Archiwum wydarzeń 2017

Ferie z książką w Filii nr 6 – relacja

01-02-2017

Ferie z książką – Filia nr 6

„Ferie z książką” – pod takim hasłem Filia nr 6 WiMBP w Rzeszowie zorganizowała cykl feryjnych zimowych spotkań dla dzieci. Wszystkie formy zajęć miały na celu wprowadzenie najmłodszych uczestników w świat baśni, literatury, sztuki i plastyki oraz rywalizacji zespołowej.

W tym roku ferie rozpoczęliśmy dość nietypowo, bo wizytą w Polskim Radiu Rzeszów. Na spotkanie zaprosiła nas Bernadeta Szczypta – dziennikarka Polskiego Radia Rzeszów. Podczas wizyty, dzieci uczestniczyły w audycji na żywo wraz z prowadzącą, a także miały okazję zwiedzić radio.

Zajęcia animacyjno-czytelnicze, pod hasłem „Kolorowe motyle Wandy Chotomskiej”, miały na celu rozbudzenie u dzieci umiejętności interpretowania treści literackich w twórczości plastycznej oraz rozwijanie wyobraźni twórczej. Powstały barwne postacie motyli, wykonane z gazet, które upiększyły wystrój okien SODK Nowe Miasto w Rzeszowie.

W kolejnym dniu ferii, pod hasłem „I Ty możesz być rycerzem”, dzieci mogły stać się prawdziwymi średniowiecznymi rycerzami, poznać nieprawdopodobną historię o rycerzu i smoku. Brały udział w zabawie, w której wcielały się w postać głównego bohatera i ratowały zamek przed smokiem, używając jak najwięcej zwrotów grzecznościowych.

„Dzień gier planszowych” rozbudził mnóstwo pomysłów na stworzenie własnej gry planszowej, choć nie było to łatwe zadanie. Największą satysfakcją wspólnych zajęć, był moment, kiedy każda z drużyn sama zagrała w swoją własną wymyśloną grę.

Podczas warsztatów plastycznych, „Prezenty sercem wykonane” z okazji dnia Babci i Dziadka, dzieci wykonywały i ozdabiały kartki kolorowymi ozdobami. Z własnoręcznie wykonanych prac, powstały małe arcydzieła, które były wykonane prosto z serca przez naszych najmłodszych uczestników. Wiele radości sprawiły zajęcia „Cudaki-zwierzaki”, które zostały wykonane dłońmi maczanymi w farbie. Powstało wiele kolorowych cudaków-zwierzaków.

Warsztaty detektywistyczne „Śladami literackich bohaterów – Franklin detektywem” były zajęciami pełnymi niespodzianek, wypraw do krainy tajemnic i zadań prawdziwie detektywistycznych. Uczestnicy mogli sprawdzić jak to jest być detektywem, używając swoich zmysłów, które są niezbędne do odgadywania zagadek.

Największą atrakcją akcji „Ferie z książką” okazały się zajęcia „Wesołe zabawy z książką i tabletem”. Dzieci uczestniczyły w warsztatach sleeveface, wykonywały techniką origami kolorowe, zabawne zakładki do książek. Dużym zainteresowaniem cieszyła się zabawa w bajkowe postacie z tabletami w technologii 4D. Warsztaty przeprowadzili pracownicy Działu Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie.

Ferie pożegnaliśmy zajęciami popularyzującymi książkę i bibliotekę, czytając baśnie znanych i popularnych autorów, m.in.: H. Ch. Andersena, J. W .Grimm, Ch. Perraulta. Dzięki nim uczestnicy przenieśli się do krainy niezwykłego świata baśni i fantazji.

Wszystkie prezentowane formy zajęć pobudzały fantazję, kreatywność, twórcze myślenie, a także wspólną integrację z innymi uczestnikami zajęć.

Karina Kwas

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.