Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27106643 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2019

„Książka na wakacjach” – podsumowanie wakacyjnych spotkań w Filii nr 6 - relacja

05-09-2019

„Książka na wakacjach” – podsumowanie wakacyjnych spotkań w Filii nr 6

 

„Książka na wakacjach” – pod takim hasłem Filia nr 6 przygotowała tegoroczne zajęcia w bibliotece dla najmłodszych czytelników. Wspólne spotkania odbywały się w każdy wtorek i czwartek, różnorodność tematyczna zajęć pozwalała na to, by każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla siebie. Wszystkie zorganizowane zajęcia dostarczały najmłodszym dużo pozytywnych wrażeń, pozwalały na wzajemne poznanie się i integrację, uczyły współpracy w zespole oraz poszerzały wiedzę, ćwiczyły umiejętności manualne, przyczyniały się do odkrywania nowych zainteresowań.

Wakacyjne spotkania rozpoczęliśmy „Pogodnie i z uśmiechem”, podczas których każdy z uczestników mógł się sprawdzić w roli prezentera pogody. Przygotowana atrapa telewizora i pogodowa mapa Polski zachęcały do aktywnego udziału w zajęciach. Dzieci poznały trudne nazwy związane ze zjawiskami pogodowymi,  przygotowane zabawy z wykorzystaniem chusty Klanzy dostarczyły uczestnikom wielu powodów do uśmiechu.

Drugie warsztaty inspirowane książką „W morze!” Piotra Karskiego, wprowadziły nas w prawdziwie wakacyjny klimat. Podczas zajęć uczestnicy musieli wykazać się inwencją twórczą oraz zdolnościami manualnymi i plastycznymi. Wspólnie ze swoją grupą należało wymyślić, co można wziąć na bezludną wyspę, jednak największym zaskoczeniem okazało się malowanie stopami i tworzenie kolorowych ośmiornic.

Podczas następnego spotkania „Przez zabawę do Europy” najmłodsi uczestnicy zmierzyli się ze sportowymi zabawami z różnych stron świata. Każdy z uczestników mógł wykazać się swoją aktywnością fizyczną, zadbać o dobrą kondycję oraz dodatkowo wykazać się wiedzą z zakresu geografii Europy. Multimedialna podróż i europejskie zabawy stanowiły przygotowanie do kolejnego spotkania pod hasłem „Jedziemy na wycieczkę". Zespołowa gra planszowa w wersji maxi przybrała formę małej podróży, dzięki której każde dziecko mogło wybrać się w różne zakątki Rzeszowa oraz Podkarpacia.

20 lipca 2019 obchodziliśmy 50. rocznicę lądowania człowieka na Księżycu, to wydarzenie było dla nas inspiracją do przygotowania zajęć pod hasłem: „Drzwi do kosmosu otwieramy - planety, gwiazdy zwiedzamy". Rozmowy o kosmosie i planetach stały się punktem wyjścia do uczczenia tego niezwykłego wydarzenia. Uczestnicy samodzielnie ozdabiali przygotowane rakiety oraz odkrywali nowe planety, pełne dziecięcej wyobraźni i kreatywności. W ten sposób powstały planety pełne zabawek, słodyczy czy nowych technologii.

W sierpniu obchodziliśmy kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, chcieliśmy przybliżyć uczniom te ważne wydarzenia, dlatego podczas zajęć "Wakacje z historią w tle" uczestnicy mogli zaprojektować i wykonać laurkę dla Powstańców. Spotkanie odbyło się w ramach kampanii „BohaterON – włącz historię!”,  mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego.

Podczas wakacji przede wszystkim promowaliśmy literaturę dla dzieci i młodzieży, dlatego nie zabrakło zajęć o dwóch sympatycznych braciach – Bolku i Lolku,  na których uczestnicy układali puzzle przedstawiające przygody chłopców w trakcie ich podróży po Polsce. Rozmawialiśmy o małym ludziku z piórnika, czyli Plastusiu, a następnie dzieci samodzielnie z plasteliny wykonały jego podobiznę, by od nowego roku szkolnego mógł zamieszka w ich piórnikach. Czytaliśmy „Tajemniczy ogród”, fragmenty o pięknym ogrodzie i ich bohaterach stały się inspiracją do stworzenia podobnego ogrodu w naszej bibliotece. Przygotowaliśmy także literacki turniej zespołowy pod hasłem „Zgadywani, rymowanki, łamańce językowe -słowne potyczki grupowe". Podczas zajęć dzieci wykazywały się znajomością popularnych rymowanek i wyliczanek, poznawały nowe oraz… wymyślały własne.

„Magiczne obrazki", „Rajskie ozdabianie” to tytuły zajęć plastycznych, które zaproponowaliśmy podczas tegorocznych wakacji. Dzieci wykonały witraże na folii przy użyciu specjalnych farb, a podczas „Rajskiego ozdabiania” stworzyły kolorowe ptaki z barwnych piór.

Podczas tegorocznych wakacji gościliśmy wspaniałe osoby, które chciały się z nami podzielić swoją pasją, zainteresowaniami i wiedzą.  Podczas zajęć z panią Ewą Nowak - Koprowicz, koordynatorem Punktu Informacji Europejskiej Europe-Direct przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, uczestnicy mieli okazję „odwiedzić” Finlandię - ojczyznę Świętego Mikołaja i dowiedzieć się wielu informacji na temat tego kraju.

Zajęcia „Warto mówić prawdę" poprowadzone przez panią Marię Gulak - animatora, bibliotekarza oraz pedagoga wprowadziły dzieci w baśniowy świat literatury. Piękna, pouczająca historia chłopca o imieniu Pinokio stała się punktem wyjścia do rozmów o przyjaźni.

Niezwykle interesujące spotkanie przygotował dla naszych uczestników pan Marcin Krowiak, przedstawiciel firmy Cervi Robotics , który zamienił naszą bibliotekę w centrum nowych technologii. Uczestnicy zobaczyli z bliska drony, pracę drukarki 3D, zagrali także w popularne piłkarzyki za pomocą... robotów!

Na ostatnim spotkaniu „Wakacyjnych wspomnień czar” dokonaliśmy podsumowania tegorocznej akcji „Książka na wakacjach”. Gościem specjalnym była regionalna autorka dla dzieci, pani Stanisława Bełch.

Jest nam bardzo miło, że każde spotkanie przyjmowane było przez uczestników z zaciekawieniem i entuzjazmem, o czym świadczyła frekwencja na zajęciach. Dzieci chętnie przyprowadzały na zajęcia swoich kolegów, koleżanki i rodzeństwo. Kilkukrotnie w naszym wakacyjnym bibliotecznym gronie świętowaliśmy urodziny uczestników. Prowadzone po zajęciach rozmowy z dziećmi i ich rodzicami są dla nas inspiracją do przygotowywania kolejnych spotkań.

Karina Kwas

Natalia Szwedo

---------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: