Archiwum wydarzeń 2019

Światowy Tydzień Mózgu w Filii nr 6 - relacja

27-03-2019

Światowy Tydzień Mózgu w Filii nr 6

Światowy Tydzień Mózgu to święto obchodzone każdego roku w marcu, kiedy odbywa się wiele akcji edukacyjnych. Z tej okazji Filia nr 6 zaproponowała swoim małym czytelnikom dwa spotkania, których celem była popularyzacja wiedzy o mózgu i jego działaniu. W zajęciach towarzyszyła nam książka wybitnego neurobiologa Jerzego Vetulaniego pt. „Sen Alicji, czyli jak działa mózg” – na jej podstawie poznawaliśmy najważniejsze fakty dotyczące naszych mózgów. Z obiema grupami rozmawialiśmy o tym, dlaczego pierwsze lata edukacji są takie ważne i dlaczego zależy od nich nasza przyszłość.

15 marca grupa uczniów ze szkoły podstawowej miała okazję sprawdzić możliwości swoich „superkomputerów”. Rozmawialiśmy o tym, jak działa pamięć, czym są neurony i jak je ćwiczyć, żeby stawać się coraz lepszym. Sprawdzaliśmy, czym różni się lewa półkula od prawej, dlaczego sprawniej działają razem i czy można się tego nauczyć. Ćwiczyliśmy kreatywność i umiejętność logicznego myślenia – wszystkie testy zostały świetnie zaliczone.

19 marca przedszkolaki na podstawie wierszy Danuty Wawiłow poznawały zwiadowców mózgu czyli zmysły. W praktycznej części zajęć rozpoznawaliśmy różne smaki, kształty i zapachy. Obejrzeliśmy też wyjątkowe książeczki – i te dźwiękowe, i te napisane alfabetem Braille’a. Rozmawialiśmy o tym, czy wszyscy odczuwamy tak samo i dlaczego tak się nie dzieje.

Na koniec zajęć z obiema grupami zastanawialiśmy się nad tym, czy komputery są mądrzejsze od ludzi - na szczęście w trakcie obu zajęć uczniowie udowodnili, że żaden komputer nie może się równać z ich kreatywnością.

Barbara Hulek

------------------------------------------------------