Archiwum wydarzeń 2017

„Wakacje z książką” - Filia nr 6 - relacja

31-08-2017

„Wakacje z książką” - Filia nr 6

Wakacje z książką” – pod takim hasłem Filia nr 6 WiMBP w Rzeszowie zorganizowała cykl wakacyjnych spotkań dla dzieci spędzających lato w mieście. Zaproponowane formy zajęć miały na celu popularyzację wartościowej literatury dla dzieci, promocję czytelnictwa oraz wprowadzenie do świata sztuki, plastyki oraz sportu.

Cykl letnich zajęć rozpoczęliśmy od zabaw z chustą animacyjną, która doskonale zintegrowała uczestników. Przeprowadzone zabawy pobudziły wyobraźnię dzieci, ćwiczyły refleks, zwinność, zręczność i spostrzegawczość, wywołały wiele radości i uśmiechu zarówno u młodszych, jak i starszych dzieci.

Zajęcia edukacyjne pod hasłem: "Bezpiecznie na rowerze" były skierowane do najmłodszych zwolenników jazdy na dwóch kółkach. Celem zajęć było zapoznanie uczestników z bezpiecznym poruszaniem się po drodze, poznanie znaczenia znaków drogowych oraz przekazanie cennych zasad przestrzegania bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Aby wzmocnić poczucie własnej wartości dziecka, wiarę w siebie samego oraz nauczyć czerpać radość z życia, zaprosiliśmy dzieci do literackiego świata fantazji pod hasłem; ”Bajkowy słownik uczuć i emocji”.

Atrakcją dla dzieci było wyjątkowe spotkanie ze Stanisławą Bełch regionalną pisarką książek dla najmłodszych. Autorka „Wesołych historii” oraz cyklu kocich przygód „Snipa i Kocia” z uśmiechem i zainteresowaniem omówiła swoją twórczość, przedstawiła głównych bohaterów opowiadań, zachęcała do czytania.

Uczestnicy spotkań wzięli udział w licznych turniejach literackich i zręcznościowych, grach, zagadkach, łamigłówkach literackich. Wiele radości i uśmiechu wywołał turniej czytelniczy: „Gdybym była księżniczką albo czarodziejem” popularyzujący baśń, jako gatunek literacki dla dzieci i młodzieży.

Nie zabrakło także zajęć pobudzających twórcze myślenie – zajęcia podhasłem „Kamishibai  –  teatr obrazkowy” dotyczyły obrazkowej formy opowiadania bajek metodą Kamishibai. Wyjątkowość  tego teatru obrazkowego  sprawiła, że  był on doskonałą formą edukacji i  terapii dla  młodych czytelników, a jego szerokie możliwości  stworzyły wyjątkowy, magiczny efekt koncentracji wśród dzieci. Nasi milusińscy po wysłuchaniu najważniejszych informacji dotyczących „teatru obrazkowego” sami zaczęli tworzyć swój teatr, ilustrując karty i pisząc teksty, a zdobyte teatralne doświadczenie wykorzystali prezentując  opowiadania metodą Kamishibai.

Konkurs pięknego czytania pod hasłem „Książki radość dają tym, co je czytają” oraz konkurs recytatorski „Koszyk pełen wierszy” był szczególną promocją czytelnictwa, budził zainteresowanie wartościową literaturą dla dzieci i młodzieży, stworzył możliwości prezentacji własnych umiejętności i zdolności.

Zabawy z czasów naszych Babć i Dziadków” były okazją przypomnienia oraz odkrywania na nowo wspólnie z dziećmi, od dawna znanych,  interesujących  gier i zabaw, jako atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu.

Niezwykle ciekawą formą zajęć były  kreatywne warsztaty plastyczne : „Rajski ptak” , „Skrzydła jak płatki kwiatów”, ”Kolażowe obrazki”. Uczestnicy poznawali różne formy działań plastycznych; jak rysowanie, wydzieranie, wyklejanie z różnych materiałów techniką kolażu. Zajęcia były jedną z form, która stwarzała możliwości otwarcia się uczestników na bogactwo  artystycznej samorealizacji.

Atmosfera w trakcie wykonywania prac była wesoła i bardzo pracowita, dzieci motywowały się nawzajem do działań. Prace w trakcie warsztatów były inspirowane różnorodną tematyką: modą, przyrodą, książkami, porą roku, wakacjami.

Na ostatnim spotkaniu „Miłe wspomnienia z wakacji” dokonaliśmy podsumowania tegorocznej akcji Lato w bibliotece. Uczestnicy otrzymali symboliczne upominki oraz słodki poczęstunek.

Mamy nadzieję, że przygotowane zabawy i gry zapewniły dzieciom wiele radości, swobody  ruchu, wyzwoliły ich naturalną spontaniczność i kreatywność, pozwoliły wspólnie się bawić  i nawzajem się poznawać.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w zajęciach, jesteśmy pełni podziwu dla Waszego talentu i umiejętności.

Maria Gulak

----------------------------------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.