Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27106512 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2011

Tydzień Bibliotek w Filii Nr 5

10-06-2011

Hasłem tegorocznego Tygodnia Bibliotek były słowa: „Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam wchodzę.”  Filia Nr 5 na Osiedlu Budziwój, biorąc pod uwagę wskazany motyw przewodni, jak i mającą nastąpić 1 lipca - Polską Prezydencję w Unii Europejskiej, zaprosiła dzieciz klas I-III oraz z klasy V ze Szkoły Podstawowej Nr 15 na lekcje biblioteczne o temacie: „Baśnie z krajów Unii Europejskiej”. Podczas zajęć uczniowie poznawali wiadomości dotyczące Unii Europejskiej jako związku państw (tworzyli flagę Unii, śpiewali jej hymn), a także konkretnego państwa. Przy tej okazji dowiedzieli się kto „rządzi” danym krajem, gdzie ten kraj leży na mapie, jakie są jego główne zabytki, który słynny baśniopisarz żył w omawianym państwie. Słuchali głośno czytanej lub opowiadanej baśni, a potem następowały zabawy związane z tekstem utworu i poznanym krajem: „Balonowy quiz pytaniowy”; „Droga do mety”; inscenizacje teatralne; rejs statkiem…W ten sposób 11 maja, uczniowie przemierzyli Francję, gdzie poznali zabytki Paryża, Pałac w Wersalu i życie oraz twórczość Charles’a Perraulta, ze szczególnym uwzględnieniem baśni „Jaś i Małgosia”.


Z zadowoleniem też, brali udział w grze „Droga do mety”, która sprawdzała poznane podczas zajęć wiadomości. Zwycięska drużyna w nagrodę (w zabawie) leciała samolotem na wycieczkę do Francji.


Kolejno 13 maja, dzieci odwiedziły kraj Wikingów i ojczyznę Hansa Christiana Andersena czyli Danię. A przy tej okazji poznały zabytki Kopenhagi, dowiedziały się, jak wygląda władczyni Danii - Królowa Małgorzata oraz gdzie żył i tworzył najsłynniejszy na świecie autor baśni. Utwór Andersena „Księżniczka na ziarnku grochu”  okazał się świetnym materiałem do inscenizacji, a życie Wikingów motywem do zabawy i wspólnego odśpiewania piosenki: „Jestem sobie Wikingiem”.


Podczas ostatnich lekcji bibliotecznych, 13 maja, dzieci poznawały baśnie z Polski, a głównie utwór Józefa Ignacego Kraszewskiego „Kwiat paproci”. Przypomniały też sobie najsłynniejsze zabytki naszego kraju i z zainteresowaniem poznawały obrzędy sobótkowe. Gdy śmiałek wychodził na poszukiwania kwiatu paproci ubierał strój wyjściowy (tak jak bohater omawianej baśni). Dlatego podczas zajęć, dzieci zobaczyły regionalny, odświętny strój budziwojski. A starsza grupa odtańczyła sobótkowy taniec; chłopcy przeskakiwali przez ognisko, dziewczęta wrzucały w nurt rzeki wianki.


***
Tydzień Bibliotek w Filii Nr 5 był również czasem rozstrzygnięcia dwóch konkursów, skierowanych do uczniów Szkoły Podstawowej Nr 15: plastycznego i literackiego. Przedmiotem zmagań w konkursie plastycznym był „Mój ulubiony bohater literacki”. Wpłynęło 71 prac plastycznych, wykonanych różnymi technikami, ilustrujących wielu bohaterów literackich. Jury pod przewodnictwem malarki - Pani Magdaleny Nahirny wyłoniło zwycięzców.


W kategorii uczniów z klas 0-3 nagrody otrzymali:

  • Miejsce I - Zuzanna Bełch za pracę „Kot w butach” (opiekun P. Anna Bomba-Janik).
  • Miejsce II- Dominika Solecka za pracę „Dziewczynka z zapałkami” (opiekun P. Anna Andruszewska).
  • Miejsce III -Jakub Jopek za pracę „Kot w butach” ( opiekun p. Joanna Nowak).
  • Wyróżnienie- Maciej Tarski za pracę „Nie płacz Koziołku” ( opiekun p. Agnieszka Janowska).


W kategorii uczniów z klas 4-6:

  • Miejsce I - Oliwia Borowiec za pracę „Potwór z Loch Ness”
  • Miejsce II – Natalia Stanowska za pracę „Dziewczynka z zapałkami”
  • Miejsce III - Konrad Mazur za pracę „Harry Potter i kamien filozoficzny”(Opiekunem laureatów ze starszej grupy była p. Izabela Liskowicz)

 

Bajki na konkurs literacki: „Snuj się snuj bajeczko”, napisało 32 osoby. Jury pod przewodnictwem Dyrektora WiMBP w Rzeszowie Pana Stanisława Turka nagrodziło następujących twórców:

  • Miejsce I - Aleksandra Lisowicz za bajkę „ Zaklęte radio”(opiekun. p. Regina Kawa).
  • Miejsce II – Mateusz Rejman za bajkę: „Zaczarowana księga, czyli w jedności siła” (opiekun p. Regina Kawa).
  • Miejsce III – Dominika Bieleń za bajkę „Kwiat Lilii” (opiekun p. Regina Kawa).

 

Wyróżnienia otrzymali:

  • Adrian Kozik za bajkę: „O zaczarowanych orkach z bagien” (opiekun p. Katarzyna Błońska).
  • Witold Czarnik za „Baśń o szarej rybce” ( opiekun p. Agnieszka Kondraciuk).

 

Uczestnicy i laureaci konkursu plastycznego nagrody i dyplomy odebrali 9 maja z rąk p. Magdaleny Nahirny. (Spotkanie zorganizowano w Szkole Podstawowej Nr 15).


Natomiast na uroczyste wręczenie nagród w konkursie literackim uczniowie zostali zaproszeni do biblioteki. Podczas miłego spotkania, 12 maja, Dyrektor WiMBP Stanisław Turek wręczał nagrody, a młodzi twórcy czytali swoje utwory.

 

Wszystkim uczestnikom lekcji bibliotecznych i konkursów serdecznie dziękuję za udział w organizowanych przez filię zajęciach i za to, że biblioteka była im po drodze i jej nie minęli.


Aldona Wiśniowska

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: