Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27104222 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2013

Wręczenie nagród w konkursie internetowym - QUIZ : CO WIEM O JULIANIE TUWIMIE? - Filia nr 5

09-04-2013

Wręczenie nagród w konkursie internetowym
- QUIZ : Co wiem o Julianie Tuwimie?

 

              Julian Tuwim – jeden z najwybitniejszych polskich poetów, tworzył utwory zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Jest autorem słynnej „Rzepki” czy „Lokomotywy”, ale też odważnie opiewa codzienne życie. Wyraz tego nurtu znajdujemy np. w „Wiośnie”- wierszu, który ukazał się na łamach „Pro Arte et Studio” w 1918 roku i wywołał skandal obyczajowy.  Autorowi zarzucano wprowadzenie biologicznego brutalizmu do poezji. Nie bez przyczyny podaję przykład „Wiosny”, albowiem właśnie w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny - 21 marca, przypada Światowy Dzień Poezji. Z tej okazji Filia nr 5 zorganizowała quiz internetowy: Co wiem o Julianie Tuwimie?

 

Quiz adresowany był do osób interesujących się poezją lub po prostu lubiących czytać. Aby odpowiedzieć na 14 pytań konkursowych, należało sięgnąć do źródeł.  Zadania dotyczyły życia i twórczości Tuwima. Uczestnicy m.in. szukali informacji biograficznych, podawali tytuły do fragmentów wierszy; wskazywali artystów, którzy utwory poety śpiewają, włączają do repertuaru, wydają na płytach. Bo przecież każdy zna słowa szlagieru Hanki Ordonówny „Miłość ci wszystko wybaczy”, czy Czesława Niemena „Mimozami jesień się zaczyna…” („Wspomnienie”). Niejeden wzruszał się słuchając, jak podczas Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2011r. Anna Czartoryska śpiewała „Czy pamiętasz jak ze mną tańczyłeś walca…”("Grande Valse Brillante”), lecz czy wiemy, że słowa do tych i wielu innych piosenek napisał Julian Tuwim?  Celem konkursu było przybliżenie postaci wybitnego polskiego poety, popularyzacja jego twórczości i pokazanie, że poezja bywa obecna w naszym życiu na co dzień, choć może nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę.

 

W konkursie wzięło udział 11 osób. Trzy odpowiedziały prawidłowo na wszystkie pytania: Maciej Szymański, Edyta Choma i Krzysztof Grzebyk.


Dodatkowo zostały nagrodzone jeszcze dwie: Jolanta Szczęch oraz Sylwester Stachyra. Laureaci w nagrodę otrzymali książki. Przyznali, że dzięki temu, że wzięli udział w quizie, dowiedzieli się kilku niezbyt znanych faktów z życia poety i przypomnieli sobie lub –w zależności od wieku uczestnika- poznali twórczość autora.  Zaś i uczestnicy i twórcy, quizem tym, włączyli się w obchody Roku Tuwima. W 2013 roku przypada bowiem 60. rocznica śmierci poety oraz stulecie jego debiutu literackiego.

 

Wszystkim, którzy zechcieli spróbować swoich sił w konkursie serdecznie dziękuję za udział i zapraszam do kolejnych literackich zmagań.

Aldona Wiśniowska

________________________________________________________________________________

GALERIA

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: