Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27104001 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2019

Premiera mobilnej gry miejskiej Leopold GO - relacja

21-10-2019

  Premiera mobilnej gry miejskiej Leopold GO

 

18 października 2019 był wyjątkowym dniem dla Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, dniem premiery pierwszej w mieście mobilnej gry miejskiej Leopold GO, opartej na życiorysie płk. Leopolda Lisa-Kuli. Wydarzenie zgromadziło przed budynkiem Biblioteki ponad 250 uczestników, z których najmłodsi mieli dopiero 10 lat.

 

Uczestników powitała Pani Barbara Chmura, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Oprócz licznie zgromadzonej młodzieży i ich opiekunów, swoją obecnością zaszczycili nas Pani Katarzyna Pawlak, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta w Rzeszowie oraz Pan Stanisław Fundakowski, Wicekurator Oświaty. Wśród gości znaleźli się także Pan Marcin Skrabka, założyciel Good Books i Good Games, który wprowadził graczy do korzystania z aplikacji, i Pan Wojciech Kloc - trener grupy, która pracowała nad stworzeniem gry.

 

Na premierze znaleźli się również mali autorzy gry pod opieką Pani Anny Pasek-Depy, ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Rzeszowie im. Gen. St. Maczka, którzy od początku we współpracy z bibliotekarkami Filii nr 6 WiMBP w Rzeszowie tworzyli grę oraz uczestniczyli w szkoleniach.

 

Następnie przedstawieni zostali członkowie komisji konkursowej: dr Jacek Magdoń – starszy specjalista z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, Michał Stocerz – chorąży Związku Strzeleckiego, Szymon Taranda – redaktor z Polskiego Radia Rzeszów i Magdalena Głuczkowska, pracownik WiMBP w Rzeszowie. 

 

Razem z komisją współpracowała także Pani Stanisława Bełch, której książka „Święto Niepodległości” była inspiracją do scenariusza gry. 

 

Po godzinie 10.00 nadszedł długo wyczekiwany moment - gracze zeskanowali kody i ruszyli w drogę. Na trasie czekały na nich różne informacje, zadania, wyzwania, ale też Strzelcy, którzy nie tylko zachwycali historycznymi mundurami, ale pomagali graczom przy najtrudniejszych wyzwaniach.

 

W trakcie gry trzeba było wykazać się kreatywnością, spostrzegawczością i umiejętnością współpracy - zmagania były na bieżąco oceniane przez komisję. Rozgrywka kończyła się słowami Ministra Oświaty, które wygłosił na odsłonięciu pomnika bohatera w 1932 r.:

„Lis-Kula to nie żaden z tych wielkich wodzów narodu o których się w szkole uczycie, a od których dzieli was dystans lat i dojrzałości. To ktoś wam bliski, blisko latami i uczuciem, to taki sam młody chłopiec, jak wy. Więc gdybyście go znali, kochalibyście go i szanowali"  (Na Posterunku, nr 40, 1932 r.)


Najszybsi gracze wrócili już po godzinie - w tym czasie mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na tle dawnego Rzeszowa albo podejść do stoiska Strzelców lub plutonu medycznego.


Zadania były związane z odzyskaniem niepodległości na terenie Rzeszowa, ze szczególnym uwzględnieniem roli Lepolda Lisa-Kuli. Komisja konkursowa nagrodziła 5 najlepszych drużyn z dwóch kategorii wiekowych: do 15 i od 15 roku życia. Wygrały drużyny, które ukończyły całą rozgrywkę z najwyższą liczbą punktów. O wygranej decydował czas i jakość merytoryczna wykonanych zadań. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody: bony upominkowe do Empiku i upominki od patronów.

 

Po ponad dwóch godzinach wszyscy z niecierpliwością czekali na wyniki. W kategorii wiekowej do 15 lat zwyciężyła drużyna „Słodziaków”, w kategorii od 15 lat zwyciężyli „Grzybiarze”.

 

Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę Biura Programu Niepodległa, Urzędu Miasta Rzeszowa, Urzędu Marszałkowskiego, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Good Books i Good Games, Instytutu Pamięci Narodowej, Związku Strzeleckiego “Strzelec” Józefa Piłsudskiego, Samodzielnego Plutonu Medycznego JS 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli, Pani Stanisławy Bełch oraz Szkoły Podstawowej nr 11 w Rzeszowie.

 

 

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

 

Barbara Hulek
Filia nr 6 WiMBP w Rzeszowie

 

Media o nas:

 

------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: