Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27102790 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2011

Wakacje z Biblioteką - Filia nr 7

03-08-2011

„Wakacje z Biblioteką”w Filii Nr 7 WiMBP w Rzeszowie

Lipiec 2011 r.

 

         W miesiącu lipcu, rozpoczęły się zajęcia w Filii Nr 7 WiMBP w Rzeszowie, nawiązujące do cyklu spotkań pod hasłem: „Wakacje z Biblioteką”, przeznaczone dla młodszych czytelników biblioteki i uczestników Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie, w wieku od 6 do 13 lat. Odbyły się one w następujących dniach: od 19 lipca 2011 – 28 lipca 2011 r.;  od wtorku do czwartku ; w godz.  od 11.30-13.00.  

         
          W dniu 19 lipca 2011 r., pierwszym tematem zajęć były: „Legendy polskie wg Wandy Chotomskiej”- Laureatki Orderu Uśmiechu, pisarki, poetki, dziennikarki, autorki wielu znanych i lubianych dzisiaj utworów, czytanych przez dzieci i dorosłych, m.in.: „Przygody Jeża spod miasta Zgierza” ; „Remanent” „Bajki z 1001 dobranocy”; „Kram  z literami”;  „Od rzeczy do rzeczy”, czy „Nasze ptaki”. Jest również autorką wielu audycji radiowych, scenariuszy filmów krótkometrażowych i sztuk teatralnych.. 

„Legendy polskie” zawierają wybrane i znane legendy dotyczące historii powstania miast polskich, m.in. Warszawy, Krakowa, Kruszwicy. Obecni na spotkaniu czytelnicy, zapoznali się z dwoma legendami autorki: „Legendą o Smoczej Jamie” i „Legendą o Warsie i Sawie”, jak również z legendą o powstaniu miasta Rzeszowa z książki pana Marka Czarnoty – znanego i cenionego propagatora historii Rzeszowa, kolekcjonera  i bibliofila, który opisał historię Rzeszowa w postaci legend i podań, w utworze: „Podania, legendy i opowieści z Rzeszowa i okolic” .

       Słuchacze po wysłuchaniu legend mieli za zadanie zilustrować wybraną przez siebie legendę, następnie odgadnąć tytuł danego utworu na podstawie umieszczonego rekwizytu. Miłym akcentem spotkania  było losowanie nagród dla wszystkich jego uczestników, przygotowanych przez bibliotekę, w ramach spotkań wakacyjnych. W spotkaniu uczestniczyła również  pani Adrianna Pysz – stażystka z MDK. Obecnych było 5 osób.

 

           Dnia 21 lipca 2011 r. (czwartek), pod hasłem: „Podróż przez Kontynenty”, przeprowadzone zostały zajęcia  rozwijające  wiedzę geograficzną i nawiązujące do kontynentu europejskiego. W związku z Prezydencją Polski w Unii Europejskiej (od 1 lipca br.), uczestnicy lekcji zapoznali się z niektórymi krajami europejskimi, rysując na mapie Europy flagi omawianych państw.

           Podróż rozpoczęliśmy od Włoch, podczas której uczestnicy dowiedzieli się, iż  popularne makarony, m.in. spaghetti pochodzą z tego kraju, a państwo Watykan – siedziba Ojca Świętego - papieża Benedykta XVI znajduje się w Rzymie – stolicy Włoch. Nawiązaliśmy również do znanej  książki  Carlo Collodiego „Pinokio” i w trakcie jej omawiania, dzieci narysowały sylwetkę bohatera. Z Włoch wybraliśmy się do Francji, której stolicą jest Paryż. Tam poznaliśmy słynną Wieżą Eiffla i zespół pałacowy Wersal należący do królów francuskich. Słynny autor znanych i lubianych dzisiaj „Bajek” („Kopciuszek”, „Czerwony Kapturek”, „Ośla Skórka”) Charles Perroult dedykował je  królowi Ludwikowi XIV. Kierując się mapą Europy, udaliśmy się do Hiszpanii, w której hoduje się tak lubiane przez nas pomarańcze, pomidory, a także prowadzona jest hodowla byków potrzebnych, m.in. do tradycyjnej korridy (walki matadorów i torreadorów z bykami), której tradycja sięga XII w. Na pamiątkę wiadomości o Hiszpanii uczestnicy zajęć wykonali kolorowe wachlarze.

           Wielka Brytania to kolejny kraj, który odwiedziliśmy. Dzieci zapoznały się z zabytkami Londynu (m.in. Big Band, Opactwo Westminster, Pałac Bakingham) oraz z utworem „Kubuś Puchatek” Aleksandra Allana Milne. Mały bohater – ulubiony przez wszystkie dzieci miś - doczekał się wielu ekranizacji filmowych i adaptacji. By podkreślić, jak  popularny jest ten miś, uczestnicy namalowali jego sylwetkę.  

Grecja to kolejny kraj, który przyciąga swoja odmiennością i atrakcyjnością, dzięki wspaniałej architekturze (m.in. Olimp), kulturze (tragedia, dramat, epika, m.in.: mity greckie) i krajobrazowi. W dalszej wędrówce udaliśmy się do Niemiec, które słyną z produkcji m.in. porcelany (Bawaria), samochodów osobowych np. „Mercedes” i z pięknych zabytków, jak np. Zamek Neuschwanstein, który był pierwowzorem do bajki o Kopciuszku. Dzieci były pod wrażeniem tej budowli i z wielkim zapałem starały się go odwzorować. Z Niemiec pochodzą również dwaj bracia, autorzy najsłynniejszych baśni świata Wilhelm i Jakub Grimm, którzy zbierając wśród obywateli swego kraju, tradycyjne podania i legendy stworzyli zbiór, znanych dziś i lubianych przez dzieci i dorosłych „Baśni”.

Irlandia to ostatnie państwo omawiane podczas zajęć. Głównym patronem kraju jest św. Patryk, a tradycyjnym kolorem używanym przez mieszkańców, zwłaszcza w święto patrona, jest kolor zielony. Symbolem Irlandii jest zielona, czterolistna koniczynka, którą namalowali uczestnicy spotkania by podkreślić omawiany temat. Na zakończenie, wszyscy uczestniczący w zajęciach, otrzymali pamiątkowe upominki przygotowane przez bibliotekę, w ramach spotkań wakacyjnych . Obecnych było 3 osoby.

       
         Dnia 26 lipca 2011 roku, dzieci uczestniczące w zajęciach noszących tytuł: „Dla każdego coś innego” - Gry i zabawy edukacyjne  - rozpoczęły od związywania  krzyżówek i rysowania obrazków. Następnie wzięły udział w spotkaniu edukacyjnym pod hasłem: "Nie bądź jeleń, weź paragon'' – prowadzonym przez Rzecznika Prasowego Urzędu Kontroli Skarbowej  w Rzeszowie – panią Teresę Piechowicz. Były to bezpłatne zajęcia edukacyjne dla dzieci, zachęcające do brania paragonów z kas rejestrujących  - podstawowych dokumentów w codziennych transakcjach kupna-sprzedaży. Celem spotkania było podniesienie poziomu świadomości  o korzyściach płynących z posiadania paragonu, zarówno w sferze praw konsumenckich, jak i obywatelskich.

        Dzieci - uczestniczące w spotkaniu - dowiedziały się o znaczeniu paragonu, który - jak podkreślił nasz Gość  - trzeba zawsze zabrać, podczas robienia zakupów. By uporządkować usłyszane wiadomości, pani Teresa przeprowadziła quiz zawierający podstawowe pytania dotyczące wyglądu paragonu, czym się on charakteryzuje i kto może ten dokument wystawić. Uczestnicy spotkania zdali ten egzamin celująco. Dla podkreślenia wagi tematu można było pokolorować postać misia z paragonem i wychwycić brakujące elementy występujące między dwoma obrazkami. Każdy uczestnik na zakończenie spotkania otrzymał od pani Teresy Piechowicz pamiątkową pocztówkę z rysunkiem znanego artysty – pana Andrzeja Mleczki i z logo akcji. Dodatkową atrakcją były upominki przyznane przez bibliotekę, w ramach spotkań wakacyjnych.

        Wszystkim dzieciom bardzo podobały się przeprowadzone przez Gościa zajęcia. W spotkaniu uczestniczyła również pani Adrianna Pysz – stażystka z MDK. Obecnych było 17 uczestników.

 

        Dnia 28 lipca 2011 r. , (w czwartek), ostatnie lipcowe zajęcia pod hasłem:  „Co to znaczy”- nawiązywały do książki Grzegorza Kasdepke pod tym samym tytułem. Spotkanie miało formę zabawy w słowa, która uzupełniała wiedzę z zakresu języka polskiego. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się o związkach frazeologicznych występujących w języku polskim, z którymi spotykamy się na co dzień, jak np.: „być w siódmym niebie”; „cicha woda”; „iść komuś na rękę”; "udawać Greka"; "upaść na głowę”; „w gorącej wodzie kąpany”. Dzieci, na drodze losowania wybierały poszczególne hasła, by następnie zilustrować je na kartonie, w formie zakładki. Na zakończenie, w ramach spotkań wakacyjnych, wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe nagrody, przygotowane przez bibliotekę. Obecnych było 11 uczestników.

 

Podczas trwania zajęć wakacyjnych w miesiącu lipcu, wszyscy uczestnicy, aktywnie i z wielkim zaangażowaniem brali udział, w różnych formach proponowanych przez Bibliotekę - Filię Nr 7. W zajęciach uczestniczyło 36 osób. Udostępnione były także stanowiska komputerowe dla czytelników biblioteki, z których korzystano w tym czasie 116 razy.

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: