Archiwum wydarzeń 2018

„Ferie z książką” w Filii nr 6 - relacja

12-02-2018

„Ferie z książką” w Filii nr 6

Ferie z książką” – pod takim hasłem Filia nr 6 WiMBP w Rzeszowie zorganizowała cykl spotkań dla dzieci, spędzających ferie w mieście. Zaproponowane formy zajęć, spotkań i warsztatów pobudzały wyobraźnię, ćwiczyły umiejętności manualne, uczyły współzawodnictwa, pracy zespołowej oraz kultury osobistej.

Spotkania biblioteczne rozpoczęliśmy od zabaw integracyjnych przy chuście animacyjnej, które pozwoliły na wzajemne poznanie i dostarczyły pozytywnych emocji wyzwolonych przez zabawy ruchowe. Pierwsze spotkanie było także okazją do rozmów o swoich zainteresowaniach i oczekiwaniach związanych z zaplanowanymi zajęciami feryjnymi.

Podczas zajęć „Zaklęty pałac” uczestnicy przenieśli się do baśniowej krainy i przypomnieli  sobie najsłynniejsze baśnie H.Ch. Andersena, braci Grimm, Ch. Perrault. Zajęcia odbyły się w formie turnieju czytelniczego, a poszczególne konkurencje pozwalały na pracą zespołową, prezentację swoich umiejętności artystycznych, doskonalenie sztuki prezentacji i wypowiedzi.

Z kolei spotkanie „Dla każdego coś dobrego” prowadzone przez panią Dominikę Słotwińską, dietetyczkę z Centrum Dietetycznego Naturhouse, pozwoliło uczestnikom feryjnych spotkań zapoznać się i przekonać, co należy jeść, by być zdrowym, jakie produkty dostarczają nam niezbędnych witamin i minerałów, a których należy unikać. Przekonywała także uczestników do konieczności uprawiania sportu i prowadzenia zdrowego trybu życia.

Zachęceni prelekcją pani Dominiki zorganizowaliśmy zawody sportowe „Mini igrzyska”, podczas których uczestnicy musieli wykazywać się zwinnością i sprawnością. Odgadywali także „zimowo-sportowe zagadki”, w praktyce poznawali czym są zasady fair play i zdrowa rywalizacja.

Zajęcia plastyczne „Zimowe impresje” były okazją do wykazania swojej ekspresji twórczej. Były niecodzienne, ponieważ materiałem do malowania była folia przemysłowa typu stretch. Natomiast warsztaty plastyczne „Inicjał - sztuka tworzenia ozdobnych liter” dawały możliwość pracy techniką „wydzieranki”. Zaproponowane zajęcia plastyczne były okazją do  ćwiczeń manualnych oraz do przeżywania sztuki w jej różnych aspektach.

Podczas zajęć animacyjno-czytelniczych „Z wizytą u Czarownic Lidii Miś” uczestnicy  poznawali twórczość regionalnej autorki. W tym dniu nie zabrakło zabaw z elementami dramy, zabaw twórczych związanych z wymyślaniem zaklęć, zagadek słownych oraz zabaw ruchowych przy muzyce.

Największą atrakcją podczas tegorocznych ferii było spotkanie z pisarzem dla dzieci - Wiesławem Drabikiem, autorem ponad 200 bajek oraz opowiadań dla dzieci. Podczas spotkania uczestnicy poznali humorystycznych bohaterów książek pisarza, dowiedzieli się jak powstawali jego głowie oraz skąd autor czerpie pomysły na nowe opowiadania. Pan Wiesław czytał dzieciom najśmieszniejsze fragmenty swoich bajek, zadawał zagadki, nagradzał naklejkami i zakładkami do książek.

Tegoroczne „Ferie z książką” pozwoliły uczestnikom interesująco i kreatywnie spędzić wolny od zajęć szkolnych czas. Były także okazją do nawiązania nowych znajomości i przyjaźni.

Natalia Szwedo

-----------------------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.