Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27107101 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2011

Ferie zimowe w Filii Nr 7

01-02-2011

W dniach 18, 20,25 i 27 stycznia 2011 r.(wtorek i czwartek), w Filii Nr 7 WiMBP w Rzeszowie, przez dwa tygodnie Ferii zimowych, zorganizowane zostały zajęcia dla młodszych czytelników biblioteki. Tematyka zajęć nawiązywała do zimowej pory roku, a także do okresu świąt Bożego Narodzenia związanego z tradycją śpiewania kolęd.

 

Gościem spotkań organizowanych 20 i 27 stycznia 2011 r. w naszej placówce była pani Dorota Noworól z Gimnazjum w Hyżnem i w Chmielniku. Prowadziła zajęcia pod hasłem: „Drzewo w zimowej szacie”, którch przedmiotem było drzewo zimowe. Należało je wykonać z łatwych i dostępnych przez czytelników w domu materiałów. Mógł to być papier, czy też firanka. W pierwszej kolejności trzeba było wyciąć z papieru drzewo, a następnie udekorować je w postaci białych płatków śniegu z firanki.

 

Drugie zajęcia pod hasłem: „Śnieżna zima”  nawiązywały do zimowego krajobrazu związanego z płatkami śniegu. Zadaniem uczestników było wykonanie malowniczych i ciekawych wycinanek z bibuły i papieru imitujących płatki śniegu i gwiazdki. Każdy starał się jak najpiękniej wykonać swój płatek i zaprezentować go. Zabawy było co nie miara.


Zajęcia, które odbyły się 20 stycznia 2011 r., również miały zimowy charakter i nosiły tytuł „Moja zima”. Nawiązywały one do wierszy o Zimie znanych poetów dziecięcych, m.in.: Jerzego Ficowskiego: „Mówi śnieg”, „Wiatr, śnieg i mróz” ; Hanny Ożogowskiej : „Na nartach”, „Ślizgawka”  i Heleny Bechlerowej „Bałwanki”  czy też Agnieszki Frączek „Pędzą sanki”; „Na nartach”, „Lodowisko”  i Małgorzaty Strzałkowskiej „Bałwan”. Zadaniem uczestników było wymienienie z wyżej wymienionych wierszy, atrybutów zimowej pory roku, np.: śnieg, sanki, lodowisko oraz odgadnąć zimowe zagadki czytane przez bibliotekarza. Podsumowaniem całości zajęć było wypełnienie krzyżówki związanej z zimą i ułożenie wiersza Marii Konopnickiej „Zima”.

 

„Koncert kolęd”  to kolejna propozycja zajęć, które odbyły się 25 stycznia 2011r. w naszej bibliotece. Nawiązywały one do tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia, podczas, których śpiewa się kolędy ku czci Małego Jezuska, jego Matki Maryi i opiekuna świętego Józefa. Pierwotnie kolęda była pieśnią noworoczną, która współcześnie przyjęła powszechnie formę pieśni nawiązującej do świąt Bożego Narodzenia. Utrzymywana najczęściej w konwencji religijnej, początkowo wywodząca się z tradycji ludowej, w późniejszym okresie pisana i komponowana była przez wielu wybitnych Polaków (Piotr Skarga, Franciszek Karpiński, Fryderyk Chopin, Teofil Lenartowicz). W Polsce zwyczaj śpiewania kolęd mówiących o Bożym Narodzeniu sięga XV wieku i trwa on do dzisiaj (śpiewanie kolęd to również kolędowanie, czyli chodzenie od domu do domu). Kolędy śpiewa się przez cały okres Bożego Narodzenia, aż do Matki Bożej Gromnicznej (2 lutego).


Czytelnicy biblioteki zapoznawszy się z historią powstania pieśni bożonarodzeniowych, śpiewali znane i lubiane przez nich kolędy, jak: Przybieżeli do Betlejem, Gdy się Chrystus rodzi, czy też Mizerna cicha, stajenka licha. Na zakończenie dzieci rozwiązywały krzyżówkę z tematyką spotkania, podsumowującą omawiany temat.

 

Za aktywny udział w zajęciach podczas Ferii zimowych, czytelnicy biblioteki otrzymali przygotowane przez placówkę pamiątkowe upominki. Oprócz zorganizowanych zajęć mieli także, możliwość korzystania z Internetu.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: