Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27105296 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2011

Spotkanie autorskie z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk

30-05-2011

„W zależności od pory roku kupuję jagodziankę, pączka lub rożek francuski
i (…) zatapiam zęby w ciastku mającym siłę przywoływania wspomnień.”

(Cukiernia Pod Amorem: Zajezierscy)


Wspomnień związanych z twórczością i życiem Małgorzaty Gutowskiej- Adamczyk mogli posłuchać czytelnicy, a szczególnie Klubowicze z dwóch Dyskusyjnych Klubów Książki działających w Filii nr 5, podczas spotkania z pisarką, które odbyło się 25 maja w bibliotece, na Osiedlu Budziwój.


Autorka odpowiadała na pytania młodych Klubowiczów dotyczące jej utworów skierowanych do młodzieży oraz tych starszych, dorosłych, których najbardziej interesowała „Cukiernia Pod Amorem”. Dowiedzieliśmy się m.in., że bohater książki „110 ulic”- licealista, Michał, ma swój prawdziwy odpowiednik w postaci syna pisarki i także inne charakterystyczne postacie z powieści dla młodzieży stworzyła autorka w oparciu o naprawdę istniejące osoby. Inaczej rzecz się ma w przypadku literatury dla dorosłych. Tutaj magia literackiego świata zadziałała bardzo mocno, a autorka ukazała walory swej wyobraźni, bowiem opisała miejsca i ludzi, których wymyśliła. „Cukiernia…”  barwnie eksponuje życie i obyczaje Polaków poczynając od XIX w. Losy bohaterów rzucone są na szale historii i przy tej okazji możemy obserwować jak wraz z rozwojem techniki, zmianą ustroju zmieniała się i zmienia ludzka mentalność, tradycja.


O tej zmieniającej się mentalności i zmianach obyczajów we współczesnej rodzinie mówiła również- podczas spotkania- Małgorzata Gutowska-Adamczyk. Pisarka operując przykładami z własnego życia zachęcała czytelników, by zwrócili uwagę na ulotność chwili, na to jak ważne w życiu są marzenia i ich spełnianie, które daje człowiekowi szczęście. Jednocześnie przestrzegała młodych przed pobieraniem wzorca miłości z książek, w których uczucie  to przedstawione jest w sposób iście bajkowy. Ona sama, w swych powieściach nie stawia bohaterów przed łatwym wyborem, drogi ich uczuć są kręte, a postacie nierzadko pokonać muszą nie tylko przeszkody natury losowej leczi własne lęki, kompleksy – ale przecież tak właśnie jest w prawdziwym życiu.

 

Słuchając słów Małgorzaty Gutowskiej -Adamczyk i obserwując jej zachowanie, śmiało można rzec, że podobnie jak jej bohaterowie ma w sobie szczerość, bogate wnętrze i duże poczucie humoru. Ze swobodą mówiła o swej twórczość i życiu prywatnym. Dlatego w bibliotecznej „Cukierni Pod Amorem na Budziwojskiej 194” było kameralnie, niekrępująco i słodko.


Aldona Wiśniowska

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: