Wydarzenia w 2022 roku

„Detektyw Skarpetka” – zajęcia czytelniczo-plastyczne

21-01-2022

„Detektyw Skarpetka” – zajęcia czytelniczo-plastyczne

Kryminały i ich podgatunki stanowią jedną z najczęstszych pozycji, po które sięgają czytelnicy. Towarzyszące lekturze niecierpliwe oczekiwanie na to co się wydarzy, a także ciekawość i nerwowe napięcie to tylko niektóre z emocji odczuwanych podczas czytania tego rodzaju literatury. Świat, zgoła inny, bardziej przerażający, a jednocześnie pociągający, przedstawiany w kryminałach jest dla wielu fascynującą odskocznią od spraw dnia codziennego. Rozwiązywanie zagadek, ramię w ramię z bohaterem, przeżywanie kartka po kartce jego rozterek, łączenie ze sobą faktów, dochodzenie do konkluzji to kolejne smaczki dla umysłu czytelnika, serwowane przez najsłynniejszych pisarzy. Nic dziwnego zatem, że literatura tego typu jest interesująca również dla tych najmłodszych czytelników, którzy dopiero wkraczają w nieograniczony świat książki.

19 stycznia 2022 r., bibliotekarki z Filii nr 6 postanowiły zafascynować kryminałem dzieci z klasy III ze Szkoły Podstawowej nr 30 w Rzeszowie. Słowem wstępu było zaznajomienie ich z charakterystyką kryminału i powieścią detektywistyczną. Uczniowie ochoczo odpowiadali na pytania; mówili o emocjach towarzyszących tego typu lekturze, o tym, czym powinien charakteryzować się dobry detektyw oraz jakich najsłynniejszych śledczych ze świata literatury i filmu udało im się już poznać. Następnie uczniowie wysłuchali opowiadania o Seledynowej Skarpetce z książki autorstwa Justyny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”.

Opowiadanie stało się punktem wyjścia do kreatywnej zabawy. Dzieci, podzielone na dwie grupy miały za zadanie wczuć się w rolę pisarza powieści kryminalnej i wymyślić, w jaki sposób Seledynowa Skarpetka rozwiązała zagadkę zaginionego astronoma oraz zaginionego egzemplarza o „Kocie w butach”. Swój pomysł miały przedstawić w formie kreatywnych komiksów, planów, plakatów, a następnie zaprezentować historię kolegom i koleżankom.

Zadanie wywołało mnóstwo kreatywnych pomysłów, radości i emocjonujących dyskusji! Ponadto, pozwoliło dostrzec jak przyjemna i pożyteczna jest wzajemna współpraca. Przedstawione prace zrobiły wrażenie zarówno na pozostałych uczniach jak i na nauczycielkach i paniach bibliotekarkach. Wspólne rozwiązywanie zagadek dotyczących okresu zimowego było miłym akcentem na koniec naszego spotkania.

Zajęcia na długo pozostaną w pamięci dzieci. Ich zaangażowanie i kreatywność wskazują na to, że autorów powieści kryminalnej w przyszłości nie zabraknie!

Aldona Stopa

---------------------------------------------------------