Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27106463 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2017

Tydzień Bibliotek - Filia nr 6 - relacja

18-05-2017

 

Tydzień Bibliotek -
Filia nr 6

 

Tegoroczny Tydzień Bibliotek organizowany pod hasłem: „Biblioteka. Oczywiście!” był doskonałą okazją do promocji książki, czytelnictwa i biblioteki. Przyświecała nam idea kreowania nowoczesnego, współczesnego wizerunku biblioteki. Staraliśmy się pokazywać bibliotekę jako miejsce, w którym można zaspokoić różnorodne potrzeby w zakresie uczestnictwa w kulturze. Zgodnie z tymi założeniami, biblioteka - Filia nr 6 WiMBP w Rzeszowie przygotowała bogatą ofertę wydarzeń kulturalnych zarówno dla dzieci, jak i młodzieży.


Już w pierwszych dniach zaprosiliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 23 do udziału w zajęciach pt. ”Czy Andersen lubi szpinak”. Celem naszego spotkania było poznanie jednego z najbardziej znanych i lubianych wśród dzieci baśniopisarzy - Hansa Christiana Andersena. Uczestnicy z uwagą wysłuchali krótkiej biografii z życia autora. Po krótkim przybliżeniu sylwetki pisarza wysłuchali jednej z wielu baśni pt. Niegrzeczny chłopiec, następnie przyszedł czas na pytania, podczas których uczniowie wyobrażali sobie, że Andersen obudził się w naszych czasach i przechadza się alejkami Osiedla. Zastanawiali się, o co by go zapytali  i co by mu życzyli? Wśród pomysłów na sprawienie pisarzowi powodów do radości i uśmiechu znalazły się piękne, pełne empatii życzenia.


Z kolei dzieci z Przedszkola nr 43 wzięły  udział w grze dydaktycznej pobudzającej dziecięcy intelekt ”W Krainie Uśmiechniętej Książki”. Byliśmy pełni podziwu dla dzieci wykazujących się wspaniałą znajomością treści, tytułów, autorów  oraz przypisywania rekwizytów do bohaterów bajek. 


Atrakcją były zajęcia pt.; „Literacka Wędrówka z wierszami Doroty Gellner”. Spotkanie było wypełnione bogatymi formami animacyjno-czytelniczymi, które zachęcały uczestników do sięgania po książki zaprezentowanej autorki.


Bibliotekę odwiedziła także młodzież gimnazjalna, wraz z  Jolantą Pietrasz - Dyrektorem Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 oraz polonistką Renatą Bombą. Spotkanie poprowadziła Justyna Mucha-Szylar – kierownik Czytelni Głównej WiMBP w Rzeszowie. Nasz gość zaprezentował ciekawą prelekcję pt: „Książka na przestrzeni wieków”, wprowadzając uczniów w tematykę historii powstania pisma, przedstawiając jego rodzaje oraz ciekawostki dotyczące starodruków, ich budowy i wyglądu. Uczniowie uczcili Tydzień Bibliotek programem artystycznym, przedstawiając anegdoty, sentencje i cytaty o bibliotekarzach. Dyrektor – Jolanta Pietrasz, podziękowała za całoroczną współpracę oraz podkreśliła rolę biblioteki i bibliotekarzy na rzecz rozwoju czytelnictwa wśród młodzieży


Do literackiego świata fantazji pod hasłem; ”Bajkowy słownik uczuć i emocji” zaprosiłyśmy uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 na zajęcia animacyjno-czytelnicze, które miały na celu podbudowanie poczucia własnej wartości dziecka, wzmocnienie wiary w siebie samego oraz czerpania radości z życia. 


Mieliśmy przyjemność także gościć niezwykłą osobę – Agnieszkę Tyszkę autorkę książek dla dzieci i młodzieży. Na spotkaniu nie zabrakło ciekawostek na temat całej kociej serii, jej warsztacie pracy oraz pomysłach na nowe książki. Rozmawialiśmy także o tym, dlaczego warto czytać, co w czytaniu jest najpiękniejsze, a co dla niektórych bywa najtrudniejsze.


Akcja społeczna „Tydzień Bibliotek” dostarczyła wielu wrażeń naszym czytelnikom potwierdzając jednocześnie, że w bibliotece można nie tylko czytać i obcować z książką, ale też uczestniczyć w spotkaniach autorskich, lekcjach bibliotecznych, obejrzeć wystawę, poznać nowoczesne technologie oraz zdobyć wszelkie potrzebne informacje, a przede wszystkim miło spędzić czas.
 

 

Maria Gulak

 

--------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.
 

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: