Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27101902 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2004

POLUBIĆ CZYTANIE

30-04-2004

      Książka wpisuje się w dzieciństwo każdego człowieka. Obecnie dzieci mają stały dostęp do mediów "łatwych i przyjemnych" - telewizora, komputera, które przekazują informacje szybko i w sposób atrakcyjny. Wypełniają one naszym dzieciom większość wolnego czasu. Jednak istnieje niebezpieczeństwo, że mogą one zubażać rozwój dziecka, ograniczać sposób poznania świata, zamienić okres dzieciństwa w bierny odbiór treści, często nie kierowany do młodych. Wielostronny rozwój dziecka wymaga, by poznało ono różne języki przekazu treści. Przekaz słowem drukowanym należy do trudniejszych. W jego opanowaniu muszą dziecku pomóc dorośli (rodzice, nauczyciel). Kontakt uczniów klas niższych z literaturą dziecięcą, umożliwia stopniowe rozwijanie świadomości czytelniczej dzieci.


     Nie każdy osiąga pełną dojrzałość czytelniczą. Na pewno nie osiąga jej uczeń w młodszym wieku szkolnym. Jednak właśnie na szczeblu nauczania zintegrowanego rozpoczyna się świadomą działalność zmierzającą do kształcenia czytelnika. Szkoła może być miejscem, gdzie uczeń rozpocznie "wspaniałą przygodę z książką". Często jednak stan niejednego księgozbioru bibliotecznego w naszych szkołach nie jest najlepszy. Dzieci na próżno szukają ostatnich, pięknych wydań książek najnowszych tytułów. Z tego powodu biblioteka szkolna nie zawsze jest miejscem atrakcyjnym dla dziecka.

 

     Dlatego, aby ułatwić uczniom kontakt z książką, przekonać, że może ona być źródłem wiedzy, zaciekawić bibliotekąjako miejscem, gdzie można przyjemnie spędzić czas, nawiązałam w roku szkolnym 2003/2004 współpracę z Wojewódzką Biblioteką Eubliczną w Rzeszowie, Filia nr 6, na osiedlu "Nowe Miasto". Uczniowie klasy II naszej szkoły uczestniczą w comiesięcznych spotkaniach z książką, organizowanych przez bibliotekę. Podczas tych spotkań poszerzają swoją wiedzę na temat twórczości znanych poetów i pisarzy dziecięcych, recytują znane wiersze, biorą udział w konkursach.


    Niewątpliwie dużą rolę w przekazie tych wiadomości odgrywa osobowość pani mgr Marii Gulak, kierownika Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, Filia nr 6, która prowadzi te zajęcia. Uczniowie zawsze wychodzą z tych lekcji zadowoleni i usatysfakcjonowani, ponieważ pani Maria przekazuje wiele informacji w sposób zabawowy i metodą pracy w zespołach, co szczególnie podoba się dzieciom. Uczniowie podczas przyswajania wiadomości rywalizują ze sobą, zdobywają dla swoich drużyn punkty, nagradzani są za swoją pracę. Często inspirowani są przez panią Marię do pokazania uczuć, które im towarzyszą podczas omawiania danego utworu (mini scenki teatralne).


     Widząc duże zaangażowanie dzieci na zajęciach, ich otwartość i spontaniczność, pani kierownik zaproponowała naszym uczniom przygotowanie części artystycznej (inscenizacji baśni), z okazji ważnej uroczystości szkolnej na osiedlu "Nowe Miasto", jakąjest pasowanie na czytelnika uczniów klas "O". Jest to duże wyróżnienie dla naszych dzieci.

 

    W I półroczu odbyły się 3 lekcje biblioteczne:

1. "W krainie baśni"
2. "Godzina radości z Janem Brzechwą"
3. "Spotkanie z H. CH. Andersenem"

 

    W marcu br. uczniowie brali udział w kolejnej lekcji bibliotecznej pt. "Świat wierszy Doroty Gellner". Pani kierownik, Maria Gulak zaprezentowała dzieciom piękny portret poetki i omawiała wybrane wiersze. Zajęcia rozpoczęły się od rozwiązywania krzyżówki, której końcowym hasłem było imię i nazwisko poetki. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali wierszy recytowanych przez panią Marię, ze zbiorków: "Czarodziejski świat" i "Królewna i niania". W dalszej części zajęć dzieci określały nastrój przeczytanych wierszy, odgadywały tytuły wierszy oraz wykonały ilustrację plastyczną do wiersza "Czarodziejski most".

    Każde wyjście do biblioteki daje naszym uczniom także możliwość wypożyczenia książki do domu, ponieważ założono im karty czytelników, co uprawnia ich do korzystania z księgozbioru bibliotecznego.

 

    Mając na uwadze obecny "kryzys książki i czytelnictwa" można mieć nadzieję, że poprzez te zajęcia i kontakt z biblioteką, nasi uczniowie polubią czytanie, a książka stanie się dla nich radością i przyjemnością.

 

Opracowała Elżbieta Siorek

Nauczycielka Szkoły Podstawowej w Białej

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: