Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27105804 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2017

„Najpiękniejsza na niebie” Małgorzaty Wardy – spotkanie DKK dla dorosłych w Filii nr 5 – relacja

03-02-2017

„Najpiękniejsza na niebie” Małgorzaty Wardy –

spotkanie DKK dla dorosłych –

Filia nr 5

 

 

Są takie książki, które swą wymową i sposobem przekazu wywołują bardzo mocne emocje w czytelniku. Bez wątpienia należy do nich „Najpiękniejsza na niebie” Małgorzaty Wardy. Powieść, o której rozmawiałyśmy 27 stycznia 2017 r. w piątkowy wieczór podczas spotkania DKK dla dorosłych w Filii nr 5.

 

Książka okazała się ciekawym tematem do dyskusji, zrodziła żywe komentarze i refleksje. Trudno przejść obojętnie wobec tematu porzucenia przez matkę dwójki małych dzieci. Klubowiczkom, w większości matkom, nie mieściło się to w głowie. I nawet okoliczności łagodzące, typu młody wiek matki, brak odpowiedniego wzorca, wreszcie fakt, że sama była porzucana, nie wzbudziły zrozumienia dla jej okrucieństwa. Bo okrucieństwem było, zostawienie 2,5-letniej dziewczynki samej w pociągu, a pół roku później jej 3-letniej siostry na dworcu.

 

Jechałyśmy pociągiem do Gdyni, powiedziałaś, że pójdziemy na bulwar, ale zabrałaś tam tylko mnie! Joasię zostawiłaś w pociągu, kazałaś jej zamknąć oczy, a mnie złapałaś za rękę! (…) – Jak mogłam zapomnieć? – szepcze. – Byłam z nią w pociągu, trzymałyśmy się za ręce… Mój Boże, co ta kobieta zrobiła? Co ona zrobiła nam wszystkim?

 

Tak ten traumatyczny moment wspomina dorosła już Sylwia – owa trzylatka. Przez całe życie (została adoptowana w wieku 7 lat) zmagała się ze wspomnieniem, którego długo nie umiała nazwać. Porzucenie i rozdzielenie z siostrą bliźniaczką, mimo iż wydarzyło się we wczesnym dzieciństwie sprawiło, że nie potrafiła do końca cieszyć się z tego, co miała: z mądrej, wrażliwej córeczki, oddanego partnera, stabilnej pozycji zawodowej. Czuła silną potrzebę poznania swoich korzeni, aby raz na zawsze uporać się z przeszłością. By sprawdzić, czy przeczucie i skrawki dziecinnych wspomnień dotyczących posiadania siostry jej nie mylą. Dodatkowo, biologicznej rodziny poszukiwała z uwagi na nieuleczalną chorobę, z którą się zmagała (anemia aplastyczna). Pomocny mógł okazać się przeszczep szpiku, najlepiej od spokrewnionej osoby. Gdy współpracująca z nią dziennikarka, nagłośniła jej historię w mediach, telefon się rozdzwonił. Niestety środki masowego przekazu, relacjonując życie bohaterki, skupiły się na chorobie Sylwii, trudnych doświadczeniach w dzieciństwie, a z biologicznej matki zrobiły biedną dziewczynę, niewydolną wychowawczo ze względu na przedwczesne macierzyństwo. O tym, że zostawiła dwoje dzieci właściwie – na pastwę losu, nikt już nie wspominał, zresztą skupiono się na jednym dziecku. Kreowanie wizerunku w mediach stanowiło zatem przedmiot rozmowy w DKK. Jednak najwięcej uwagi Panie poświęciły kwestiom relacji i więzi między rodzeństwem oraz traumatycznym przeżyciom i ich wpływie na życie dorosłych już ludzi. Wspominały wydarzenia ze swojego dzieciństwa, kiedy np. zgubiły się w sklepie, czy w polu kukurydzy, a poczucie strachu z tamtych chwil pamiętają do dziś.

 

W odbiorze przeżyć bohaterki powieści M. Wardy, pomocna okazała się również książka Marii Łopatkowej „Samotność dziecka”. Praca wydana w 1989 r., w której autorka bada dzieci porzucane, czy pozostawiane w różnych ośrodkach opieki czasowej. Okazuje się, że już w latach 80. pedagodzy zwracali uwagę na istotę więzi między matką a dzieckiem, i pokazywali czym przerwanie owej więzi grozi.

 

Reasumując, „Najpiękniejsza na niebie” to lektura godna polecenia. Napisana bardzo obrazowym językiem, z umiejętnie budowanym napięciem, długo pozostaje w pamięci odbiorców.

 

Aldona Wiśniowska


-------------------------------------------------------------------------

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: