Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27105176 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2011

X Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Filii nr 5 : „Biedroneczki i straż pożarna”

02-06-2011

Podczas X Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, Filia nr 5 zaprosiła starszaki z Przedszkola Publicznego na Osiedlu Budziwój do kolejnych już zajęć promujących głośne czytanie, z serii Spotkanie z książką.


Najpierw spotkaliśmy się w przedszkolu, gdzie dzieci wysłuchały głośno czytanej bajki Danuty Zawadzkiej– „Nieproszony gość”. Utwór opowiada o tym, jak do domku biedronki, pewnego dnia wszedł bez pytania komar. Biedronkę zbudziło chrapanie intruza, lecz zrobiło jej się żal komara i pozwoliła mu spać w jej mieszkaniu do rana. Komar zrozumiał swój błąd i następnego dnia, wychodząc od biedronki, zostawił jej piękne kwiaty, a w liście przeprosił za chrapanie. Dzieciom bajka bardzo się podobała, z uwagą śledziły jej tekst, a potem bezbłędnie odpowiadały na pytania. Zapamiętały też morał:
„Nie wolno nikomu
Wchodzić bez pytania
Do czyjegoś domu.”


Historia z bajki dała nam pomysł do wspólnych zabaw. By zamienić się w biedronki, pokolorowaliśmy wizerunki owada i przykleiliśmy je do ubrań. I już jako biedronki odśpiewaliśmy piosenkę „Biedroneczki  są w kropeczki.”  Na zakończenie zaś, wybraliśmy się na łąkę i naśladowaliśmy zachowania zwierząt, które przyszły tam na spacer. Te zajęcia stanowiły preludium do kolejnych, jakie odbyły się w bibliotece, w poniedziałek 30 maja.


Tym razem motywem przewodnim była straż pożarna. Dzieci wysłuchały głośno czytanego opowiadania Urszuli Kozłowskiej „Straż pożarna”. Następnie zastanawiały się nad zagadnieniem, czy bycie strażakiem wymaga odwagi.


Ale niewątpliwą atrakcją było spotkanie z Komendantem Ochotniczej Straży Pożarnej na Osiedlu Budziwój – panem Waldemarem Głodowskim. Komendant opowiedział o swojej pracy, pytał też przedszkolaków, czy wiedzą czym zajmują się strażacy. (Dzieci pięknie odpowiadały, że strażacy gaszą pożary, ściągają kotka, który wyszedł wysoko na drzewo i boi się zejść, przewożą do lasu gniazdo szerszeni, i że specjalną pianą polewają benzynę z wywróconej cysterny…)


A potem zaprosił starszaków do prawdziwej remizy. Tam pozwolił im wejść do wozu strażackiego i cierpliwie opowiadał do czego służą poszczególne urządzenia w samochodzie. Pokazał obecnym, jak szybko rozwija wąż, którym gasi pożar i jak go zwija. Zaprezentował specjalne buty, w których nie straszno wejść w płomienie, czy udzielać pomocy podczas powodzi. Nauczył dzieci zasad przeciwpożarowych oraz zademonstrował jak można wezwać OSP do nagłej interwencji. Kiedy zawyła syrena, wytłumaczył przedszkolakom, że jeden sygnał oznacza zwołanie strażaków ochotników na zebranie, zaś trzy sygnały oznajmiają pożar lub inne zagrożenie, do którego wyruszą strażacy. Przestrzegał tez dzieci przed włączaniem alarmu dla żartu.
 

Na koniec spotkania, dzieci bogate we wrażenia, otrzymały zakładki promujące akcję „Cała Polska Czyta Dzieciom”, a pan strażak obiecał, że przyjdzie nam kiedyś poczytać. Forma zajęć, w których głośne czytanie połączone jest z rozrywką i możliwością zobaczenia, posłuchania interesującej osoby, opowiadającej o swojej pracy zdała egzamin, bo pokazała dzieciom, że czytanie książek nie jest nudne, a może być barwną przygodą i dobrą zabawą.


Aldona Wiśniowska

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: