Archiwum wydarzeń 2018

„Wakacje z książką” – relacja z Filii nr 6

05-09-2018

„Wakacje z książką” – relacja z Filii nr 6

„Wakacje z książką” – pod takim hasłem Filia nr 6 WiMBP w Rzeszowie zorganizowała cykl spotkań wakacyjnych dla dzieci spędzających wolny czas w domu. Zaproponowane formy zajęć, spotkań i warsztatów pobudzały wyobraźnię, ćwiczyły umiejętności manualne, dawały możliwości pracy indywidualnej i grupowej, uczyły współzawodnictwa i kultury osobistej.

Wakacyjne spotkania rozpoczęliśmy od zespołowej gry planszowej po zakątkach Podkarpacia. Wspólnie „odwiedziliśmy” najciekawsze miejsca w Rzeszowie oraz w regionie, zachęcając tym samym dzieci do aktywnego spędzania wolnego czasu.

Podczas wakacji nasza Filia miała przyjemność realizować projekt „Książka w roli głównej”, w ramach którego przeprowadziliśmy zajęcia, które cieszyły się dużą popularnością - warsztaty „Wakacyjne spotkania z książką” odbyły się w przestrzeni publicznej na osiedlu „Nowe Miasto”. Uczestnicy zajęć mieli okazję spotkać się z aktorką teatru „Maska” w Rzeszowie – Natalią Zduń, która chętnie opowiadała o swojej zawodowej pracy. Podczas spotkania czytała dzieciom znane wiersze oraz fragmenty książki podróżniczej „Afryka Kazika”, dostarczając niezapomnianych przeżyć i chwil.

Kolejne zajęcia w ramach projektu pod hasłem „Poczytajmy razem w bibliotece” - „Rymowanki-zgadywanki” cieszyły się dużym zainteresowaniem, dzieci miały możliwość przypomnieć sobie oraz poznać nowe rymowanki i wyliczanki chętnie wykorzystywane podczas różnorodnych zabaw z rówieśnikami. Przeżycia związane z taką zabawą utrwalają się w pamięci i wzbogacają wyobraźnię. Zajęcia przybrały formę turnieju czytelniczego z atrakcyjnymi nagrodami.

Zajęcia „Letnie igrzyska olimpijskie” pozwoliły przekonać się, czym jest zdrowa rywalizacja i zabawa zgodnie z zasadami fair play. Uczestnicy pokonywali sportowe konkurencje, wykazując się sprawnością fizyczną. Pozostając w duchu zdrowej rywalizacji zachęciliśmy uczestników do udziału w kolejnych sportowych zajęciach organizując zabawy ruchowe pochodzące z różnych państw Europy – Hiszpanii, Grecji, Włoch, Węgier i Polski, pod hasłem „Czas na wielką wyprawę”.

W czasie wakacji nie zabrakło zajęć o tematyce edukacyjnej połączonej z zabawami plastycznymi – „Wakacyjne przygody Pik-Poka” pozwoliły na przybliżenie postaci Adama Bahdaja – autora książek dla dzieci. Uczestnicy zapoznali się z zabawnymi przygodami pingwina oraz własnoręcznie tworzyli jego postać wykorzystując do tego spożywczą folię aluminiową oraz farby.

„Przyjaciele planety Ziemia” to kolejne zajęcia o charakterze edukacyjnym, które pozwoliły uczestnikom na poznanie skutecznych sposobów dbania o środowisko. Przyniesione odpadki z gospodarstwa domowego zainspirowały nas do tworzenia ufoludków i statków kosmicznych. W tym dniu nie zabrakło też wspólnego czytania opowiadania Wojciecha Widłaka „Marta i ufoludek”

Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia i zabawy literackie związane z twórczością Danuty Wawiłow. Tytułowe „Rupaki” z wiersza poetki stały się dla nas pretekstem do tworzenia bajkowych stworzeń – Rupaków, przy wykorzystaniu gazet i taśmy malarskiej.

Wakacyjne spotkania obfitowały w lubiane przez dzieci zajęcia plastyczne, podczas których wykorzystywaliśmy różnorodne techniki i materiały. Na zajęciach „Słoikowe akwarium” tworzyliśmy bajkowe akwaria z wykorzystaniem plasteliny, modeliny oraz farb. Podczas zajęć „Widelcowe obrazki” rysowaliśmy mini zoo przy wykorzystaniu plastikowych widelców jako przyborów do malowania. Na zajęciach pt. „Morskie opowieści” tworzyliśmy witraże na folii, wykorzystując do tego specjalne witrażowe farby. Podczas zajęć „Zareklamuj książkę!” przygotowywaliśmy prace konkursowe polegające na wykonaniu reklamy ulubionej książki, której przekaz miał zachęcić rówieśników do jej przeczytania. W efekcie powstały oryginalne prace, które wezmą udział w konkursie w ramach bibliotecznego projektu „W związku z literaturą. Inspiracje.”

Tegoroczne „Wakacje z książką” pozwoliły uczestnikom interesująco i kreatywnie spędzić wolny czas. Zaproponowane zabawy na słoneczne i deszczowe dni były okazją do rozwijania swoich zainteresowań, dawały także możliwość wzajemnego poznania i nawiązywania nowych znajomości i przyjaźni.

Natalia Szwedo

------------------------------------------------------------------------------------------------------