZSRR. Flaga kraju występuje w kolorach niebieskim, czarnym i białym.


Stolicą państwa jest Tallinn. Pochodzenie etymologiczne „Tallinna” oznacza „duńskie miasto”. Wywodzi się ono od historii podboju Estonii przez króla duńskiego Waldemara- podkreśliła p. Ewa. Natomiast p. Anastasiia i p. Vira (przy pomocy projekcji multimedialnej), wprowadziły słuchaczy w świat ciekawych miejsc i zdarzeń, które miały miejsce w ty mieście (studnia z zamieszkałą w niej syreną, którą dokarmiano, czy też dom duchów, w którym słychać śmiech kobiety- Dom von Brewernów). Pokazały także, inne ciekawe i atrakcyjne miejsca dla turystów, jak: Park Barona von Glena (Wodospad Kaila) czy Pałac Kardiorg.


Tallinn w 2011 r. został Europejską Stolicą Kultury (europejskie miasto wybrane przez Unię Europejską, które w ciągu jednego roku może zaprezentować życie kulturalne miasta, całego regionu i państwa). Po raz pierwszy ten tytuł otrzymały Ateny 26 lat temu (1985 r.), a w Polsce w 2000 r. Europejską Stolicą Kultury był Kraków. W związku z tym wydarzeniem przygotowano wiele atrakcji, m.in. pomysł, by parkingi samochodowe zagospodarować na zielone skwerki i parki.


Estonia to również kraj najnowocześniejszych technologii, m.in. komputerowych. To w tym kraju wynaleziono komunikator internetowy „Skype”, dzięki któremu, możemy porozumiewać się z różnych miejsc świata. Po raz pierwszy w Europie, w Estonii zastosowano podczas wyborów, głosowanie za pomocą Internetu.


Wszyscy uczestnicy spotkania z zainteresowaniem słuchali wiadomości przekazywanych przez prelegentów, uczestnicząc w zajęciach i odpowiadając na pytania. 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: