Archiwum wydarzeń 2015

FERIE W BIBLIOTECE W FILII NR 6 - relacja

18-02-2015

Ferie w bibliotece w Filii nr 6

„Ferie z książka” - pod takim hasłem Filia nr 6 WiMBP zorganizowała cykl feryjnych spotkań dla dzieci. Zaproponowane formy zajęć wprowadziły uczestników w świat literatury, sportu, sztuki i plastyki. Zajęcia pobudzały wyobraźnię i kreatywność, sprzyjały rozwijaniu zdolności i pasji oraz dawały możliwość dobrej zabawy.

Zabawy z chustą animacyjną i tęczowym tunelem doskonale zintegrowały uczestników feryjnych zajęć, ponadto ćwiczyły refleks, zwinność, zręczność i spostrzegawczość, wywoływały wiele radości i uśmiechu zarówno u młodszych, jak i starszych dzieci.

Zajęcia animacyjno-czytelnicze pt. „Smocze humory” sprawiły, że przenieśliśmy się do Krakowa, by przypomnieć sobie legendę o Smoku Wawelskim, która była wstępem i inspiracją do dalszych zajęć plastycznych i zręcznościowych. Uczestnicy spotkania bawili się w „uczuciowe zgadywanie”, tworzyli papierowe wielogłowe smoki, wykazując się przy tym wspaniałą inwencją twórczą.

Podczas zajęć „W krainie europejskich bajek” spotkaliśmy się z „Pinokiem”, by przypomnieć sobie historię drewnianego pajacyka, który zapragnął być chłopcem. Podczas zabaw i ćwiczeń ruchowych uczestnicy doskonalili umiejętność współpracy w grupie,   dokonywali także oceny postępowania głównego bohatera, doskonaląc umiejętności społeczne, przydatne w nawiązywaniu przyjaźni i rozpoznawaniu emocji.

Największą atrakcją podczas tegorocznych ferii było spotkanie z magikiem Markiem Wroną, który czarował dla dzieci i z dziećmi, zapraszając nas do świata magii i iluzji. Magik rozbudził ciekawość uczestników i sprawił, że pokaz okazał się świetną atrakcją i doskonałą zabawą wywołującą dużo uśmiechu.

Niespodzianką okazała się wizyta pisarki Elżbiety Bednarczyk, autorki książek dla dzieci: „Figlarne myszki”, „Nocne rozmowy”, „Kłótnia w tornistrze”. Podczas spotkania autorka chętnie odpowiadała na pytania dzieci jak powstają jej książki oraz skąd czerpie pomysły na fabułę, pisarka odczytała kilka opowiadań, które zostały przyjęte z dużym zainteresowaniem.

Podczas zajęć „Serduszko dobrych życzeń” uczestnicy wykonywali przepiękne walentynkowe kartki różnorodną techniką, by przekazać je swoim najbliższym.

Na ostatnich zajęciach dokonaliśmy podsumowania akcji „Ferie w bibliotece”, w nagrodę za aktywny udział w zajęciach uczestnicy otrzymali symboliczne nagrody oraz słodkie upominki.

Wszystkie zaproponowane formy zajęć rozwijały wyobraźnię, zdolności twórcze, ekspresję ruchową i plastyczną. Prezentowana podczas zajęć literatura dla dzieci inspirowała do podejmowania różnorodnych wyzwań, dzięki którym uczestnicy mieli możliwość prezentowania swoich umiejętności oraz uzdolnień. Mamy nadzieję, że zorganizowane zajęcia  pozwoliły interesująco spędzić wolny czas i umożliwiły dobrą zabawę w gronie rówieśników.

Oprac. Natalia Szwedo

__________________________________________________________________________________

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.