Archiwum wydarzeń 2011

Podróże po krajach UE - NIEMCY - Filia nr 6, ul. Podwisłocze 6

18-08-2011

Niemcy - ojczyzna baśniopisarzy J. W. Grimm

Edukacja europejska może być także na wakacjach atrakcyjna i przydatna. Możliwość podróżowania po krajach Unii Europejskiej inspiruje do poszerzenia wiadomości na temat omawianych krajów, a przede wszystkim stwarza możliwości nauki poprzez zabawę i działanie.

Po raz kolejny Filia Nr 6 WiMBP w Rzeszowie zorganizowała zajęcia z cyklu: „Podróże po krajach UE”. Jak zawsze w tą ciekawą podróż zabrała nas pani Kasia Stępak z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Rzeszowie. Tym razem zwiedziliśmy kraj sąsiadujący z Polską, czyli Niemcy - ojczyznę braci J. W. Grimm. Spotkanie rozpoczęliśmy od odczytania wiersza wprowadzającego w tematykę zajęć:

„Berlin jest stolicą Niemiec,

a Ren jego rzeka główna.

A gdy jedziesz samochodem,

zawsze autostrada równą…”

Nasi uczestnicy poznali geografię tego państwa, dowiedzieli się nad jakimi morzami leżą Niemcy. W prezentacji  multimedialnej przygotowanej przez p. Kasię dzieci podziwiały zdjęcia wysokich gór, piaszczystych plaż i wielkich jezior niemieckich. Poznały flagę, godło oraz hymn Niemiec. Uzyskały informacje na temat stolicy Niemiec - Berlina oraz jego charakterystycznej budowli – Bramy Brandenburskiej. Dowiedziały się czemu zamek Neuschwanstein uważany jest za baśniowy.

Pani Kasia oprowadziła nas po cudownym świecie bajek, przedstawiając baśniopisarzy braci J. W. Grimm. Dzieci wymieniały tytuły baśni pisarzy i związane z nimi rekwizyty.

Nasz gość przypomniał dzieciom, że z tego kraju pochodzi wielu wybitnych muzyków takich jak: Jan Sebastian Bach, Felix Mendelssohn, którego Marsz Weselny często grany jest podczas ślubów. Do wybitnych muzyków należał również Ludwik van Beethoven, autor IX Symfonii, której fragment – Oda do radości – stał się hymnem Unii Europejskiej. Jedną z ciekawostek była informacja o tym, iż w Niemczech skonstruowano pierwszy samochód. Dzieci bez problemu wymieniły trzy najpopularniejsze marki: Opel, BMW i Volkswagen.

Jak na poprzednich zajęciach, tak i tym razem uczestnicy zajęć utrwalali swoją wiedzę za pomocą różnych gier i zabaw. Rozwiązywali krzyżówkę, kolorowali godło, a także wzięli udział w przygotowanym  przez p. Kasię konkursie wiedzy o kraju: Niemcy – ojczyzna znanych baśniopisarzy. Jak zawsze na zakończenie zajęć dotyczących UE dzieci otrzymały drobne upominki.

Następnym krajem, jaki zwiedzimy będzie Szwecja – ojczyzna Astrid Lindgren.

Zapraszamy do udziału w naszych zajęciach.