Archiwum wydarzeń 2011

„Dania - ojczyzna Hansa Christiana Andersena”

28-04-2011

„Moja ojczyzna, Dania jest krajem prawdziwej poezji”
- tak pisał w swoim pamiętniku jeden z najsławniejszych baśniopisarzy Hans Christian Andersen.

Tym razem czytelnicy z WiMBP Filii nr 6 w Rzeszowie, uczniowie klasy III b udali się z panią Kasią Stępak z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w podróż do Danii - ojczyzny Hansa Christiana Andersena.

To właśnie w samym sercu Danii, na przepięknej wyspie przyszedł na świat Hans Christian Andersen. Bajkopisarz urodził się 2 kwietnia 1805 roku w Odense na Fionii, zwanej zielonym ogrodem Danii, która jest do dziś miejscem równie magicznym jak wtedy, gdy spacerował po niej sławny autor. H.Ch. Andersen jest w Odense wszechobecny, począwszy od przyklasztornego parku z pomnikiem bajkopisarza, Małej Syrenki– najsławniejszego symbolu Danii, po jego rodzinny dom przekształcony w muzeum, który odwiedzają turyści z całego świata.

Aby przybliżyć Danię-ojczyznę sławnego baśniopisarza , pani Kasia przekazała uczestnikom zajęć wiele ciekawostek o kraju. Uczniowie bardzo chętnie wskazywali na mapie Danię, jej stolicę Kopenhagę, a także poznali miejsce, gdzie mieszkał i tworzył znany pisarz. Nasz gość porównał flagę Danii z flagami innych państw skandynawskich. Ponadto dzieci poznały najważniejsze zabytki Danii, a także dowiedziały się, że potomkami Duńczyków byli Wikingowie. Pani prowadząca przekazała uczniom ciekawostkę, że to właśnie w Danii znajduje się największy w Europie most, który nazywa się Oresund. Dzieci dowiedziały się, że rower jest ulubionym i niezwykle popularnym środkiem lokomocji wśród Duńczyków.

Największą radość sprawiła uczniom wizyta „niespodziewanego gościa” czyli Hansa Christiana Andersena ,w którego postać wcieliła się nasza koleżanka pani Madzia. „Nasz Hans” opowiedział uczestnikom spotkania o trudnym życiu bajkopisarza, o jego twórczości, a przede wszystkim wrażliwości na ludzkie troski. Uczniowie z uwagą wysłuchali biografii Andersena ,a następnie odgadywali tytuły najsłynniejszych bajek „naszego bohatera”.

Oprócz wizyty bajkopisarza na uczniów czekały niespodzianki przygotowane przez panią prowadzącą: logogryf, labirynt oraz kolorowe książeczki z najważniejszymi informacjami o Danii. Uczestnicy zadawali dużo trudnych pytań, wymagających znajomości biografii autora, a także jego twórczości. Mieliśmy również okazję wysłuchać opinii i wrażeń uczniów, które towarzyszyły im podczas lektury najsłynniejszych bajek Andersena.

Spotkanie przebiegało w atmosferze dużej aktywności ze strony uczestników. Postawa i zaangażowanie uczniów oraz ich opiekuna ,pani Agnieszki Łuc zdopingował nas do zorganizowania kolejnych spotkań .Naszym następnym punktem podróży po Krajach Unii Europejskiej będzie Grecja.