Archiwum wydarzeń 2016

31-08-2016

Wakacje w bibliotece –

Filia nr 6

„Książka na wakacjach” – pod takim hasłem Filia nr 6 WiMBP w Rzeszowie zorganizowała cykl wakacyjnych spotkań dla dzieci spędzających lato w mieście. Zaproponowane formy zajęć miały na celu popularyzację wartościowej literatury dla dzieci, promocję czytelnictwa oraz wprowadzenie do świata sztuki, plastyki oraz sportu.

Cykl letnich zajęć rozpoczęliśmy od spotkania pod hasłem „Bezpieczne wakacje”, na które zaprosiliśmy Aleksandrę Bocheńską-Baran ze stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, która opowiedziała nam o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa, które warto przestrzegać, by wakacje były bezpieczne i wiązały się tylko z przyjemnymi wspomnieniami.

Uczestnicy wakacyjnych spotkań wzięli udział w licznych turniejach literackich i zręcznościowych, grach, zagadkach, łamigłówkach literackich. Wspólnie bawiliśmy się poznając twórczość Jana Brzechwy, Doroty Gellner czy Hansa Christiana Andersena. Pełne emocji i zdrowej rywalizacji okazały się zajęcia „W krainie uśmiechniętej książki” oraz turnieju „Czarodzieje kontra wróżki”. Dużym zaskoczeniem i niespodzianką okazała się wizyta dziennikarzy z Telewizji Rzeszów, którzy przypatrywali się zajęciom animacyjno-czytelniczym pod hasłem „Zabawy z Czarownicą Teklą”, przeprowadzając krótkie wywiady z uczestnikami.

Nie zabrakło także zajęć pobudzających twórcze myślenie – zajęcia pod hasłem „Muzeum literatury” wymagały od uczestników kreatywności i pomysłowości, by stworzyć ciekawe opowiadanie do wylosowanego przedmiotu. Forma zajęć „Książka dotyku” była doskonałym treningiem wyobraźni – uczestnicy tworzyli książkę-zwój, która była „czytana” dotykiem przez partnerów z drugiej drużyny. Zajęcia „Trzy życzenia do złotej rybki” były czasem spędzonym na beztroskich, dziecięcych marzeniach. Wysłuchana baśń stała się punktem wyjścia do zilustrowania życzeń oraz twórczej zabawy.

Zaproponowane formy zajęć wprowadzały także uczestników do świata sztuki i plastyki – wspólnie ozdabialiśmy kamienie za pomocą plasteliny i farb, nadając im niepowtarzalny wygląd, podczas zajęć „Cuda z papierowej rolki” wykonywaliśmy kwiaty inspirowane letnią aurą. „Obwolutę mojej ulubionej książki” wykonywaliśmy przy zastosowaniu różnorodnych materiałów i technik plastycznych. „Rybki z płyt CD” były okazją do wykonania niecodziennego prezentu, uczestnicy wykonywali wakacyjne rybki z płyt CD dla najbliższych. Zabawa była wspaniała, a rybki zostały sprezentowane mamom i babciom.

Na ostatnim spotkaniu „Miłe wspomnienia z wakacji” dokonaliśmy podsumowania tegorocznej akcji lato w bibliotece. Uczestnicy otrzymali symboliczne upominki oraz słodki poczęstunek.

Mamy nadzieję, że letnie poranki w bibliotece były okazją nie tylko do miłego spędzania wolnego czasu, ale także do poznania nowych przyjaciół i dobrej zabawy w ich gronie.

Natalia Szwedo

__________________________________________________________________________________

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.