Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27107621 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2010

Oblicza Tradycji Żydowskiej - spotkanie z Marzeną Lorens z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie

12-03-2010

W dniu 12 marca 2010 r. w Filii Nr 7 WiMBP w Rzeszowie, w sali Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Osmeckiego 51 odbyło się spotkanie uczniów kl. II c z Gimnazjum Nr 11 (opiekun - pan Marcin Świętoń) z panią Marzeną Lorens- pracownikiem Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Zagadnieniem poruszanym podczas prelekcji przez naszego gościa był temat: Oblicza Tradycji Żydowskiej dotyczącej mniejszości narodowych w Rzeszowie.


Pani Marzena w krótkich słowach przypomniała dzieje tych społeczeństw na terenach Rzeszowszczyzny, którzy licznie nawiedzali nasze ziemie tj.: Rusinów (dawna Ruska Wieś), a w okresie zaborów Austriaków, Węgrów i Czechów. Najliczniej reprezentowaną mniejszością była wspólnota żydowska, której początki osiedlenia w Rzeszowie datują się na wiek XVI. Miejsca, które zajmowali obejmują dzisiejsze ulice Gałęzowskiego, Piłsudskiego oraz Batorego. Praca z jakiej słynęli to głównie rzemiosło i handel. Jak podają kroniki, w wieku XIX i I połowie XX. byli oni właścicielami dwóch synagog licznych domów modlitwy, dwóch cmentarzy, łaźni, drukarni, a także Żydowskiego Domu Ludowego. Niestety ten wyjątkowo pomyślny czas dla wspólnoty żydowskiej przerwała II wojna światowa, która przyczyniła się do eksterminacji tej grupy społecznej, a tym samym do zniszczenia dorobku kulturalnego i duchowego. Żydzi potocznie posługiwali się nie tylko językiem hebrajskim, lecz także używali w dyskusjach języka jidysz, polskiego i niemieckiego.


Nasz gość w dalszej części spotkania przedstawił charakterystykę mentalności społeczeństwa żydowskiego, tradycje ubioru męskiego i żeńskiego oraz wygląd domu. Pani Marzena Lorens poruszyła też, niektóre aspekty życia codziennego, zwłaszcza kuchni żydowskiej, której podstawą jest koszerność posiłków, a sposoby składowania produktów dzieliły się na dwie części: osobno przechowywano mięso, a osobno mleko. Podobnie było z ich rozmieszczeniem. W kuchni obowiązywały dwa kredensy i dwa krany do mycia dla tych właśnie produktów. Mięso sporządzano ze zwierząt mających rozszczepione kopyto (kozy, owce, krowy) oraz z tych, które zostały zabite w sposób rytualny. Innymi elementami codziennego życia były tradycje związane uroczystościami dnia narodzin, Bar Micwy (wejście młodego chłopca, który ukończył lat 13 w wiek dorosły) oraz małżeństwa i pogrzebu. Na zakończenie spotkania wszyscy wspólnie zaśpiewali w języku hebrajskim piosenkę o Jonatanie. Uczniowie ze spotkania byli bardzo zadowoleni, a lekcja w której uczestniczyli wzbogaciła ich o cenne wiadomości z tej tematyki.


Dyrekcji i pracownikom Młodzieżowego Domu Kultury dziękujemy za udostępnienie sali na prelekcję.


Obecnych było 24 uczestników.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: