Wydarzenia w 2022 roku

NOC BIBLIOTEK – relacja z Filii 4

04-10-2022

NOC BIBLIOTEK – relacja z Filii 4

W sobotę 1 października w Filii nr 4 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbyła się VIII edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem „To się musi powieść”. Imprezę zainicjowało w 2015 roku Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Biblioteki Narodowej, z udziałem Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Do wspólnej zabawy czytelniczej w Filii nr 4 zostały zaproszone całe rodziny. Na półce z pomysłami znalazło się kilka tajemnic do rozszyfrowania.

Na początek wystąpił teatr cieni z zagadką literacką w tle pt. Tajemnica biblioteki. Małe teatrowanie w wykonaniu bibliotekarzy na podstawie literatury dla dzieci i młodzieży połączone z interakcją publiczności wzbudziło wiele emocji. Wszystkie zagadki zza tajemniczej kurtyny zostały rozwiązane przez publiczność zgromadzoną w bibliotece.

Jedną z atrakcji wieczoru był bajkowy escape room Tajemnica zaginionej książki. Uczestnicy zostali zamknięci w pokoju pełnym zagadek, odbyli spacer, a ich zadaniem było odnalezienie klucza ukrytego w książce i wydostanie się na zewnątrz. W tym celu musieli rozwiązać 10 zadań związanych z literaturą dla najmłodszych.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty Tajemnica klejnotu. Pracownia jubilerska Pierścień i Róża przyjęła nietypowe zamówienie na wykonanie repliki zaginionych precjozów – pierścienia i bransolety wykładanej szlachetnymi kamieniami. Małym artystom udało się wykonać wspaniałą biżuterię.

Z galerii sztuki zostały również skradzione cenne obrazy hiszpańskiego malarza Pabla Picasso. Dyrektor galerii zwrócił się z prośbą do małych artystów o stworzenie kompozycji à la Picasso i pomoc w rozwiązaniu tajemniczego zaginięcia cennych obrazów. Wszystko wspaniale się udało, tajemnica obrazu została odkryta.

Kolejnym punktem Nocy Biblioteki było składanie pirackich statków, skrzyń ze złotem oraz groźnych piratów. Udało się również rozwikłać tajemnicę komiksu na podstawie historii inspirowanych dziecięcą wyobraźnią, baśnią, opowieścią i przeczytanym tekstem literackim.

Do biblioteki przyjechał również tajemniczy pociąg. W wagonach przywiózł rozsypaną Lokomotywę Juliana Tuwima. Mali i duzi uczestnicy spotkania odtworzyli z pamięci ten znany klasyczny wiersz.

Na zakończenie odbyło się głośne czytanie fragmentów tajemniczych opowieści ze zbiorów naszej biblioteki i rozdanie drobnych upominków.

To był wspaniały wieczór, pełen tajemniczości, dziecięcej radości, uśmiechu i działania w grupie.

Danuta Hulek

----------------------------------------------------