Archiwum wydarzeń 2012

23-03-2012

„ANDRZEJ  GRABOWSKI  DZIECIOM”

spotkanie z autorem książek dla dzieci w Filii nr 6

W miniony marcowy czwartek WiMBP Filia Nr 6 w Rzeszowie miała przyjemność gościć niezwykłą osobę – Andrzeja Grabowskiego – Kawalera Orderu Uśmiechu - poetę, prozaika, autora wielu książek dla dzieci i młodzieży m.in: „Zabajne wakacje”, „Bajkowisko”, „Hilary, Zulek i ruskie pierogi”, „Jak mistrz Twardowski uratował Kraków”, „Powrót smoka” czy najbardziej znanej „Przygody Skrzata Wiercipiętka”.

Powitany ciepło i serdecznie przez organizatorów spotkania i panią wicedyrektor WiMBP w Rzeszowie Monikę Ohar-Pawiak, oklaskiwany gorąco przez czytelników nawiązał szybką nić sympatii z uczestnikami. Jak przystało na Kawalera Orderu Uśmiechu, ciepło, lekko, z humorem pisarz zaprosił uczestników do odwiedzenia „Piękniejszej strony świata”, którą otwiera przed czytelnikiem książka. Z niebywałą wprawą sprawił, że uczestniczyliśmy w wielkiej i niezwykłej uczcie literackiej. Obdarzony darem snucia opowieści zjednał sobie zarówno dzieci jak i dorosłych. Wywoływał radosne uśmiechy i zadziwiał naszych czytelników. Barwnie, z humorem i w ciepły sposób opowiedział uczestnikom o magii jaką roztacza świat literatury, o przyjaźni z książką, swoich podróżach, warunkach przyznania Orderu Uśmiechu oraz niepowtarzalnych emocjach, które temu towarzyszą. Mówił też o potędze marzeń i sile wyobraźni, której fundamentem są przede wszystkim lektury dzieciństwa.

Pan Andrzej  zjednał sympatię uczestników humorystyczną interpretacją własnych wierszy, zaznaczając jak piękna może być poezja i mowa ojczysta. Dzieci w trakcie spotkania z pisarzem mogły wcielić się w rolę dziennikarzy i zadać pytania naszemu gościowi. Poeta odpowiadał chętnie i ciekawie na pytania uczestników, które dotyczyły inspiracji pisarskich, literackich, początków tworzenia i pisania oraz dziecięcych przygód z książką. Pisarz zdradził uczestnikom nie tylko sekrety związane z pracą twórczą, ale i swoje plany dotyczące nowych powieści.

Jak na Kawalera Orderu Uśmiechu przystało, został poddany przez dzieci próbie wypicia szklanki soku z cytryny. Udowodnił tym samym wszystkim obecnym, że posiadacz Orderu zawsze jest pogodny i szczęśliwy, bez względu na sytuacje pojawiające się w życiu. Poprzez swoją osobowość, optymizm, nasz gość wprowadził dzieci w magiczny i barwny świat słów, zachęcając jednocześnie do czytania już od najmłodszych lat.

W podziękowaniu za spotkanie i przyjazną atmosferę autor został obdarowany wiosennymi kwiatami, z przyjemnością podpisywał swoje książki, wpisując piękne dedykacje i autografy.

Spotkanie pozostanie na długo w dziecięcych sercach, uczniów ze Szkół Podstawowych Nr: 9, 23 oraz Zespołu Szkół Społecznych w Rzeszowie. Mamy nadzieję, że będzie miało wpływ na dalsze nawiązanie bliskiej przyjaźni z literaturą.