Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27104811 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2010

Rzeszów widziany inaczej - spotkanie z panem Markiem Czarnotą

27-01-2010

W dniu 27 stycznia 2010 roku do biblioteki Filii Nr 7 WiMBP w Rzeszowie zawitał oczekiwany gość – pan Marek Czarnota - znany gawędziarz, bibliofil, euredyta, kolekcjoner, znawca legend i historii miasta Rzeszowa. Uczestnicy spotkania- uczniowie kl. IV z Zespołu Szkół Muzycznych Nr 2 i kl. V b ze Szkoły Podstawowej Nr 25 wysłuchali historii powstania miasta Rzeszowa (656 lat temu), o jego różnorodności wynikającej z kultury i tradycji związanej z ludnością napływową (Żydami i Ukraińcami) podpartej legendą o pierwszym Rzeszowianinie Rzechu. Kolejni właściciele Rzeszowa – podkreślił gość – Jan Pakosławic ze Stróżysk, Mikołaj Spytek Ligęza i możny ród Lubomirskich- starali się miasto rozwijać i upiększać, rozbudowując jego granice, budując zamek, kościoły i wiele innych budowli, które mimo upływu lat dzisiaj służą miastu.


W dalszej części spotkania p. Marek nawiązał do znaczenia i historii I LO w Rzeszowie im. St. Konarskiego, które powstało 322 lata temu i nosiło nazwę najpierw Kolegianum, a później Cesarsko Królewskiego Gimnazjum. Nasz gość nawiązał także, do powstania z inicjatywy o.o. Pijarów, pierwszej szkoły muzycznej w Polsce dającej początek rozwojowi muzyki w naszym kraju – Wyższej Szkoły Muzycznej. Po II wojnie światowej szkoła muzyczna przyjęła nazwę Instytutu Muzycznego i nosiła imię Fryderyka Chopina, a obecnie jest to Zespół Szkół Muzycznych Nr 2 im. Wojciecha Kilara. Uczniami tej szkoły byli Adam Harasiewicz- laureat Konkursu Chopinowskiego czy kompozytor Wojciech Kilar.


Kontynuując temat p. M. Czarnota autor książki „Podania legendy i opowieści z Rzeszowa i okolic” stwierdził - I Liceum Ogólnokształcące w okresie zaborów była najlepszą szkołą Galicji. Wielu absolwentów tej szkoły to sławni przedstawiciele duchowieństwa, wyniesieni na ołtarze, m.in. św. Józef Sebastian Pelczar i Bł. Stanisław Sitko czy wojskowi w osobie gen. Władysława Sikorskiego, a także wielu innych jej uczniów.


W końcowym akcencie spotkania uczniowie wzięli udział w dyskusji z autorem, zadając mu ciekawe pytania, do których nasz gość chętnie udzielał odpowiedzi.
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: