Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27097498 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2009

SPOTKANIE AUTORSKIE z ANDRZEJEM PILIPIUKIEM

20-10-2009

    W dniu 20 października 2009 r. o godz. 11.00 w sali Młodzieżowego Domu Kultury mieszczącego się przy ul. Osmeckiego 51 w Rzeszowie odbyło się spotkanie z Panem Andrzejem Pilipiukiem - pisarzem, gawędziarzem, publicystą, archeologiem, niezależnym historykiem i poszukiwaczem meteorytów. Spotkanie zostało zorganizowane przez Bibliotekę - Filię nr 7 WiMBP w Rzeszowie w ramach Rzeszowskich Spotkań z Literaturą Współczesną.

 

    Gościa przywitała Pani Halina Piotrowska - zastępca dyrektora WiMBP, natomiast całość spotkania poprowadził Pan dr Jan Wolski z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 

    Andrzej Pilipiuk jest absolwentem archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Debiutował w 1996 roku w czasopiśmie „Fenix” opowiadaniem Hiena, otwierającym cykl opowieści o przygodach Jakuba Wędrowycza zamieszkującego w Starym Majdanie koło Wojsławic. Powieści, powiązane ze sobą postacią bohatera, wydane zostały w sześciu tomach Kroniki Jakuba Wędrowycza, Czarownik Iwanow, Weźmisz czarno kure, Zagadka Kuby Rozpruwacza, Wieszać każdy może i Homo Bimbrownikus.

 

    A. Pilipiuk wydał ponadto cykl trzech powieści o kuzynkach Kruszewskich Kuzynki, Księżniczka, Dziedziczki oraz o Michale Sędziwoju - alchemiku, który zgodnie z legendami zapewnić miał sobie nieśmiertelność dzięki odkryciu tajemnicy kamienia filozoficznego.

 

    Autor piszący także pod pseudonimem Tomasz Olszakowski opublikował kilkanaście tomów kontynuacji przygód Pana Samochodzika.

 

     Andrzej Pilipiuk jest ponadto autorem cyklu Oko Jelenia, a także zbioru opowiadań Błękitny trąd, 2586 kroków, Czerwona gorączka, Rzeźnik drzew, utworów Operacja Dzień Wskrzeszenia oraz tekstu, który nie został jeszcze opublikowany Największa tajemnica ludzkości. W przygotowaniu jest również piąty tom sagi Oko Jelenia pod tytułem Triumf lisa Reinicke, który ukaże się w pierwszym kwartale 2010 r.

 

    Pisarz jest także współautorem wraz z Marią Wesołowską-Starnawską podręcznika dla gimnazjalistów do wiedzy o społeczeństwie: Bliżej świata : wiedza o społeczeństwie dla gimnazjum: wychowanie obywatelskie, wychowanie do aktywnego udziału w życiu gospodarczym.

 

    Innymi utworami Andrzeja Pilipiuka są pozycje z cyklu Norweski dziennik opowiadające o przygodach Tomasza Paczenki, cierpiącego na amnezję młodego uciekiniera z Polski Ludowej, który usiłuje odnaleźć prawdę o sobie i otaczającej go rzeczywistości. Cykl ten jest najstarszym w dorobku autora. Prace nad nim rozpoczął mając 12 lat i kontynuował go będąc na studiach.

 

    Jak sam wspominał w trakcie spotkania: „siedziałem na brzegu morza i pisałem Norweski dziennik w zeszycie, który miał nr 12 i stronę rozpoczynającą się od liczby tysiąc sześćset którejś, gdy podszedł do mnie znany pisarz Paweł Siedlar i zapytał co piszę. Wyjaśniłem wówczas, że piszę powieść, wtedy zapytał czy nie mam czegoś krótszego? Przedstawiłem mu te opowiadania. Podsunął mi pomysł, że za nie można dostać pieniądze. Cztery krótkie opowiadania o Jakubie Wędrowyczu zaniosłem do wydawnictwa...

 

    Kiedy zrodziła się myśl by zostać pisarzem?

 

    W wieku 13, 14 lat – stwierdza autor - pomyślałem, to będzie mój zawód. Zacząłem pisać książki, gdyż nie miałem co czytać. Kiedy czytałem dobrą książkę stwierdziłem, że to już koniec. Postanowiłem, że sam napiszę lepszą. To ja zdecyduję, czy w ogóle się skończy i kiedy się skończy. Korzystam z literatury historycznej, popularnonaukowej. Historia to kopalnia tematów. Można przenieść ją na fajne opowiadania – podkreśla autor.

 

    Jego ulubionym przedmiotem jest historia. Dużo faktów, wydarzeń historycznych wplata w swe powieści korzystając z danych zaczerpniętych z publikacji historycznych i z czasopism.

 

    Dziewięciokrotnie nominowany do nagrody im. Janusza A. Zajdla, uhonorowany nią w 2002 roku za opowiadanie Kuzynki, które w 2003 roku rozwinął w powieść. Dwukrotnie zajął trzecie miejsce w głosowaniu na nagrodę Nautilus. Ponadto uhonorowany Pucharem Bachusa i Srebrną Muszlą. W 1998 roku nominowany do nagrody Śląskiego Klubu Fantastyki w kategorii „Pisarz roku”.

 

    Klimat spotkania, atmosfera i indywidualność autora, sprawiła, iż w trakcie dyskusji z czytelnikami posypała się lawina pytań, na które Andrzej Pilipiuk chętnie odpowiadał. Poniżej prezentujemy niektóre wypowiedzi pisarza:


    Czy jestem w stanie utożsamić się z postaciami, które opisuję? Lubię wszystkich, a tym, których nie lubię dopisuję malowniczy koniec.

 

    Literatura jest do pewnego stopnia zabawą. Książka to pół miliona znaków, wystarczy kliknąć dwadzieścia tysięcy razy dwoma palcami, by była książka. Zacząłem pisać książki, które będą popularne, które będą fantastykę popularyzowały - łatwe, przyjemne i by trzymały poziom. Coś co się da przeczytać w pociągu. Człowiek na to trafi, przeczyta i będzie mógł powiedzieć: fantastykę da się czytać.

 

    Na zakończenie uczestnicy spotkania mogli otrzymać od popularnego pisarza autograf.

 

Oprac. Anna Kurowska
Kierownik Filii nr 7

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: