Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27105264 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2011

„Stan Wojenny 13’ Grudnia 1981 Roku”

02-02-2011

Dnia 02 lutego 2011 roku odbyła się prelekcja, w ramach cyklu spotkań związanych z historią Polski, pod hasłem: „ Historia Polski w Zarysie”, którego tematem był: „Stan Wojenny 13 grudnia 1981 roku”, a prowadził ją pan Maciej Rędziniak- pracownik Instytutu Pamięci Narodowej, Oddział w Rzeszowie.


Jak podają źródła historyczne: Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej na mocy uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 r.( podjętej niejednogłośnie na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego ,pozakonstytucyjnego tymczasowego organu władzy, faktycznie nadrzędnego wobec konstytucyjnych władz państwowych), poparty przez Sejm PRL uchwałą z dnia 25 stycznia 1982 r. Został zawieszony 31 grudnia 1982 r., a zniesiono go 22 lipca 1983 r.


Pan Maciej, aby wprowadzić w klimat tamtych lat, uczniów klasy VI z Zespołu Szkół Muzycznych Nr 2 (wraz z nauczycielami p. Urszula Klimas i p. Anna Kościak), nakreślił sytuację społeczną, gospodarczą i polityczną ówczesnej Polski Ludowej. Przedstawił charakterystykę systemu komunistycznego,(trwał nieprzerwanie od II wojny światowej, aż do 1989 r. ), który głosił równość i wszystko dla wszystkich. Państwo kontrolowało całą gospodarkę, a ludzie zmuszeni byli pracować po 10, 14 godzin, zarabiając bardzo niskie płace, zaś wieloma przedsiębiorstwami kierowali ludzie nie mający żadnej wiedzy na temat danego produktu czy też specjalności przedsiębiorstwa. Własność prywatna prawie w ogóle nie istniała (jedynie 5 %). Pod wpływem polityki gospodarczej państwa (pożyczano za granicą pożyczki, by spłacić długi) pogarszała się sytuacja finansowa kraju, co budziło wielkie niepokoje wśród społeczeństwa. Stosowano podwyżki cen produktów spożywczych, co nie podobało się Polakom, zwłaszcza w dużych zakładach pracy. Wybuchały strajki wśród robotników (w latach 1970, 1976) stłumione i spacyfikowane przez władze za pomocą wojska i milicji.


Rok 1980 stał się jednak przełomowym w powojennej historii Polski. Rozpoczął on lata przemian, które doprowadziły do pierwszych wyborów demokratycznych i pierwszego rządu wybranego przez Polaków. Władza ludowa straciła na znaczeniu. Powstaje Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność, który zrzeszał miliony Polaków. Rozpoczynają się strajki okupacyjne. Sytuacja Polski stała się w owym czasie tragiczna. Zaczęło brakować wszystkich produktów od węgla do papieru toaletowego włącznie. Załamała się cała gospodarka. Rząd, by ten stan ukrócić wprowadza Stan Wojenny w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. Rozpoczęły się aresztowania i internowania najważniejszych postaci ruch Solidarności (Wałęsa, Walentynowicz, Kuroń, Gwiazda). Wprowadzono kartki żywnościowe. Stan ten trwał do 1983 roku.


Słuchacze z dużym zaangażowaniem brali udział w spotkaniu odpowiadając i zadawane przez pana Macieja pytania i dowiadując się wielu ciekawych informacji, których nie mogliby przeczytać w podręczniku do historii.


Dyrekcji i pracownikom Młodzieżowego Domu Kultury dziękujemy za pomoc i udostępnienie sali na prelekcję.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: