Wydarzenia w 2022 roku

„Ferie jak z bajki” w Filii nr 6 – relacja

10-03-2022

„Ferie jak z bajki” w Filii nr 6 – relacja

Tegoroczna edycja zajęć feriowych dla dzieci w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece w Rzeszowie odbyła się pod hasłem „Ferie jak z bajki”. W trakcie spotkań dzieci miały okazję nawiązać nowe znajomości, nauczyć się współpracować w zespole czy też odkryć w sobie nowe talenty.

Ferie rozpoczęliśmy od zajęć na temat finansów pn. „Co to są pieniądze i dlaczego nie rosną na drzewach”, które zostały zainspirowane książką Bogusia Janiszewskiego „Ekonomia: to, o czym dorośli ci nie mówią”. Rozmawialiśmy o tym, kto zajmuje się produkcją pieniędzy, jaką mają wartość, czy można je łatwo sfałszować oraz czy posiadają odpowiednie zabezpieczenia. Dzieci poznały waluty różnych krajów poprzez dopasowywanie monet do banknotów. Na koniec zajęły się produkcją własnych pieniędzy. Powstały nowe waluty m.in.: dolar dominikański, mag, kawia, świniak, demeter, róża, gromy Zeusa czy granaty Hery.

Na kolejnych zajęciach inspirowanych opowieściami z Krainy Lodu uczestnicy wykonali zimowego przyjaciela dzieci, czyli bałwanka ze skarpetek. Hasłem dnia było: „Chociaż za oknami zimy nie widzimy to z radością bałwanki kolorowe w Filii nr 6 robimy!”

W czasie spotkania pn. „Dinozaury (nie)wymarły” rozmawialiśmy na temat różnych gatunków dinozaurów. Rozwiązywaliśmy krzyżówkę obrazkową, punktem kulminacyjnym było wykonanie dinozaura z tektury z wykorzystaniem folii bąbelkowej, kolorowych piór i bibuły.

Podczas trwania Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, najmłodsi w Filii nr 6 w Rzeszowie wzięli udział w „Zimowej olimpiadzie ze Smerfami”. Uczestnicy mieli okazję ślizgać się na materiałowych sankach, zagrać w hokeja, ćwiczyć równowagę idąc slalomem z książką na głowie, skakać i biegać używając hula hop, robić śnieżne kule z papieru i rzucać je do koszy. Następnie brali udział w zabawie rozwijającej spostrzegawczość – dzieci szukały różnic między obrazkami, wykreślały wyrazy w wykreślance oraz próbowały znaleźć wyjście z labiryntu. Potem podzieleni na 2 drużyny, graliśmy w grę planszową o Smerfach, odgadywaliśmy wspólnie zagadki i rozwiązywaliśmy krzyżówkę. Na sam koniec spotkania wszyscy otrzymali pamiątkowe medale.

Podczas zajęć o najwyższych szczytach górskich świata pn. „Jestem Mount Everest. Najwyższy, najlepszy, najpiękniejszy” dzieci zapoznały się z prezentacją na temat najwyższych ośmiotysięczników. Odgadywaliśmy hasła związane z wyprawą w góry, układaliśmy szczyty według ich wysokości. Na koniec dzieci wesoło spędziły czas w namiocie, oglądając przykładowy ekwipunek na wyprawę w góry i wczuwając się w rolę prawdziwego himalaisty.

„Pudłaki-Potworaki” to recyklingowe warsztaty plastyczne na podstawie książki „Potrzebuję mojego potwora” autorstwa Amandy Noll. Dzieci wysłuchały historii chłopca, który nie mógł zasnąć, gdy jego potwór Gab wyjechał na ryby. Kilka potworów przyszło na zastępstwo, lecz żaden nie był wystarczająco straszny. Chłopiec zasnął dopiero gdy wrócił Gab. Pudłaki-Potworaki stworzyliśmy z pudełek po chusteczkach, kolorowego papieru, bibuły i drucików plastycznych.

„Gdy nagle gasną światła…” to zajęcia, które zakończyły nasze wszystkie spotkania. Uczestnicy zapoznali się z tematami prądu i rodzajów elektrowni w Polsce. Odkryli ciekawostki na temat bohaterów książki Tiny Oziewicz „Awaria elektrowni”. Wszyscy ochoczo stanęli przed wyzwaniem odnalezienia i dopasowania zdjęć oczu do zwierząt grasujących nocą. W ramach zajęć dzieci wykonały pracę plastyczną w formie „wydrapywanki”. W efekcie na ich kartkach papieru powstały piękne miasta pod osłoną nocy.

Justyna Konarska-Łuksik

----------------------------------------------------------