Archiwum wydarzeń 2011

Warsztaty literackie z panią NINA OPIC w Filii nr 7

24-10-2011

"Poezja z Nutą Serca" : warsztaty literackie „Ty Też Potrafisz”

z Panią Niną Opic w Filii Nr 7

Wierszem „Dłonie cyganki”,  za który rzeszowska poetka otrzymała wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Poezji Romskiej im. Papuszy, pani Nina Opic rozpoczęła spotkanie kontynuujące cykl warsztatów literackich pod hasłem: „Ty też potrafisz” z klasą VI ze Szkoły Muzycznej Nr 2 I Stopnia [wych. pani  Urszula Klimas]- w Filii Nr 7 WiMBP w Rzeszowie, w dniu 21 października 2011 r.

Pani Nina miała okazję zaprezentować słuchaczom nowy tomik opowiadań dla dzieci pt. : „Niebieski koralik” (2011), a tematem obecnego cyklu zajęć literackich prowadzonych przez naszego Gościa  jest: „Poezja z nutą serca”.

Pisanie wiersza, na pozór nie jest tak prostą sprawą, jak się nam wydaje. Trzeba rozróżnić, jak utwór mamy przedstawić i do kogo będzie skierowany. Można pisać o wszystkim np. wiersze refleksyjne, z sercem - jak głosi tytuł spotkania - stwierdziła Pani Opic. Podczas zajęć ważna będzie wasza interpretacja, w tym  istotne  będą wasze skojarzenia - dodała.

Autorka przypomniała podstawowe zasady tworzenia wiersza, zwracając  uwagę na elementy go charakteryzujące, jak np.: sylaby, rymy, przenośnie, metafory, itp.

Typy  poezji, jakie uwzględnimy podczas naszej lekcji to wiersz biały i wiersz rymowany – podkreśliła. Wiersz biały  ma nieco inny charakter, niż wiersz rymowany. Wiersz biały pisze się poprzez równe ustawienie linijek  i wersów. Wszystko jest tu dopuszczalne. Akcent jest tutaj mało widoczny, a kolejna  linijka wiersza  zaczyna się od innych słów.  I nie stosujemy w żadnym wierszu wyrażeń typu: krew, nóż – podkreśliła pani Nina.

Przy tworzeniu wiersza rymowanego  np. dla dzieci, struktura słuchowa  tego utworu, nie może zawierać więcej niż 6 sylab . W wierszu tym akcentujemy wyrazy, stosując tonację głosu, a końcowe jego rymy winny zawierać formę rymowaną: a,a, b,b. Rymy te można stosować przemiennie, zarówno w pierwszej i w drugiej linijce, jak i w pierwszej  i ostatniej. By jeszcze bardziej podkreślić ten rodzaj wiersza, poetka przytoczyła utwór „Budzik”, który napisała dla swojego wówczas, małego synka – przedszkolaka.

Po wysłuchaniu krótkiego wykładu na temat pisania poezji, uczniowie rozpoczęli swoje zadanie, pisząc wiersz o tematyce przedszkolnej, dotyczącej zabawek: misiów, lalek, samochodów, itp.

A co z tego wynikło, osądźcie Państwo sami. Poniżej prezentujemy dwa wiersze uczniów klasy VI:

„W sklepie zabawkowym”

D. Życzyńska

Może wy tego nie wiecie,

Na regale w Nowym Świecie,

Siedzą sobie pajacyki,

Plotą lalkom warkoczyki.

Dzisiaj bal urządza Misiek,

Przyjdą lalki, konik, Rysiek,

Będą tańce, aż do rana!-

Krzyczy lalka roześmiana.

Wszystkie lalki już gotowe!

Lśniące sukieneczki nowe,

Różowiutkie pantofelki,

I gotowe już panienki…

„Na półce”

J. Al.-Sulwi

Na półce stoją żołnierzyki,

Obok nich różne rycerzyki,

I szukając nowej walki,

Atakują nawet lalki.

Atakując nowe grody,

wrogowie nie mieli swobody,

w końcu patrzą, a tu Smok,

z nim walczyli cały rok.

Kolejne spotkanie w ramach warsztatów literackich, o tematyce jesiennej, odbędzie się 25 listopada 2011 r.