Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27103786 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2010

Roman Frankl: "Maria Koterbska. Karuzela mojego życia" - spotkanie DKK

21-06-2010

"Brzydula i rudzielec”, „Parasolki”, „Serduszko puka w rytmie cza-cza”, „Wrocławska piosenka”  to tylko niektóre tytuły utworów, z szerokiego dorobku artystycznego Marii Koterbskiej, piosenkarki, której szczytowy okres popularności przypadł na lata 50-te i 60-te XX wieku. Piosenek w wykonaniu artystki słuchałyśmy podczas czerwcowego spotkania DKK dla dorosłych w Filii Nr 5 WiMBP w Rzeszowie. Przy pięknym zmysłowym głosie piosenkarki i swingujących rytmach muzyki dyskutowałyśmy o jej życiu oraz karierze, które przybliżył czytelnikom jej syn Roman Frankl w książce pod tytułem „Maria Koterbska. Karuzela mojego życia”.


Z książki - biografii wyłania się obraz ciepłej, serdecznej kobiety z charakterem, która realizowała swą artystyczną drogę, lecz równocześnie nigdy nie zapominała o rodzinie. Jerzy Kern tak opisuje Marię Koterbską:


To samo miasto,
ten sam dom,
ten sam styl,
ten sam mąż,
ten sam głos,
ten sam szyk,
ten sam wdzięk,
ten sam dryg’
ten sam śmiech,
ten sam gwizd-
od urodzenia,
aż po dzisiaj,
taka jest właśnie
cała Marysia.”


Agnieszka Osiecka mówiła o niej: „Marysia posiada tę cudowną u artysty cechę: zgodność prywatnego charakteru z uprawianą sztuką: jest wesoła jak swing, serdeczna jak swing i jak swing – sexy.”


Czytelniczkom DKK książka się podobała, gdyż wyłania się z niej uroczy obraz bohaterki, urozmaicony licznymi fotografiami, wypowiedziami słynnych osób oraz barwnymi anegdotami z życia piosenkarki. Ponadto jak się okazało, piosenki Marii Koterbskiej niektórym osobom z Klubu przypominały młodzieńcze lata, wobec czego atmosfera spotkania była wyjątkowa i sentymentalna.

 

Roman Frankl zamknął historię życia swej mamy w klamrze kompozycyjnej, którą stanowiły 80. urodziny piosenkarki. Podczas tego święta bohaterka sięga pamięcią wstecz i przypomina sobie różne wydarzenia ze swojego życia prywatnego i zawodowego. To, że autor jest osobą z zewnątrz, przysłużyło się książce, bowiem swobodnie możemy czytać o sukcesach artystki, nie zapominając, iż przy tak ogromnej sławie i talencie pozostała skromną „zwyczajną” osobą.


Współcześnie co chwilę pojawiają się kolejne „gwiazdy” muzyki rozrywkowej. Szybko robią karierę i właściwie ta kariera jest dla nich sensem życia, bo znaleźć wśród nich artystkę z pełną rodziną obok, jest bardzo trudno. Maria Koterbska zaczynała swą zawodową drogę tuż po wojnie (choć od dziecka występowała na scenie). Śledząc jej losy widzimy jak w PRL-u wyglądały kariery piosenkarskie, jak ważny był talent, prawidłowa dykcja, literacki tekst, który opowiadał pewną historię, czasem banalną, ale stanowił całość. Już choćby z tego względu warto tę książkę przeczytać. Jest to opowieść zarówno dla osób w kwiecie wieku jak i tych trochę młodszych. Starsi odnajdą w niej znajome klimaty i smak swych młodzieńczych lat, a młodsi po lekturze na pewno sięgną do swingujących rytmów lat 50. i poznają czar muzyki tamtych lat.

 

Aldona Wiśniowska

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: