Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27103728 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2010

"W moim zaczarowanym świecie" - spotkanie z Barbarą Gawryluk

10-06-2010

W dniu 10 czerwca 2010 r. w Filii Nr 7 WiMBP w Rzeszowie, przy ul. Osmeckiego 51 odbyło się spotkanie pod hasłem: „W moim zaczarowanym świecie” - z panią Barbarą Gawryluk – krakowianką, dziennikarką radiową Radia Kraków, autorką książek dla dzieci.

 

Impreza czytelnicza „Z książką na walizkach”, organizowana na Podkarpaciu odbywa się już po raz czwarty. Akcja ta została wymyślona w 2004 r. przez Wojciecha Karwackiego – dyrektora Wydawnictwa Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, a współorganizatorem tej akcji było Wydawnictwo Literatura z Łodzi, które od 2009 r. jest jej organizatorem.

 

Idea przedsięwzięcia Wędrująca biblioteka, na którą składa się również akcja „Z Książką na Walizkach”, promuje czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży poprzez dotarcie z książką i jej twórcami do najodleglejszych zakątków Polski, dzięki porozumieniu i współpracy z instytucjami kultury, pisarzami, ilustratorami książek, wydawcami, bibliotekami i bibliotekarzami oraz animatorami kultury.


W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas I c (wych. p. Magdalena Linek) i II b (wych. p. Elżbieta Kluz) oraz uczniowie Kl. I (wych. p. Dorota Gasztych) i kl. III (wych.p. Barbara Sitek) z Zespołu Szkół Muzycznych Nr 2.

 

Pani Barbara rozpoczęła spotkanie od opowieści o losach psa Dżoka, który był psem ze schroniska, a jego właścicielem został pan Nikodem. Nic, by w tym nie było dziwnego, gdyby nie smutne wydarzenie, które zaważyło na dalszych losach psa. Pan Nikodem zasłabł przy Rondzie Grunwaldzkim w Krakowie, a następnie zmarł. Pies jednak nie wiedział o tym i w dalszym ciągu przebywał w tym samym miejscu, w którym zasłabł jego pan. Trwało to półtora roku – podkreślił nasz Gość. Po tym wydarzeniu ludzie zaopiekowali się psem, a na pamiątkę jego wierności postawiono pomnik psa z napisem „Najwierniejszy z wiernych”.

 

Pani Gawryluk kontynuując spotkanie nawiązała także do innych swych utworów, których w sumie napisała 10, m.in. o „Zuzannie z Pistacjowego Domu”. Jej pierwszą książką- również o psie był utwór: „Kaktus dobry pies” napisany w 2004 r. Kolejne jego części to: „Kaktus szukaj”  i „Kaktus, wierny przyjaciel”. Po prezentacji utworów dzieci miały możliwość zadawać pytania Gościowi i również odpowiadania na zadawane przez panią Barbarę, które związane były z zawodem dziennikarza radiowego.

 

Autorka tłumaczyła dzieciom na czym ta praca polega i co jest potrzebne, by dobrze wykonywać ten zawód, m.in. dobra dykcja, sprzęt w postaci magnetofonu i mikrofonu. Ulubioną książką pisarki okresu dzieciństwa był utwór Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”. Z literatury dla dorosłych autorka lubi czytać kryminały i książki mówiące o prawdziwych wydarzeniach, faktach oraz reportaże opisujące egzotyczne historie. Pisarka jest także, tłumaczką z języka szwedzkiego i czytelnicy mieli okazję usłyszeć kilka słów po szwedzku m.in. liczebniki od 1 do 5, słowo „cześć” czyli hej po szwedzku i słowo „do widzenia” hej do oraz „dziękuję”.


Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali od autorki pamiątkowe autografy oraz skorzystali z poczęstunku przygotowanego przez WiMBP w Rzeszowie.


Dyrekcji i pracownikom Młodzieżowego Domu Kultury dziękujemy za pomoc i udostępnienie sali na spotkanie.
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: